Pasaulyje

2016.06.10 09:57

JAV tūkstančiai žmonių atsisveikina su legendiniu boksininku M. Ali

BNS2016.06.10 09:57

Tūkstančiai įvairių tikėjimų ir etninių grupių atstovų ketvirtadienį dalyvavo musulmoniškose pamaldose Muhammado Ali atminimui, pradedami dvi dienas truksiantį atsisveikinimą su šiuo legendiniu boksininku ir pilietinių teisių judėjimo didvyriu.

Vyrai, moterys ir ištisos šeimos užplūdo erdvią areną „Freedom Hall“ M. Ali gimtajame Luisvilio mieste Kentukyje, kad atiduotų paskutinę pagarbą velioniui, kuris buvo viena iškiliausių XX šimtmečio asmenybių.

M. Ali mirė praeitą savaitę, būdamas 74 metų.

Trumpos pamaldos Luisvilyje pradėjo dvi dienas vyksiančius atsisveikinimo renginius, kuriuose dalyvaus iškilūs svečiai ir paprasti gerbėjai, norintys pareikšti pagarbą žmogui, žinomam tiek dėl ištvermės ringe, tiek dėl socialinio aktyvizmo.

„Buvo nuostabu matyti visas tas skirtingas tautybes, kultūras ir rases sueinant kartu. Nors labai liūdna, kad jis mirė, bet visa tai labai įkvepia“, – sakė musulmonė savivaldybės darbuotoja Makeeba Edmund.

Musulmonai vyrai ir moterys meldėsi atskirose eilėse, o dauguma moterų buvo prisidengusios šydais.

Šios pamaldos vyko arenoje, kurioje vyko paskutinė M. Ali kova jo gimtajame mieste. Per tą kovą 1961 metų lapkričio 29 dieną jis įveikė Willi Besmanoffą.

Sunkiasvorių bokso triskart pasaulio čempionas mirė po dešimtmečius trukusios kovos su Parkinsono liga.

„Įgyvendinti jo palikimą“

„Muhammadas Ali labai, labai reikšmingas musulmonų bendruomenei“, – anksčiau sakė imamas Zaidas Shakiras, padėjęs organizuoti gedulingas pamaldas.

„Svarbu (...) jį išlydėti kuo geriausiai“, – pridūrė musulmonų dvasininkas sakydamas, kad M. Ali tikriausiai būtų norėjęs, kad boksininko sekėjai „pagerbtų jo atminimą, įgyvendintų jo palikimą ir mylėtų vieni kitus“.

Milijonams musulmonų visame pasaulyje M. Ali tapo tikruoju islamo veidu, propagavusiu taiką ir pakantumą.

Šemsudinas Haseljičius atvyko gyventi į Luisvilį iš mažo kaimo vidurio Bosnijoje, kai buvo sužeistas per karą 1993 metais. Jis prisiminė, kaip visa bendruomenė rinkdavosi žiūrėti per televiziją M. Ali kovų, paprastai transliuojamų apie 4 val. ryto, viename iš dviejų kaimo namų, kuriuose buvo televizoriai.

„Vienas iš mūsų vyresniųjų praktiškai atmintinai žinojo visas jo kovas, – sakė 54 metų vyras. – Tais laikais nebūdavo daug pramogų, todėl žmonės susirinkdavo ir prašydavo jo: „Eikš, papasakok kovas.“

Penktadienio rytą laidotuvių procesija judės 600 tūkst. gyventojų turinčio miesto gatvėmis. Jos maršrutas ves per svarbias M. Ali gyvenimo vietas: jo vaikystės namus, M. Ali centrą, Afroamerikičių paveldo centrą ir be abejo, Muhammado Ali bulvarą, kol pasieks kapines, kuriose įvyks privati laidotuvių ceremoniją.

Tarp karsto nešėjų bus aktorius Willas Smithas, nominuotas „Oskarui“ už M. Ali vaidmenį filme apie jo gyvenimą, ir buvęs sunkiasvorių bokso čempionas Lennoxas Lewisas.

Vienas nežinomas asmuo pažadėjo visą kelią iki žvaigždės kapo nubarstyti rožių žiedlapiais.

Penktadienio popietę M. Ali atminimas bus pagerbtas per ekumenines pamaldas didelėje sporto arenoje, kurioje susirinks valstybių lyderiai, iškilūs svečiai ir paprasti gerbėjai.

Numatoma, kad tame renginyje dalyvaus daugiau negu 15 tūkst. žmonių. Nemokami bilietai buvo išdalyti per pusvalandį, o juodojoje rinkoje suklestėjo prekyba.

Per ceremoniją eksprezidentas Billas Clintonas ir komikas Billy Crystalas pasakys atsisveikinimo kalbas, o tarp dalyvių taip pat bus Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.

JAV prezidentas Barackas Obama žmogaus, kurį jis vadino savo „asmeniniu didvyriu“, laidotuvėse nedalyvaus, nes jos sutampa su šalies vadovo dukros Malios mokyklos baigimo ceremonija.

Tačiau B. Obama ketvirtadienį paskelbė vaizdo pranešimą, per kurį parodė dvi iš M. Ali gautas atminimo dovanas: nuotraukų albumą ir porą bokso pirštinių, kurias jis visą laiką laikė Baltuosiuose rūmuose.

„Šią savaitę netekome ikonos, – sakoma B. Obamos pranešime, paskelbtame „Facebook“. – Žmogaus, kuris, mano nuomone, išlaisvino afroamerikiečių protus, leisdamas suvokti, kad jie gali didžiuotis esantys tokie, kokie yra.“

„Augau jį stebėdamas. Augant mano tapatybė buvo formuojama jo pasiekimų, – pridūrė prezidentas. – Neįtikėtini meilės ir palaikymo ženklai, kuriuos jis man rodė, buvo viena didžiausių palaimų per mano gyvenimą.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.