Pasaulyje

2021.04.13 10:16

Lavrovas pareiškė, kad Estija turėtų atsisakyti pretenzijų į Rusijos teritoriją

LRT.lt2021.04.13 10:16

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pirmadienį telefonu kalbėjosi su Estijos kolege Eva-Maria Liimets ir perspėjo, kad Talinas turi „atsisakyti teritorinių pretenzijų“, apkaltino estus diskriminuojant rusakalbius gyventojus, praneša „The Baltic Times“.

Pokalbyje ministrai aptarė valstybės sienų sutarties ratifikavimo klausimą ir S. Lavrovas pabrėžė, kad Talinas pirmiausiai neva turi atsisakyti pretenzijų į Rusijos teritoriją ir visų su tuo susijusių politinių klausimų.

Juridiniu požiūriu Estijos ir Rusijos siena kol kas nenustatyta. Estijos ir Rusijos užsienio reikalų ministrai 2014 metų vasarį pasirašė atitinkamą sutartį, ji perduota ratifikuoti abiejų šalių parlamentams. Tačiau Dūma sutarties nėra ratifikavusi, o 2020-ųjų sausį Estijos parlamento pirmininkas taip pat pareiškė, kad sutartis nebus tvirtinama

Buvęs Estijos ministras yra pareiškęs, kad Rusija iki šiol negrąžino Talinui 5,2 proc. šalies teritorijos, nors pastaruoju metu estų politikai teigia, kad dabartinės valstybių sienos Taliną tenkina.

Pagal 1920 metų Tartu sutartį, kurią sudarė Estija ir Rusija, dalis Pečiorų rajono ir Janilino miestas (Ivangorodas) priklausė Estijai, bet po jos aneksijos 1940 metais šios teritorijos atiteko Rusijai.

Rusijos URM ne kartą pareiškė, kad Estijai „prisijungus“ prie SSRS, Tartu taikos sutartis neteko galios.

S. Lavrovas taip pat esą atkreipė E.-M. Liimets dėmesį į tai, kad Estija diskriminuoja šalies rusakalbius, bando iš šalies išstumti rusakalbius informacinius šaltinius, dėl politinių sumetimų persekioja rusakalbę žiniasklaidą ir aktyvistus bei bando klastoti istoriją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt