Pasaulyje

2016.05.29 13:09

Nuosaikus konservatorius Ali Larijani perrinktas Irano parlamento pirmininku

BNS 2016.05.29 13:09

Nuosaikus konservatorius Ali Larijani, kuriam pasitarnavo tai, kad jis parėmė pernai sudarytą susitarimą dėl branduolinės programos, sekmadienį buvo perrinktas Irano parlamento pirmininku – 173 balsais prieš 103 jis nesunkiai įveikė savo varžovą reformistą Mohammadą Rezą Arefą.

Tiesiogiai per valstybinį radiją transliuotas balsavimas buvo surengtas po rinkimų, per kuriuos nuosaikūs politikai ir reformatoriai, remiantys nuosaikių pažiūrų prezidentą Hassaną Rouhani, gerokai sustiprino savo pozicijas, tačiau neužsitikrino pakankamai paramos, kad galėtų prastumti savo parlamento vadovą.

Keli deputatai iš reformų šalininkų stovyklos balsavo ne pagal saviškių liniją – prieš savo pačių „Vilties sąrašo“ lyderį M.R.Arefą.

Vasarį įvykę rinkimai daugelio buvo laikomi referendumu dėl pernai liepą sudaryto susitarimo su pasaulio galiomis, kuris yra svarbus H.Rouhani politikos elementas.

Parėmęs jo priėmimą per parlamentą A.Larijani nebuvo įtrauktas į įnirtingus debatus, per kuriuos virtinė griežtosios linijos šalininkų, susitarimo oponentų, prarado savo vietas.

Reformų šalininkai gavo 133 iš 290 vietų parlamente – mažiau nei daugumą, bet daugiau nei 125 konservatorių vietos.

Likusios vietos atiteko nepriklausomiems kandidatams ir religinių mažumų atstovams, kurie, kaip tikimasi, užtikrins prezidentui darbo daugumą, kad būtų priimami svarbių reformų įstatymai, nepriimti darbą baigiančiame dabartinės konservatorių dominuojamos sudėties parlamente.

Keli įtakingi reformų šalininkai, nepaisydami savosios linijos, prieš parlamento pirmininko rinkimus parėmė A.Larijani.

„Larijani gali geriau už Arefą vadovauti parlamentui“, – antradienį laikraščiui „Shargh“ sakė Gholam Hosseinas Karbaschi, reformų šalininkų Irano statymo vykdytojų partijos frakcijos lyderis.