Pasaulyje

2016.06.06 09:34

Šveicarai – prieš fiksuotas minimalias pajamas kiekvienam piliečiui

LRT.lt, LRT RADIJAS2016.06.06 09:34

Šveicarijos gyventojai atmetė siūlymą visiems šalies piliečiams įvesti garantuotas bazines pajamas. Galutiniai sekmadienį vykusio referendumo rezultatai rodo, kad beveik 77 proc. balsavusiųjų tam nepritarė.

Gyventojų buvo klausiama, ar skirti kiekvienam Šveicarijos piliečiui po 2250 eurų kiekvieną mėnesį, nepaisant, ar jis dirba, ar ne, ir dar po maždaug 600 eurų už kiekvieną vaiką. Šalininkai sako, kad tai padėtų įveikti skurdą ir nelygybę bei užtikrintų orų pragyvenimą visiems piliečiams. Tačiau šalies vyriausybė ir beveik visos partijos ragino rinkėjus siūlymą atmesti, teigdami, kad įvedus naujovę pragyvenimas smarkiai prabangtų, o žmonės masiškai paliktų darbo vietas. Šveicarija yra pirmoji šalis, kur vyko toks balsavimas.

Kritikų teigimu, pritarimo atveju šalis būtų susidurusi su ekonominiais sunkumais. O pačią idėją vadina „marksisto svajonėmis“. Taip pat beveik visos Šveicarijos politinės partijos, įskaitant ir valdančiuosius, rinkėjus ragino tokiai iniciatyvai nepritarti – esą smarkiai išaugtų kainos, o žmonės tiesiog atsisakytų dirbti. 

Balsavimu buvo siekiama įtvirtinti tik pačios sistemos principus, bet tikslus fiksuotos išmokos dydis ir kitos sąlygos nebuvo nustatytos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt