Naujienų srautas

Pasaulyje2016.06.09 13:14

H. Clinton ir D. Trumpas pradeda kovą dėl Baltųjų rūmų

BNS 2016.06.09 13:14

Hillary Clinton trečiadienį pateko į istoriją kaip pirmoji moteris, tapusi didžiosios JAV partijos kandidate į prezidento postą, telkdama jėgas prieš potencialiai alinančią kovą dėl Baltųjų rūmų su respublikonų vėliavnešiu Donaldu Trumpu.

Praėjus aštuoneriems metams po to, kai ji pralaimėjo dabartiniam prezidentui Barackui Obamai, H.Clinton, jau ilgiau negu tris dešimtmečius dalyvaujanti politikoje, pasiekė istorinį laimėjimą kovoje dėl moterų teisių, pasiryžusi sudaužyti „stiklines lubas“ ir tapti pirmąja Jungtinėms Valstijoms vadovausiančia dailiosios lyties atstove.

Buvusi valstybės sekretorė antradienį euforiškai priėmė Demokratų partijos vėliavnešės statusą, ištiesusi rankas ir plačiai šypsodamasi, kai antradienio vakarą su savo šalininkais Niujorke šventė pergalę per pirminius rinkimus keturiose iš šešių valstijų, tarp jų daugiausiai gyventojų turinčioje Kalifornijoje.

„Buvau priblokšta, – ji sakė duodama interviu „The Washington Post“. – Nerimavau... kad tos akimirkos emocijos bus tokios stiprios, kad man gali tapti sunku pasakyti kalbą. Taigi, turėjau susitvardyti ir mėginti pasiruošti.“

H. Clinton garsėja kaip moteris pionierė, bet taip laikoma kontroversiška asmenybe, kuri pagal nepopuliarumą nusileidžia tik D. Trumpui – atžaraus būdo milijardieriui politikos naujokui, kuris perrašė pirminių rinkimų kampanijos taisykles, išprovokavęs drabstymąsi purvais, kokio dar nebuvo šiuolaikinėje JAV politikoje.

Nuožmus pirminių rinkimų etapas, stebinęs varžovų juodinimo mastu, žada tapti tik įžanga politinei kovai prieš lapkritį vyksiančius visuotinius rinkimus.

Trečiadienį H. Clinton dar kartą kreipėsi į savo varžovo senatoriaus Bernie Sanderso, save vadinančio demokratu socialistu, šalininkus, sakydama, kad juos sieja tie patys tikslai ir kad partijai būtina susivienyti prieš D. Trumpą.

Meilikavimas Sandersui

„Kalbame apie tai, kas pastatyta ant kortos, – ji sakė televizijai CNN, kalbėdama iš savo namų Čapakos miestelyje Niujorko valstijoje. – Tikiu, kad daug senatoriaus Sanderso šalininkų prisidės prie mūsų, stengiantis užtikrinti, kad D. Trumpas negalėtų nė priartėti prie Baltųjų rūmų.“

Vis dėlto B. Sandersas kol kas atsisako kapituliuoti, žadėdamas „toliau kovoti“ iki pat paskutiniųjų demokratų pirminių rinkimų sostinėje Vašingtone, kurie vyks ateinančią savaitę, taip pat iki demokratų nacionalinio suvažiavimo liepą.

Tačiau ketvirtadienį Vermonto senatorius susitiks su B. Obama Baltuosiuose rūmuose, o JAV prezidentas veikiausiai paskatins susivienyti smarkiai susipriešinusią Demokratų partiją kovai su 69 metų nekilnojamojo turto magnatu.

Pats D. Trumpas, įrašęs į savo sąskaitą dar kelias pergales pirminiuose rinkimuose, jau ėmėsi atakuoti H. Clinton, kaltindamas ją ir jos vyrą buvusį prezidentą Billą Clintoną „pardavinėjus prieigą, pardavinėjus malones, pardavinėjus vyriausybės užsakymus“.

Respublikonų favoritas leido aiškiai suprasti, kad nesuteiks savo varžovei jokio „medaus mėnesio“, pareiškęs, kad ateinančios savaitės pradžioje pasakys „svarbią kalbą“, kurioje apžvelgs „daug dalykų, nutikusių su Clintonais“.

H. Clinton trečiadienį atmetė pareiškimus, kad jos šeimos fondas nebuvo pakankamai skaidrus, priimdamas lėšas, paaukotas kitų šalių vyriausybių.

„Mes absoliučiai viską viešindavome“, – ji sakė CNN, gindama nepelno organizaciją, kuri teikia pagalbą pažeidžiamiems žmonėms Jungtinėse Valstijose ir visame pasaulyje.

„Aš tuo atremsiu bet kokias insinuacijas ir kaltinimus, sklindančius iš Donaldo Trumpo, nes darbas, kuris buvo atliktas, sulaukė pagyrimų ir pripažinimo iš visų pasaulio kampelių“, – pridūrė H. Clinton..

Kalbėdamasi su televizija „Fox News“ H. Clinton sakė norinti organizuoti didelio masto darbo vietų kūrimo projektus, panašius į vykdytus prezidento respublikono Dwighto Eisenhowerio, taip pat tvirtino, kad jos vyras yra „vienas geriausių mano patarėjų“.

Vėl į rinkimų kampanijos trasą

Abu kandidatai dabar sutelks dėmesį į lapkritį vyksiančius visuotinius rinkimus ir permainingai balsuojančias valstijas, kurios dažniausiai nulemia šio proceso baigtį.

H. Clinton ateinantį pirmadienį ir antradienį planuoja susitikimus Ohajuje bei Pensilvanijoje, o D. Trumpas paskelbė, kad ateinančią savaitę lankysis Virdžinijoje, Floridoje, Pensilvanijoje, Naujajame Hampšyre ir pietinėse valstijose.

Buvusi valstybės sekretorė tikriausiai stengsis gerinti savo įvaizdį, išnaudodama įvairius su D. Trumpu susijusius skandalus, įskaitant jo kritiką, išsakytą vieno meksikietiškų šaknų turinčio federalinio teisėjo atžvilgiu, sukėlusią pasipiktinimą pačioje Respublikonų partijoje.

H. Clinton turbūt kreipsis į nuosaikių pažiūrų respublikonus, ignoruojamus D. Trumpo, taip pat ragins kairesnių pažiūrų B. Sanderso šalininkus ją palaikyti, kad demokratai iškovotų pergalę lapkritį.

D. Trumpas savo ruožtu mėgino prieš nusistovėjusią sistemą nusistačiusius B. Sanderso šalininkus patraukti į savo pusę, antradienį pareiškęs: „Mes pasitinkame jus ištiestomis rankomis.“

Prognozuojama, kad B. Obama oficialiai pareikš palaikymą 68 metų H. Clinton ir galbūt padės įtikinti prisiekusius B. Sanderso gerbėjus prisidėti prie bendro partijos reikalo.

Valstybės sekretorius Johnas Kerry, kuriam 2004 metais nepavyko išstumti iš Baltųjų rūmų prezidento George`o W. Busho, trečiadienį pasveikino H. Clinton, sakydamas, kad ji „bus nuostabi prezidentė“, taip pat girdamas jos laimėjimą kaip „išties istorinį momentą“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi