Pasaulyje

2021.04.07 18:47

Ispanijos užsienio reikalų ministrė Vilniuje susitiko su Cichanouskaja

atnaujinta 19.21
Ignas Jačauskas, BNS2021.04.07 18:47

Ispanijos užsienio reikalų ministrė Arancha Gonzalez Laya Vilniuje trečiadienį susitiko su Sviatlana Cichanouskaja, reikšdama palaikymą Baltarusijos demokratijos skatinimui ir kovai už žmogaus teises.

Kaip BNS informavo S. Cichanouskajos biuras, Baltarusijos opozicijos lyderė padėkojo Ispanijos ministrei už „palaikymą ir solidarumą“, taip pat už šalies parlamento priimtą rezoliuciją dėl Baltarusijos, „režimo atžvilgiu įvestas sankcijas ir darbą siekiant išlaikyti Baltarusiją Europos Sąjungos dėmesio centre“.

A. Gonzalez dar prieš susitikimą su S. Cichanouskaja pabrėžė, kad Ispanijai „rūpi žmogaus teisės ir demokratija mūsų kaimyninėse šalyse, ypač kai Baltarusijos žmonės patys masiškai prašo puoselėti demokratiją ir žmogaus teises“.

„Tai – ne geopolitinis klausimas, tai yra pagarbos demokratijai ir žmogaus teisėms Baltarusijoje klausimas (...). Mes palaikysime bet kokias ES priemones, skirtas demokratijai ir žmogaus teisėms Baltarusijoje skatinti“, – spaudos konferencijoje po susitikimo su Lietuvos užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu sakė ministrė.

Savo ruožtu S. Cichanouskaja pakvietė Ispaniją paremti „tarptautinio tarpininkavimo, kaip taikaus Baltarusijos krizės sprendimo“ iniciatyvą, taip pat palaikyti sankcijas prieš Aliaksandro Lukašenkos režimo atstovus, dalyvavusius klastojant rinkimus ir vykdant represijas, bei prieš jo asmenines „pinigines“.

„Mane džiugina, kad Ispanija užima aiškią ir principingą poziciją dėl Baltarusijos ir nuolat stebi situaciją. Ispanija palaiko baltarusių tautą ir ES, ir tarptautinėse struktūrose. Susitikime su ministre kalbėjome, kaip padėti baltarusiams šiuo metu ir po permainų“, – sakė A. Cichanouskaja.

Po pernai rugpjūčio 9-ąją vykusių ir Baltarusijos opozicijos bei Vakarų nepripažintų rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų, šalį kelis mėnesius krėtė masiniai protestai, sulaikyta tūkstančiai protestuotojų, Vakarai įvedė sankcijas režimo atstovams.

A. Lukašenkos oponentai sako, kad rinkimai buvo suklastoti ir tikroji jų nugalėtoja yra politikos naujokė S. Cichanouskaja, kandidatavusi vietoj savo įkalinto vyro. Ji po rinkimų pasitraukė į Lietuvą, Baltarusijos teisėsauga jai yra iškėlusi baudžiamąją bylą dėl terorizmo.

Šimonytė su Ispanijos diplomatijos vadove aptarė pandemiją, dvišalius santykius

Premjerė Ingrida Šimonytė trečiadienį Vilniuje susitikusi su Ispanijos diplomatijos vadove e Arancha Gonzalez Laya aptarė pandemiją, dvišalius santykius.

„Darome viską, kad sustabdytume tolesnį pandemijos plitimą, siekiame spartesnio vakcinų tiekimo. Europos Sąjungos pasirinktas bendro apsirūpinimo kelias buvo teisingas ir šių susitarimų privaloma laikytis“, – pranešime spaudai cituojama Lietuvos premjerė.

Pasak pranešimo, susitikime pabrėžta, kad reikia vengti nepanaudotų vakcinų sankaupų susidarymo, būtina sudaryti galimybę skolintis vakcinas tarp skirtingu greičiu skiepijančių valstybių narių. Tokią sistemą Lietuva taiko tarp savivaldybių šalies viduje.

Vyriausybės vadovė su Ispanijos užsienio reikalų ministre aptarė skaitmeninio žaliojo sertifikato idėją bei pažymėjo, kad turi būti pripažįstami „tik Europos vaistų agentūros patvirtintų vakcinų pažymėjimai“.

I. Šimonytė taip pat akcentavo, kad Ispanija yra „svarbi Lietuvos draugė ir partnerė“, o Lietuva itin vertina šalies indėlį stiprinant Baltijos šalių saugumą.

„I. Šimonytė ir A. Gonzalez Laya sutarė, kad nėra atskirų Europos Sąjungos pietinių ir rytinių valstybių problemų. Jos yra aktualios visai bendrijai ir visas jas reikia spręsti bendrais pajėgumais, ar tai būtų migracijos iššūkiai, su kuriais susiduria Ispanija, ar rytų partnerystės klausimai, kuriuos sprendžia Lietuva“, – teigiama pranešime.