Pasaulyje

2021.04.07 19:43

Jordanijos karalius: krizė rūmuose „baigėsi“

atnaujinta 20.50
BNS2021.04.07 19:43

Jordano karalius Abdullah II trečiadienį pareiškė, kad didžiausia politinė krizė per kelis dešimtmečius, išprovokuota įtariamo jo netikro brolio Hamzah sąmokslo, baigėsi.

„Užtikrinu jus, kad sąmokslas numalšintas pačioje užuomazgoje“, – sakoma karaliaus pareiškime, kuris jo vardu buvo perskaitytas per valstybinę televiziją.

„Šių pastarųjų dienų iššūkis nebuvo pats pavojingiausias šalies stabilumui, bet man buvo skaudžiausias“, – sakoma pranešime.

Karalius nurodė, kad princas Hamzah „yra savo rūmuose su savo šeima, mano globoje“.

„Jis prieš [valdančiąją Hašimitų] šeimą įsipareigojo eiti savo tėvų ir senelių keliu, būti ištikimas jų [nešamai] žinutei ir virš visko kelti Jordanijos interesus, jos konstituciją ir įstatymus“, – sakoma Abdullah II pareiškime.

Vyriausybė apkaltino princą Hamzah prisidėjus prie „nuožmaus“ sąmokslo „destabilizuoti karalystės saugumą“.

Praeitą savaitgalį buvo paskelbta, kad princui Hamzah buvo skirtas namų areštas jo rūmuose Amane ir kad dar mažiausiai 16 žmonių buvo sulaikyti. Buvęs sosto įpėdinis anksčiau tvirtino nepaisysiantis jam nustatytų judėjimo suvaržymų, bet pirmadienį galiausiai pažadėjo remti karalių Abdullah II.

Hamzah, iš kurio Abdullah 2004 metais atėmė sosto įpėdinio titulą, tapo įnirtingu monarchijos kritiku ir kaltino Jordanijos lyderius nepotizmu, korupcija bei autoritariniu valdymu.

Šeštadienį Jungtinės Karalystės visuomeniniam transliuotojui BBC atsiųstame vaizdo įraše princas skundėsi „nekompetencija, įsigalėjusia mūsų valdžios struktūroje per pastaruosius 15–20 metų ir toliau blogėjusia“.

„Niekas nebegali pasisakyti arba pareikšti savo nuomonės jokiais klausimais, nesulaukdamas priekabių, suėmimo, persekiojimo ir grasinimų“, – teigė jis.