Pasaulyje

2016.06.03 15:57

Europą siaubia potvyniai

Mirtini potvyniai ir toliau siaubia Prancūziją ir Vokietiją. Pastarojoje per potvynius jau žuvo 10 žmonių, o gelbėjimo tarnybos nespėja tvarkyti potvynių padarytos žalos.

Senos upė penktadienį pasiekė aukščiausią žymą per pastaruosius tris dešimtmečius – 6 metrus. Paryžiečiai raginami vengti upės pakrančių, nes ketvirtadienį nuskendo vienas arkliu jojęs vyras – jį nusinešė ištvinusios upės srovė.

Prancūzijos aplinkos ministrė Segolene Royal nuogąstauja, kad daugiau žuvusiųjų bus rasta, kai vandenys nuslūgs šalies miesteliuose, kurių gatves užliejo drumzlini srautai.

Senos upės vandens lygis gali padidėti dar pusmetriu, penktadienį pranešė Aplinkos ministerija.

„Prognozuojama, kad šį vakarą potvynio lygis Paryžiuje bus apie 6,3 metro, pagal blogiausią scenarijų – galbūt iki 6,5 metro“, – sakoma ministerijos pranešime.

„Pridurtina, jog tai bus veikiau plokščiakalnis, o ne smailė, nes šis lygis išliks gana stabilus visą savaitgalį, prieš nuslūgdamas“, – pažymima jame.

Iš Venecijos atvykęs turistas Mohamedas Amine`as stovėdamas ant vieno Paryžiaus tilto smalsiai stebėjo kylantį vandenį.

„Esu įpratęs braidyti kelius siekiančiame vandenyne per „Aqua Alta“ (Aukšto vandens)“ laikotarpį, kai tas Italijos miestas būna užliejamas žiemą, vyras sakė naujienų agentūrai AFP.

„Tačiau žmonės Paryžiuje nėra prie to įpratę“, – pridūrė jis.

Iš viso Prancūzijoje evakuota apie 5 000 žmonių, o daugiau kaip 19 tūkstančių namų liko be elektros. Prancūzijos prezidentas labiausiai nukentėjusiuose regionuose ketina skelbti nepaprastąją padėti ir skirti lėšų.

„Vanduo dar nepasiekė aukščiausio lygio. Labai tikiuosi, kad šiandien vanduo pakils labai nedaug, o kitomis dienomis galbūt lygis pradės kristi. Matome, kokių nelaimių pridarė šie potvyniai, norėčiau pareikšti užuojautą dėl visų aukų, taip pat pagirti gelbėtojus ir savanorius. Apsaugoti žmones mums svarbiausia, tokia pagrindinė valstybės funkcija, tad imamės visų reikiamų veiksmų“, – sako Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Marcas Ayraultas.

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as nurodė, kad per ministrų kabineto posėdį ateinantį trečiadienį bus paskelbta „stichinės nelaimės“ padėtis, o toks žingsnis atvers kelią skirti kompensacijas.

Penktadienį uždarytas lankomiausias pasaulyje Luvro muziejus, kuris yra netoli Senos upės.

Orsė muziejus, įsikūręs buvusioje geležinkelio stotyje, kurioje saugoma didžiausia pasaulyje impresionistų kūrinių kolekcija, ketvirtadienį užsidarė anksčiau ir ėmėsi perkėlinėti labiausiai pažeidžiamus eksponatus į kitus aukštus. Kaip nurodoma, Orsė muziejus liks uždarytas iki antradienio.

Vokietijoje labiausiai nukentėjo Bavarijos regionas. Zimbacho prie Ino miestelyje, netoli sienos su Austrija, galingas vandens srautas gatves pavertė dumblo baseinais, kuriuos žmonės kastuvais desperatiškai bando išvalyti. Šis miestelis bene labiausiai nukentėjo nuo pastarųjų dienų potvynių, kurie visoje šalyje jau nusinešė mažiausiai 10 gyvybių.

Nuo liūčių nukentėjo ne tik Vokietija ir Prancūzija, bet ir Belgija, Lenkija, Austrija, Nyderlandai. Savaitgalį Europoje kritulių nesumažės, didelės liūtys užklups beveik visas šalis – nuo Prancūzijos iki Ukrainos.

Meteorologai Prancūzijoje ir Vokietijoje perspėjo, kad per artimiausią parą tikėtinos naujos liūtys.