Pasaulyje

2021.04.23 14:31

EP narių nuomone, žaliasis pasas bus naudojamas tik judėjimui tarp ES sienų

atnaujinta 16.04
ELTA, Monika Grigutytė2021.04.23 14:31

Pristatydami ES planus dėl skaitmenio Žaliojo pažymėjimo, Europos parlamento nariai pažymi, kad šis dokumentas bus skirtas naudoti išskirtinai judėjimui tarp ES valstybių sienų atkurti. Tuo tarpu platesnę veikimo laisvę pandemijos metu įgalinantys dokumentai priimami nacionaliniu lygiu, pažymėjo parlamentarai.

Pristatydami ES planus dėl skaitmenio Žaliojo pažymėjimo, Europos parlamento nariai pažymi, kad šis dokumentas bus skirtas naudoti išskirtinai judėjimui tarp ES valstybių sienų atkurti. Tuo tarpu platesnę veikimo laisvę pandemijos metu įgalinantys dokumentai priimami nacionaliniu lygiu, pažymėjo parlamentarai.

Europos parlamento liaudies partijos frakcijai priklausanti Rasa Juknevičienė teigė, jog pagrindinis žaliojo pažymėjimo tikslas, „kad ES kuo greičiau grįžtu prie laisvo judėjimo, prisitaikydama prie esamos sanitarinės situacijos“.

„Siekiama, kad žmonės vėl galėtų skraidyti lėktuvais, laisvai kirsti valstybių sienas. Kai kurioms šalims taip pat labai svarbu sezoniniai darbai, kadangi daug žmonių kirsdavo sienas dėl šios priežasties.

Galvojama, kad sertifikatas galės būti naudojamas dar šią vasarą, Europos parlamentas (atitinkamus nutarimus – ELTA) turėtų priimti balandžio pabaigoje-gegužės pradžioje. Jau kitą savaitę vyks plenariniai posėdžiai, juose tai bus svarstoma“, – teigė ji Europos parlamento organizuotoje konferencijoje.

R. Juknevičienė pabrėžė, kad žaliasis pažymėjimas nėra skiepų pasas.

„Yra trys sertifikato tipai: vakcinacija, persirgimas ir neigiamas testas. Sertifikatas bus nemokamas, galimas naudoti popieriniu ir skaitmeniniu pavidalu. Tai nėra vakcinų pasas, (...) kadangi tai nėra tik skiepams skirtas dokumentas. Visi ES piliečiai turėtų būti traktuojami vienodai, sertifikatas turės padėti veikti visiems (...)“, – tikino ji.

Anot europarlamentarės, žaliąjį pažymėjimą ES piliečiai galės gauti nepriklausomai nuo gautos vakcinos, tačiau ji turės būti registruota Europos vaistų agentūroje (EVA).

R. Juknevieičnės teigimu, Žaliasis pasas ir Lietuvoje planuojamas įteisinti Galimybių pasas nėra tapatūs dokumentai.

„Noriu pabrėžti, kad tai yra skirtingi dokumentai, kai kalbame apie Lietuvos galimybių pasą ir šį dokumentą. Jis nebus naudojamas jokiems kitiems tikslams tik judėjimui tarp sienų. Kitus dokumentus nacionalinės valstybės gali turėti (...), tačiau jos tai turės pasitvirtinti nacionalinėje teisėje. Tai svarbu pabrėžti ir nepainioti šių dokumentų“, – akcentavo ji.

Žaliojo paso atsakingoms institucijoms teikiami asmens duomenys bus minimalūs, tikino R. Juknevičienė.

„Duomenų naudojimo proporcingumo tikslais dar vyksta konsultacijos su duomenų apsaugos institucijomis. (...) Duomenys tuose sertifikatuose turės būti labai minimalūs, skirtingai nuo PSO geltonojo skiepų paso. Duomenų nuskaitymas nebus centralizuotas, (...) tai bus vietinis duomenų nuskaitymas. Sertifikatas turės galią tol, kol PSO paskelbs pandemijos pabaigą“, – sakė ji.

Europarlamentarė pridūrė, kad ketinama svarstyti, kaip Žaliojo paso koncepciją būtų galima išplėsti ir į trečiąsias šalis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt