Pasaulyje

2021.04.08 10:56

Po von der Leyen pasodinimo ant sofos EVT vadovas teisinasi: ne taip supratote

Turkija dėl skandalo kaltina ES, atnaujinta 12.51
LRT.lt, BNS2021.04.08 10:56

Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Charles`is Michelis pripažino, kad vizito Turkijoje metu nutikusi situacija, kuomet Europos Komisijos pirmininkei Ursulai von der Leyen neatsirado vietos atsisėsti šalia jo ir Turkijos vadovo Recepo Tayyipo Erdogano jį nuliūdino. Jis aiškina, kad „situacija buvo ne taip suprasta“, skelbia „Politico“. Tuo metu Ankara teigia, kad ES atstovai patys pasirinko tokią sėdėjimo poziciją.

„Žmonėms gali atrodyti, kad aš neatkreipiau dėmesio į protokolo detales, kurias nustatė Turkija. Tai nėra tiesa. Pernelyg griežtas Turkijos protokolo taisyklių laikymasis sukėlė šią keistą situaciją, kuomet sumenkinamas EK vadovės vaidmuo“, – asmeninėje socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje rašė Ch. Michelis.

Jis patikino, kad keli kadrai iš transliacijos neatskleidė „tikro vaizdo“ ir sudarė klaidingą įspūdį, kad jis buvo nejautrus susiklosčiusiai situacijai.

„Mes nusprendėme su Ursula neaštrinti šios situacijos ir siekti įgyvendinti politinę diskusiją su mus pakvietusiu Turkijos prezidentu“, – pridūrė EVT pirmininkas.

EK atstovai teigė buvę nustebę, kuomet U. von der Leyen nepavyko prisėsti šalia Ch. Michelio ir R. T. Erdogano.

„Ji buvo išties nustebusi, tačiau pasirinko labiau kreipti dėmesį į politinę diskusiją ir klausimus, o ne nustatytą protokolą“, – pridūrė EK atstovas spaudai Erikas Mameris, skelbai „Deutsche Welle“.

„Tačiau ji puikiai supranta, kad šie dalykai irgi yra svarbūs ir turi būti deramai įvykdyti, tačiau šioje situacijoje tai nebuvo padaryta“, – aiškino EK atstovas.

Ekspertai šią situaciją pusiau juokais, pusiau rimtai pavadino „Sofageitu“, dėl galimai sukeltų papildomų įtampų dėl protokolinės situacijos.

Turkija dėl „sofageito“ skandalo kaltina ES

Ankara trečiadienį apkaltino Europos Sąjungą, kad ji pati pasirinko tokią sėdimųjų vietų tvarką, jog Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen per susitikimą su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu turėjo sėdėti ne ant krėslo, o ant sofos.

R. T. Erdoganas ir Turkijos pareigūnai sulaukė gausios kritikos, socialiniuose tinkluose žaibiškai išplitus vaizdo įrašui, kuriame matyti antradienį Ankaroje įvykęs prezidento susitikimas su U. von der Leyen ir Europos Vadovų Tarybos pirmininku Charles'iu Micheliu.

Prabangiai apstatytame kambaryje, į kurį įžengė trys lyderiai, buvo tik du krėslai, stovintys šalia ES ir Turkijos vėliavų.

Ant jų atsisėdo R. T. Erdoganas ir Ch. Michelis, o U. von der Leyen, kurios diplomatinis rangas yra toks pats, kaip ir šių dviejų vyrų, liko stovėti, pastebimai sumišusi.

„Ehm“, – pabrėžtinai ištarė EK pirmininkė ir iš nuostabos skėstelėjo rankomis.

Vėliau paskelbose oficialiose nuotraukose U. von der Leyen matyti sėdinti ant sofos, pastatytos priešais kitą tokį patį baldą, užimtą Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu.

M. Cavusoglu ketvirtadienį sakė, kad kritika Turkijai dėl šio diplomatinio rikto yra „nesąžininga“.

„Sėdimosios vietos buvo išdėstytos pagal ES pasiūlymą. Taškas. Neatskleistume šio fakto, jeigu prieš Turkiją nebūtų metami kaltinimai“, – žurnalistams aiškino jis.

„ES pusės reikalavimai ir siūlymai buvo išpuldyti, ir per susitikimą buvo taikomas tinkamas protokolas“, – pridūrė M. Cavusoglu.

Susitikime aptarinėjo žmogaus teisių klausimus

„Teisinė valstybė ir pagarba pagrindinėms teisėms yra esminės Europos Sąjungos vertybės, ir mes su prezidentu Erdoganu pasidalijome giliu nerimu dėl naujausių su Turkija [susijusių] įvykių šioje srityje“, – po beveik tris valandas trukusių derybų su Turkijos vadovu Ankaroje sakė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Ch. Michelis.

Derybos vyko neilgai trukus po to, kai R. T. Erdoganas pasitraukė iš Stambulo konvencijos, skirtos kovai su smurtu prieš moteris, ir Turkijai ėmusis bandymo uždrausti vieną prokurdišką partiją.

„Žmogaus teisių klausimais nesiderama, jie yra absoliutus prioritetas... mes tai labai aiškiai pasakėme“, – sakė Europos Komisijos vadovė U. von der Leyen, pavadinusi šiuos klausimus „esminiu“ geresnių Turkijos ir ES ryšių elementu.

„Esu labai susirūpinusi dėl to, kad Turkija pasitraukė iš Stambulo konvencijos. Kalbama apie moterų ir vaikų apsaugą nuo smurto, ir tai akivaizdžiai neteisingas signalas šiuo metu“, – pridūrė ji.

„Turkija turi gerbti tarptautines žmogaus teisių taisykles ir standartus, kurių laikytis, beje, šalis įsipareigojo kaip Europos Tarybos steigėja“, – sakė U. von der Leyen.

Populiariausi