Pasaulyje

2016.05.31 10:02

D. Tuskas pasisako prieš pernelyg didelę Bendrijos integraciją

BNS 2016.05.31 10:02

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas pirmadienį pareiškė, kad tikintys „greita ir visiška“ Europos Sąjungos integracija nesuvokia, ko iš tikrųjų nori daugelis žmonių, iškeldamas galimybę bloko šalyse surengti debatus dėl tolesnės Bendrijos krypties.

Likus mažiau negu mėnesiui iki Britanijoje vyksiančio referendumo dėl šalies ES narystės ateities, kurio debatuose Bendrija dažnai vaizduojama kaip smulkmeniškai kontroliuojanti supervalstybė, D. Tuskas atvirai pripažino, kad dabartiniai ES politikai yra atsakingi už „Europos be nacionalinių valstybių utopijos“ sukūrimą.

Kalbėdamas per renginį Liuksemburge, kuriame buvo minimas Europos liaudies partijos (EPP) įkūrimo 40-osios metinės, ES prezidentas sakė, kad „užvaldyti greitos ir visiškos integracijos idėjos nesugebėjome pastebėti, jog paprasti žmonės, Europos piliečiai, nepritaria mūsų euroentuziazmui“.

Dėl to judėjimai ir idėjos, nukreipti prieš labiau integruotos Europos viziją, tampa vis populiaresni, pridūrė D. Tuskas.

Po daug metų trukusio tuščiažodžiavimo ir didėjančio nusivylimo ES institucijomis Briuselyje Britanija nusprendė birželio 23 dieną surengti referendumą dėl narystės Bendrijoje, kuris nulems šalies politinę ateitį daugeliui metų.

Prancūzijoje, Nyderlanduose ir netgi Vokietijoje euroskeptiškos partijos ir aktyvistų judėjimai tampa vis stipresni, ypač tęsiantis nedarbo ir migracijos krizėms.

D. Tuskas sakė, kad tobula Europos vienybė ir integracija galbūt nėra tinkamiausias atsakymas.

„Subyrėjimo šmėkla klaidžioja po Europą, o federacijos vizija man neatrodo geriausias atsakymas“, – aiškino jis.

„Nusivylę didžiomis ateities vizijomis, jie (europiečiai) reikalauja, kad geriau tvarkytumės su dabartine tikrove negu tai darėme iki šiol. Mūsų dienomis euroskepticizmas arba netgi europesimizmas tapo alternatyva toms iliuzijoms“, – sakė D. Tuskas.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas turi dideles galias pakreipti ES debatus viena arba kita linkme. D. Tuskas sakė dabar norintis „sąžiningų ir atvirų debatų šia tema“.

Ateinančiais metais Europos Sąjunga minės jos įkūrimo pagrindu tapusios Romos sutarties pasirašymo 60-ąsias metines, todėl D. Tuskas sakė manantis, kad atsiveria puiki proga diskutuoti dėl tolesnės Europos vizijos.