Pasaulyje

2016.05.28 13:20

Argentinos teismas nuteisė buvusį diktatorių dėl žmogaus teisių pažeidimų

ELTA 2016.05.28 13:20

Penktadienį paskutinysis Argentinos diktatorius ir 14 buvusių karininkų buvo nuteisti dėl nusikaltimų žmogiškumui įvykdytų per operaciją „Kondoras“. Ši operacija buvo nukreipta prieš disidentus Pietų Amerikoje ir už jos ribų, rašo „The Associated Press“.

Operaciją „Kondoras“ septintojo XX a. dešimtmečio pabaigoje surengė šeši Pietų Amerikos diktatoriai, kurie pasinaudodami savo slaptosios policijos tinklais siekė koordinuotai susekti ir sunaikinti politinius oponentus besislapstančius kitose valstybėse. Kai kurie kairiųjų pažiūrų disidentai ieškojo prieglobsčio kaimyninėse šalyse, tačiau buvo sulaikyti valstybėse rėmusiose šią teroro kampaniją.

Penktadienį Argentinos teismas nuteisė buvusį chuntos lyderį 88 metų Reynaldo Bignone. Jam paskirta 20 metų kalėjimo bausmė už dalyvavimą neteisėtos grupuotės veikloje, žmonių grobimą ir piktnaudžiavimą įgaliojimais. Jis kaltinamas prisidėjęs prie daugiau nei 100 žmonių dingimo. Buvęs generolas, kuris valdė Argentiną 1982–1983 m., jau atlieka kelias jam paskirtas įkalinimo iki gyvos galvos bausmes už daugybę žmogaus teisių pažeidimų per 1976–1983 m. trukusią diktatūrą.

Teismas taip pat nuteisė 14 kitų buvusių karininkų. Jie nuteisti kalėti nuo 8 iki 25 metų už dalyvavimą nusikalstamame susivienijime, žmonių grobimą ir kankinimą. Tarp jų yra Urugvajaus kariuomenės pulkininkas Manuelis Cordero Piacentinis, kuris kaltinamas kalinių kankinimų Buenos Airių automobilių taisykloje „Automotores Orletti“, kur dauguma pagrobtų kairiųjų pažiūrų žmonių buvo tardomi jo įsakymu. Du kaltinamieji buvo išteisinti.

Nuosprendis laikomas itin svarbiu, nes pirmą kartą teismas įrodė, kad nusikalstamas sąmokslas pavadinimu operacija „Kondoras“ buvo įvykdytas Čilės, Argentinos, Bolivijos, Brazilijos, Paragvajaus ir Urugvajaus režimų, kuriuos rėmė JAV.