Pasaulyje

2016.05.30 09:07

JAV pagerbiami kritę kariai

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.05.30 09:07

Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama ragina šiandien, kai šalis mini Atminimo dieną, ne šiaip prisiminti kritusius karius, bet padėti jų šeimoms. Nacionalinė šventė skirta žuvusius Amerikos karius pagerbti neoficialiomis, tyliomis iškilmėmis. 

Tačiau B. Obamai ši Atminimo diena ypatinga – prieš tris savaites jis tapo ilgiausiai kariaujančiu Jungtinių Valstijų vadovu. Nors B. Obama atėjo į valdžią žadėdamas karus baigti, Amerikos kariai bus kariavę kiekvieną jo valdymo dieną visus aštuonerius metus.

Nobelio taikos premijos laureatas aplenkė George`ą Bushą, kuris pradėjo ilgiausią Jungtinių Valstijų karą Afganistane. Tiesa, kai atėjo į Baltuosius rūmus, užsienyje kariavo 200 tūkstančių amerikiečių, o dabar Irake bei Afganistane yra apie 14 tūkstančių.

Kritikai nuolat kalba, kad B. Obama pernelyg vengia kištis į pasaulio konfliktus ir nevykdo didžiausiai karinei galybei tenkančių pareigų. Net kai reikia, neįtikinėja tautos, kokia būtina pergalė. Bet B. Obama prieš spręsdamas apie pajėgų siuntimą, eina aplankyti žuvusių karių kapų.

Naujausias skandalas tik parodė, kokie sunkūs B. Obamai tenkantys sprendimai. Kurdų televizija parodė, kaip teigia, Amerikos specialiųjų pajėgų karius, kovojančius su grupuote „Islamo valstybė“ ir vilkinčius kurdų draugovių uniformas. NATO sąjungininkė Turkija, kurdų kovotojus laikanti teroristais, įsiuto, o Pentagonas buvo priverstas teisintis, kad kariai nebuvo gavę leidimų.

B. Obama paskelbė apie visišką pajėgų išvedimą iš Irako dar prieš penkerius metus, bet užpernai turėjo vėl pasiųsti jų atgal, kad išgelbėtų žlungančią šalį nuo džihadistų. Dabar Irake vėl yra apie 5 tūkstančius Amerikos karių, trys iš jų žuvo.

Iš Afganistano B. Obama užpernai pažadėjo pajėgas išvesti iki šių metų pabaigos, bet kai Talibanas užgrobė kaip niekada daug teritorijų, pernai rudenį turėjo pripažino, kad daugiau kaip penki tūkstančiai Pentagono karių liks ir jam pasitraukus iš posto.

Amerikiečiai išmoko, kad karus baigi sunkiau negu juos pradėti, sakė B. Obama dar tais laikais, kai tikėjosi pats juos baigti. Dabar jau aišku, kad paliks karus įpėdiniui.