Pasaulyje

2021.04.07 20:38

Baltieji rūmai: JAV „nediskutuoja“ su sąjungininkais apie bendrą Pekino olimpiados boikotą

BNS2021.04.07 20:38

Baltieji rūmai trečiadienį pareiškė, kad JAV nediskutuoja su savo sąjungininkėmis dėl bendro Pekino žiemos olimpiados boikoto galimybės.

„Nediskutavome ir nediskutuojame apie jokį bendrą boikotą su sąjungininkais ir partneriais“, – pareiškė prezidento Joe Bideno atstovė spaudai Jen Psaki.

Jungtinių Valstijų olimpinis ir paralimpinis komitetas (USOPC) anksčiau trečiadienį pareiškė, kad boikotai yra neveiksmingi.

USOPC prezidentė Susanne Lyons kalbėdama su žurnalistais sakė: „Mes USOPC prieštaraujame sportininkų boikotams, nes pamatėme, kad tai turi neigiamą poveikį sportininkams ir veiksmingai nesprendžia pasaulio problemų.“

„Mūsų sportininkų vienintelė svajonė yra atstovauti JAV ir tam, kam mes atstovaujame tarptautinėje aikštelėje, – kalbėjo ji. – Mes nemanome, kad JAV rinktinės jaunieji sportininkai turėtų būti naudojami kaip politiniai įkaitai.“

Numatoma, kad Pekino žiemos olimpinės žaidynės prasidės kitų metų vasario 4-ąją, praėjus vos pusmečiui po vasaros olimpiados Tokijuje.

Kinija yra atsidūrusi tarptautinės bendruomenės dėmesio centre, ypač dėl masinio musulmonų uigūrų kalinimo stovyklose vakariniame Sindziango regione. Vašingtonas yra sakęs, kad šie veiksmai prilygsta genocidui.

Pekinas taip pat spaudžiamas dėl susidorojimo su disidentais buvusioje Britanijos kolonijoje Honkonge.

Antradienį JAV Valstybės departamento atstovas Nedas Price'as, atsakydamas į klausimą, ar Jungtinės Valstijos sutiktų skelbti su sąjungininkais bendrą boikotą, pareiškė, kad „tikrai norėtume aptarti tokią galimybę“.

Tačiau vėliau jis pabrėžė, kad Vašingtonas „nieko neketina skelbti apie Pekino olimpines žaidynes“. Savo tviterio žinutėje N. Price'as pažymėjo, kad „ir toliau glaudžiai konsultuosimės su sąjungininkais ir partneriais, siekdami suformuluoti savo bendrą susirūpinimą ir nustatyti bendrą požiūrį“.

Pekinas, atmetantis kritiką dėl įtariamų žmogaus teisių pažeidimų, trečiadienį sureagavo į raginimus skelbti boikotą, apkaltindamas JAV „sporto politizavimu“.

S. Lyons sutiko, jog Kinijoje daromi žmogaus teisių pažeidimai, bet pareiškė, kad šią problemą geriausia spręsti vyriausybės lygiu.

„Nenorime menkinti Kinijoje esančių žmogaus teisių problemų rimtumo“, – sakė S. Lyons.

„Tačiau JAV turi daugybę priemonių konstruktyviai reaguoti į šiuos būgštavimus, kuriuos, mūsų nuomone, turėtų spręsti vyriausybės pareigūnai“, – pridūrė ji.