Pasaulyje

2016.06.06 13:54

Švedija išgyvena istorinį lyčių pusiausvyros pasikeitimą

BNS 2016.06.06 13:54

Pastangomis užtikrinti moterims lygias teises garsėjanti Švedija išgyvena lyčių pusiausvyros pasikeitimą, kuris šaliai buvo netikėtas: pirmą kartą nuo 1749 metų, kai buvo pradėti kaupti tokie duomenys, vyrų Švedijoje dabar yra daugiau nei moterų.

Švedai nelabai žino, ką reikš toks staigus vyrų perteklius, kuris yra itin neįprastas dalykas Vakaruose, kur istoriškai moterų beveik visose valstybėse buvo dauguma. Tačiau tai galėtų būti ženklas apie ateitį visoje Europoje, gyvenimo trukmės pokyčiams ir migracijai keičiant demografinę padėtį.

„Tai naujas reiškinys Europai“, – sakė Oksfordo universiteto demografas Francesco Billari, kuris vadovauja Europos populiacijos studijų asociacijai.

Persilaužimas Švedijoje įvyko pernai kovo mėnesį, kai statistiniai duomenys apie populiaciją parodė, kad vyrų yra 277-iais daugiau nei moterų.

Dabar šis atotrūkis viršija 12 tūkstančių. Nors skaičius vis tiek yra mažas beveik 10 mln. gyventojų turinčioje šalyje, „nėra neracionalu“ įtarti, kad Švedijoje ateityje bus didelis vyrų perteklius, sakė nacionalinės statistikos agentūros SCB populiacijos ekspertas Tomas Johanssonas.

Nors 100-ui mergaičių gimsta maždaug 105 berniukai, Europoje moterų istoriškai būdavo daugiau nei vyrų, nes jos gyvena ilgiau. AP atlikta atskirų šalių ir bendrai Europos Sąjungos (ES) statistinių duomenų analizė rodytų, kad moterų ir ateinančius dešimtmečius bus daugiau daugumoje Europos valstybių. Tačiau vyrų skaičius 100-ui moterų pamažu didėja bendrai Europoje ir sparčiai didėja kai kuriose Šiaurės ir centrinės Europos šalyse.

Norvegijoje vyrai skaičiumi moteris pralenkė 2011-aisiais, ketveriais metais anksčiau už Švediją, o Danijoje ir Šveicarijoje vyrų skaičius lyginasi su moterų skaičiumi. Vokietijoje, kurioje vyrų nenormaliai trūko po dviejų pasaulinių karų, 100-ui moterų tenkančių vyrų skaičius pašoko nuo 87 1960 metais iki 96 praėjusiais metais. Tuo tarpu Didžiojoje Britanijoje šis skaičius per tą patį laikotarpį padidėjo nuo 93 iki 97. Britų statistikos pareigūnai prognozuoja, kad vyrai dauguma taps iki 2050 metų.

Mokslininkai nelabai žino, kas nutinka visuomenei, kai populiacija tampa vyriškesnė.

Tomas Sobotka iš Vienos demografijos instituto sakė, kad teoriškai vyrų perteklius galėtų padidinti derybinę moterų galią sudarydamas joms sąlygas būti išrankesnėms, kai kalbama apie partnerio pasirinkimą. Tačiau jos taip pat galėtų susidurti su didesne vyrų, kuriems bus sunkiau susirasti partnerę, priekabiavimo rizika.

Švedijoje greitas vyrų daugumos, kurios dar prieš 10 metų ekspertai neprognozavo, atsiradimas išprovokavo kai kurių feministų debatus apie galimą poveikį moterims vienoje egalitariškiausių pasaulio valstybių.

Statistikos pareigūnai sako, kad Švedijos demografijos permainą didžiausia dalimi nulėmė tai, kad vyrai prisivijo moteris gyvenimo trukmės aspektu. Tačiau reikšmingą poveikį padarė ir tai, kad pastaraisiais metais į šalį atvyko dešimtys tūkstančių niekieno neatlydėtų berniukų paauglių iš Afganistano, Sirijos ir Šiaurės Afrikos.

Didžiausia Švedijos vyrų persvara yra 15–19 metų amžiaus grupėje, kurioje 100-ui mergaičių tenka 108 berniukų. Tas berniukų skaičius šiemet gali padidėti iki 115, kai statistiniai duomenys atspindės rekordinį pernai prieglobsčio paprašiusių žmonių, tarp kurių yra daugiau kaip 35 tūkst. niekieno neatlydėtų nepilnamečių, skaičių.

Kitur Europoje lyčių pusiausvyra yra stabili arba kai kuriose šalyse, tarp jų – Italijoje, Ispanijoje ir Graikijoje, pamažu toliau krypsta moterų naudai. Tačiau bendrai vyrų proporcinis skaičius 28 valstybių Bendrijoje pamažu auga, nurodo ES statistikos tarnyba „Eurostat“.

Pernai ES, kurioje gyvena kiek daugiau nei 500 mln. žmonių, moterų buvo 12 mln. daugiau nei vyrų. Šis atotrūkis artimiausiais dešimtmečiais turėtų mažėti, „pirmiausia dėl mažėjančio atotrūkio vidutinės gyvenimo trukmės“ atžvilgiu, sakė „Eurostat“ atstovė Baiba Grandovska.

Pasak ekspertų, vyrai, ypač – Vakarų Europoje, gyvena sveikiau nei gyveno jų tėvai, mažiau geria ir rūko, sulaukia geresnio gydymo dėl širdies ligų. Turtingose šalyse vyrai nuo kalnakasybos ir kitų pavojingų darbų perėjo prie saugesnių darbų įstaigose.

„Eurostat“ prognozuoja, kad atotrūkis tarp vyrų ir moterų 2080 metais sumažės iki mažiau nei 1 milijono. Tačiau tokios projekcijos yra labai nepatikimos, kaip rodo ir Švedijos pavyzdys.