Pasaulyje

2021.04.12 15:20

Su šalnomis kovoja laužų jūra: Prancūzijoje klimato kaita pražudė vyno derliaus dalį

Živilė Raškauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.04.12 15:20

Prancūzijos sodininkai ir vyndariai sako, kad praėjusią savaitę šalį apėmusios šalnos buvo pražūtingos. Termometrų stulpeliams nukritus iki 5 laipsnių šalčio, nei vaismedžių, nei vynuogių nepavyko apsaugoti. Aplinkos apsaugos ministras šalnas vadina stichine nelaime ir derlių praradusiems verslininkams žada kompensacijas.

„Visa tai, ką matome – negyva, žiedai mirę... Žiedlapių vis dar yra, bet pats žiedas peršalęs. Tai, kad ne visi žiedlapiai parudavę, nieko nereiškia“, – kalba sodo savininkė Pauline Fouquet.

Žinios. Savaitgalį gyventojams užplūdus kurortus bei viešąsias erdves, policija nustatė 247 karantino pažeidimus

Po šią savaitę užklupusio šaltuko, vaismedžių sodai dalyje Prancūzijos yr leisgyviai. Paulina tikina, kad šiųmetis vyšnių derlius – jau prArastas. Verslininkė sako, kad dalis obelų žiedų šaltį išgyveno - bet obuolių krepšiai rudenį taip pat bus pustuščiai.

Nerimauja ir vyndariai. Prognozuojama, kad dėl šalnos nuostolių patyrė kas antras vynuogynas.

„Nukentėjo apie 50 – 60 proc. vynuogių augintojų. Manau, dalis mano vyninių praras apie pusę derliaus, maždaug pusantro milijono butelių vyno“ – sakė vyndarys Jonathanas Ducourt`as.

Paskelbus apie artėjančią šalčio bangą vynuogynus nusėjo laužų jūra – taip bandyta palaikyti šilumą. Bet šalčio būta stipresnio nei tikėtasi. Pavyzdžiui, Šabli regione termometrų stulpeliai krito iki 5 laipsnių šalčio. Vyndariai teigia, kad liepsnose sudegė santaupos – hektaro apsauga nuo šalčio liepsnomis kainuoja kelis šimtus eurų. Bordo regione dalis verslininkų pranešė, jog nušalo 90 procentų vynuogių.

„Matote, šie lapai nušalę. Nuo ryto jie visiškai sudžiūvo. Pažiūrėkite, trupa kaip stiklas, nes juose nebėra vandens. Visiškai sudžiūvę, juose nebėra gyvybės. Šis pumpuras taip pat miręs.. ir šis.. ir šis“ – guodžiasi vyndarys Dominique Guignard.

Šiemet šaltukas buvo itin pavojingas, nes prieš tai buvo užėjusi šilto oro banga. Verslininkai dėl nuostolių kaltina klimato kaitą.

„Klimatas keičiasi ir vyndarystė, greičiausiai, bus pirmoji sritis, kurią paveiks klimato kaita. Augimo ciklai vis trumpėja, keičiasi, spartėja, įsisuka nesibaigiantis ratas: vynmedžiai pradeda anksčiau augti, tada tenka atlaikyti šalčius, tokius kaip dabar balandį“ – komentuoja D. Guignard.

Prancūzijos žemės ūkio ministras šalčio bangą vadina stichine nelaime. Nušalusių sodų ir vynuogynų savininkams žada paramą.

Itin dideli nuostoliai po pavasario šalnų Bordo regione fiksuoti prieš ketverius metus. Tad vienas iš penkių vyndarių prarado du trečdalius vynuogių derliaus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt