Pasaulyje

2021.04.13 09:42

Pasaulio musulmonai pradeda Ramadaną: nepaisant griežtų suvaržymų, šiemet jis viltingesnis

Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.04.13 09:42

Daugelyje musulmoniškų šalių antradienį prasideda Ramadanas – pasninko mėnuo. Apie jo pradžią pirmadienį vakare paskelbė svarbiausių islamo šventyklų sergėtoja Saudo Arabija ir daugelis kitų sunitiškų valstybių, tuo tarpu šiitiškos šalys švenčiausią mėnesį tikriausiai pradės minėti trečiadienį. 

Nors suvaržytas pandemijos, šiemet Ramadanas daug kur viltingesnis, negu prieš metus.

Žinios. Planuojama teikti pataisas, numatančias verslinės žvejybos draudimą Kuršių mariose ir vidaus vandenyse

Pusmėnulio pasirodymas ir sudėtingi skaičiavimai, o tada dvasiniai lyderiai nuo Indonezijos rytuose iki Tuniso vakaruose skelbia švenčiausio musulmonų kalendoriaus mėnesio pradžią.

Didžiausioje islamiškoje šalyje Indonezijoje didžiausioje pietryčių Azijos mečetėje – pamaldos Ramadano pradžiai pažymėti. Visas mečetes šiemet valdžia leido atverti, laikantis griežtų taisyklių. Kitaip negu pernai, kai buvo paprašyta melstis namie.

Pernykštis Ramadanas Pakistane išplatino virusą, bet šiemet mečetėms leista likti atviroms net kai ritasi trečioji banga ir daug prekybos centrų bei turgaviečių uždaryta. Leidžiama tik prekyba vaisiais, daržovėmis ir datulėmis. Jas valgant sutemus nutraukiamas pasninkas, kaip tai prieš 1 400 metų darė pranašas Mahometas. Į mečetes nurodyta neleisti vaikų ir vyresnių kaip 50-ies.

„Jei mečetės uždarytos, kur eisime ištikti negandos? Kur eisime prašyti Alacho apsaugoti mūsų nuo šios pandemijos ir šių sunkumų?“ – klausia vietos gyventojai.

Niūru ir Bagdado turguje. Liko gal tik pusė perkančių saldumynus, arbatą ir prieskonius bendriems valgiams po pasninko. Irake susirgimų skaičiai rekordiniai, įvesti ir griežti suvaržymai.

„Koronaviruso pandemija privertė mus nustoti lankyti vieniems kitus per Radamaną, atėmė Irako tradicijas ir papročius – lankyti gimines pabaigus pasninką. Padėtis ir taip bloga, o dar, be viso kito, pabaigus pasninką, prasideda komendanto valanda“, – teigia kitas gyventojas.

Bet daug kur, net jei padėtis negerėja, vilties šiemet daugiau negu pernai, o ribojimų mažiau. Antai ir didžiausioje arabiškoje šalyje Egipte, nors tikrųjų susirgimo skaičių niekas nežino, suvaržymai šiemet derinami su tradicijų paisymu.

„Ramadano atmosfera šiemet kur kas geresnė negu pernai. Tada atėjo koronavirusas, buvo komendanto valanda – tikrai, atmosfera buvo nekokia. Šiemet žmonės daugiau žino, yra vakcina, žmonės, ačiū Alachui, saugosi“, – sako šalies gyventojas.

Jeruzalėje prie trečiosios švenčiausios musulmonų pasaulio mečetės maldininkai saugosis ne tik viruso, bet ir saulės. Izraelio valdžia susibūrimų šiemet neberibos, į sparčią skiepijimo kampaniją įtraukė ir okupuotos Rytų Jeruzalėus palestiniečius.

Ir senamiesčio gatvelėse, nors turistų dar nėra, pirkėjų daugiau negu pernai.

„Dėl koronaviruso vakcinos padėtis gerėja. Prekeiviams darbo vis daugiau ir tikimės, kad visiems bus geriau“, – pasakoja gyventojas.

Pasninkas per Ramadaną yra vienas iš penkių Islamo ramsčių – nuo aušros iki sutemų vengiama maisto ir gėrimų, o paskui su šeima ir draugais renkamasi bendro valgio ir į mečetes naktinių pamaldų. Tiems, kas rinktis dėl pandemijos negalės, religiniai lyderiai primena, kad islamas ir moko saugoti vieniems kitus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.