Pasaulyje

2021.05.06 21:58

Karas baigėsi? Azerbaidžanas įtariamas pasirengimu naikinti viduramžių bažnyčias

Amos Chapple, „Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2021.05.06 21:58

Palydovinės nuotraukos pasėjo nerimą, kad istorinis paminklas gali būti „sulygintas su žeme“ po to, kai jo kontrolę perėmė Azerbaidžanas. 

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Balandžio 19 d. paveldo priežiūros organizacija „Caucasus Heritage Watch“ savo „Twitter“ paskyroje pasidalijo palydovinėmis nuotraukomis, kuriose matyti kelios transporto priemonės, stovinčios šalia Vankasaro bažnyčios Azerbaidžano Agdamo rajone. Šis rajonas pernai vykusio konflikto dėl Kalnų Karabacho metu buvo perimtas iš Armėnijos pajėgų.

Nuotraukose sunku ką nors įžiūrėti, tačiau tie, kas jomis dalinasi socialiame tinkle „Twitter“, nuogąstauja dėl galimai prasidėjusio senovės krikščionių paminklo „sulyginimo su žeme“.

Kornelio universiteto docentė Lori Khatchadourian, kuri taip pat yra ir viena iš „Caucasus Heritage Watch“ tyrėjų, elektroniniu paštu RFE / RL sakė, kad iš nuotraukų atrodo, jog šalia bažnyčios stovi vienas „maždaug 8,6 metro ilgio“ sunkvežimis – gerokai didesnis už įprastą automobilį, sunkvežimį ar furgoną – ir dar kelios nenustatytos transporto priemonės. Netoliese yra ir laikina 18 metrų ilgio ir 8 metrų pločio stačiakampio formos konstrukcija, kuri, jos manymu, gali būti palapinė ar kitokio tipo pastogė.

Nėra jokių įrodymų, kad į azerų rankas patekusi Vankasaro bažnyčia bus sunaikinta, tačiau yra nuogąstaujančių, kad ji gali būti sugriauta, kaip kad neseniai nutiko kitiems Azerbaidžano kontroliuojamoje teritorijoje atsidūrusiems maldos namams.

Kovo mėnesį BBC filmavimo komanda nuvyko ieškoti bažnyčios Azerbaidžano perimtame Džebrajilo mieste. 2017 m. pastatyta mažoji bažnyčia išgarsėjo 2020 m. Azerbaidžano ir Armėnijos konflikto metu, kai pasirodė vaizdo įrašas, kuriame matyti kovotojas, stovintis ant sudaužyto kryžiaus ir šaukiantis islamistinius šūkius.

Vietoje bažnyčios toje vietoje BBC žurnalistai rado griuvėsių krūvą.

Reaguodamas į bažnyčios sunaikinimą, vyresnysis Azerbaidžano pareigūnas Hikmetas Hajijevas atkreipė dėmesį į smarkiai apgriautus Azerbaidžano miestus, kurie, jo teigimu, armėnų okupacijos laikotarpiu, trukusiu nuo 1994 m., kai baigėsi pirmasis konfliktas dėl Kalnų Karabacho, tapo dykynėmis.

Armėnų kilmės amerikiečių tyrinėtojas Simonas Maghakyanas RFE / RL sakė tikintis, kad palydovo užfiksuotose nuotraukose šalia Vankasaro bažnyčios matomi objektai yra tiesiog poste budinčių karių transporto priemonės. Tačiau neseniai Azerbaidžano pareigūnų paskelbtas pareiškimas apie netoliese esančią Tigranakerto archeologinę vietovę privertė jį sunerimti dėl platesnės teritorijos aplink Vankasaro bažnyčią.

Kovo 13 dieną H. Hajijevas, kuris yra Azerbaidžano prezidento Ilhamo Alijevo patarėjas, savo „Twitter“ paskyroje paskelbė paslaptingą įrašą, kad Tigranakerto „suklastota mitinė istorija baigėsi“. Tigranakerto griuvėsiai yra mažiau nei už 2 kilometrų nuo Vankasaro bažnyčios ir buvo apgadinti per 2020 metų konfliktą.

Armėnai puikiai prisimena, kaip 2005 m. Julfoje, Azerbaidžane, esančiose kapinėse buvo sunaikinti unikalūs armėnų antkapiai chačkarai.

„Mes tikimės, kad nėra jokios rizikos ir kad tos transporto priemonės tik judėjo pro šalį, – sako L. Khatchadourian apie balandžio 19 d. išplatintus vaizdus. – Tačiau atgrasymas veikia tik tuo atveju, jei potencialios grėsmės tampa matomos platesnei visuomenei ir atsakingoms institucijoms, padedančioms viską išsiaiškinti. Skirtingai nei dauguma tyrimų grupių, labiausiai džiaugiamės tuomet, kai suklystame.“

RFE / RL kreipėsi į UNESCO, prašydama pakomentuoti nuotraukas, tačiau iki straipsnio paskelbimo atsakymo nesulaukė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt