Pasaulyje

2016.06.03 14:52

F. Hollande`as ragina izraeliečius ir palestiniečius „drąsiai“ pasirinkti taiką

BNS 2016.06.03 14:52

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as penktadienį Paryžiuje pradėdamas tarptautinę konferenciją dėl izraeliečių ir palestiniečių konflikto, skatino Izraelį ir palestiniečius „drąsiam taikos pasirinkimui“.

Šiuo susitikimu siekiama sudaryti sąlygas iki metų galo surengti visavertę taikos konferenciją, tačiau nedaug kas tiki, kad bus padaryta reali pažanga.

Nei Izraelis, nei palestiniečiai nebuvo pakviesti į susitikimą. Žydų valstybė šią Prancūzijos iniciatyvą piktai palygino su 1916 metų gegužę Britanijos ir Prancūzijos pasirašyta Sykeso–Picot (Saikso–Piko) sutartimi, pagal kurią buvo padalyta Osmanų imperija ir nubraižytos sienos arabų žemėse.

Nors JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry dalyvauja konferencijoje, Vašingtonas leido aiškiai suprasti, jog nepuoselėja lūkesčių dėl pažangos.

F. Hollande`as konferencijoje sakė, kad konflikto sprendinys turi įtraukti „visą regioną“, bet galiausiai priklauso nuo izraeliečių ir palestiniečių.

„Diskusijose dėl ilgalaikio susitarimo tarp izraeliečių ir palestiniečių sąlygų būtina atsižvelgti į visą regioną“, – pabrėžė prezidentas, kreipdamasis į maždaug 25 valstybių, taip pat Jungtinių Tautų, Europos Sąjungos ir Arabų lygos atstovus.

Nors dėl naujos taikos iniciatyvos jaučiamas didžiulis skepticizmas, nemažai diplomatų, regis, sutaria, kad geriau bandyti kažką daryti negu sėdėti sudėjus rankas.

Po ne vieną dešimtmetį vykusių nesėkmingų derybų šiuo metu nedaug kas tiki, kad dabartinė atmosfera tinkama vėl mėginti sugrąžinti izraeliečius ir palestiniečius prie derybų stalo dar vienam bandymui išspręsti vieną iš ilgiausiai trunkančių konfliktų pasaulyje.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Marcas Ayrault, pirmininkaujantis tarptautiniam pasitarimui dėl Izraelio ir palestiniečių konflikto, pareiškė, kad abiejų pusių tiesioginės derybos „neveikia“.

„Šiuo metu viskas užblokuota. Nenorime veikti pavaduodami izraeliečius ir palestiniečius, bet norime jiems padėti“, – diplomatijos vadovas sakė radijui „France Info“.

Vienas diplomatinis šaltinis naujienų agentūrai AFP sakė, kad jei nebus imtasi naujų pastangų pasiekti taiką, esama pavojaus, kad smurto mastas dar išaugs „esant tokiam tarptautiniam kontekstui, kai nematyti jokių amerikiečių pastangų šiuo klausimu“.

Palestiniečių aukšto rango pareigūnas Saebas Erekatas sakė, kad Prancūzijos iniciatyva yra vilties rasti konflikto sprendinį prošvaistė.

Savo komentare Izraelio kairiosios pakraipos laikraštyje „Haaretz“ S. Erekatas rašė, kad Paryžius vietoje aklavietėje esančių dvišalių derybų siūlo „platesnį formatą“.

„Prancūzijos iniciatyva yra vilties prošvaistė, kurios laukė Palestina, ir mes esame tikri, kad ji nustatys aiškų formatą su apibrėžtais parametrais deryboms atnaujinti“, – rašė Palestinos išvadavimo organizacijos (PIO) generalinis sekretorius.

Tačiau Izraelis griežtai priešinasi prancūzų iniciatyvai.

Užsienio reikalų ministerijos aukšto rango diplomatas Dore Goldas sakė, kad Paryžiaus derybos pasmerktos žlugti.

Pasak jo, žydų valstybė norėtų regioninio proceso, palaikančio tiesiogines derybas tarp žydų ir palestiniečių.

Pasak diplomatinių šaltinių, Paryžiaus konferencijoje bus siekiama susitelkti į 2002 metais Saudo Arabijos pristatytą taikos iniciatyvą.

Pagal ją, arabų šalių lyderiai pareiškė, kad pripažins Izraelio valstybę mainais į žydų pasitraukimą iš 1967 metais okupuotų teritorijų ir Palestinos valstybės sukūrimą.

Tuo laikotarpiu Izraelis iš esmės ignoravo šį pasiūlymą, bet šią savaitę Izraelio vyriausybės vadovas Benjaminas Netanyahu pareiškė, kad yra pasirengęs derybose iš naujo aptarti šio plano aspektus su palestiniečiais.