Pasaulyje

2021.04.07 22:20

Ragina ruoštis naujai pandemijai: klausimas ne ar bus, o – kada?

Elena Sanchez Nicolas, euobserver2021.04.07 22:20

25 pasaulio šalių vadovai kartu su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Charlesu Micheliu ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) generaliniu direktoriumi Tedrosu Adhanomu Ghebreyesu pasirašė atvirą laišką, kuriame raginama sudaryti tarptautinę pandemijų sutartį.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EUobserver“ originalus kūrinys.

„Kyla klausimas ne ar bus nauja pandemija, bet kada ji bus“, – praėjusį antradienį (kovo 30 d.) vykusioje spaudos konferencijoje sakė Ch. Michelis.

„Nė viena šalis, nė vienas kontinentas negali vienas įveikti pandemijos. Reikalingos pasaulinio masto pastangos“, – pridūrė jis.

Tokios sutarties idėją Ch. Michelis pirmą kartą iškėlė Paryžiaus taikos forume praėjusių metų lapkritį.

Dar kartą ji akcentuota G-7 (Didžiojo septyneto) lyderių pareiškime, taip pat vasario mėnesį vykusios valstybių narių vaizdo konferencijos išvadose.

Anot jų, tokia sutartis sudarytų pagrindą pasauliniam bendradarbiavimui pasirengimo pandemijai srityje, sustiprintų informavimo apie pavojų sistemas ir dalijimąsi duomenimis, nukreiptų išteklius moksliniams tyrimams ir naujoviškiems gydymo metodams ir užtikrintų vienodas galimybes gauti vakcinų, vaistų ir testų.

„Dabar yra metas veikti... Mes negalime leisti, kad prisiminimai apie šią krizę išblėstų, o patys vėl grįžtume į įprastą gyvenimo ritmą“, – sakė T. A. Tedrosas.

Laišką taip pat pasirašė kai kurie ES lyderiai, įskaitant Vokietijos kanclerę Angelą Merkel, Italijos ministrą pirmininką Mario Draghi ir Graikijos ministrą pirmininką Kyriakosą Mitsotakį, taip pat Pietų Afrikos, Ruandos, Čilės, Kenijos, Serbijos ir Indonezijos prezidentai.

Nepaisant pastarojo meto nesutarimų su ES dėl „AstraZeneca“ vakcinų gamybos ir platinimo, tarp pasirašiusiųjų yra ir Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas.

Nėra von der Leyen parašo

Tačiau tarp pasirašiusiųjų laišką akivaizdžiai nėra JAV ir Kinijos atstovų bei Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen.

Pasak ES pareigūnų, Komisijos vadovė žinojo apie bendrą atvirą laišką, tačiau nusprendė dokumento nepasirašyti.

Komisijos atstovė spaudai atsisakė paaiškinti tokį U. von der Leyen sprendimą ir teigė, kad jokių nesutarimų tarp Ch. Michelio ir Komisijos vadovės dėl dokumento turinio nėra.

Visgi visuotinis pasirengimas pandemijoms bus pagrindinė tema gegužės 21 d. Romoje įvyksiančiame G20 pasauliniame aukščiausiojo lygio susitikime sveikatos klausimais, kurį kartu organizuoja Komisija ir Italijos Vyriausybė.

Nepaisant laišką pasirašiusių pasaulio lyderių raginimo siekti „kolektyvinio solidarumo“, turtingiausios pasaulio šalys monopolizavo jau pagamintas ir numatomas pagaminti vakcinų dozes, nekreipdamos dėmesio į PSO prašymą atsisakyti vakcinų patentų pandemijos metu.

„Imunizacija yra pasaulinė viešoji gėrybė. Taigi turime sugebėti kuo greičiau sukurti, gaminti ir platinti vakcinas“, – sakė Ch. Michelis.

Tačiau dauguma iki šiol panaudotų vakcinų dozių (apie 80 proc.) buvo skirta tik dešimčiai šalių.

Iš 27 valstybių susidedanti ES, JK, JAV, Australija, Kanada ir Japonija užsitikrino daugiau nei milijardą dozių – daugiau vakcinų, nei reikia paskiepyti visiems šių šalių gyventojams.

Iš viso pasaulyje priskaičiuojama daugiau nei 60 mln. sveikatos priežiūros darbuotojų.

Praėjusią savaitę PSO paragino turtingas šalis perskirstyti 10 mln. dozių per COVAX iniciatyvą, kad būtų galima pasidalinti vakcinomis su 20 skurdesnių šalių, kurios iki šiol nėra gavusios nė vienos dozės.

Tačiau, kaip praneša AFP, nė viena šalis viešai nepasisiūlė pasidalinti vakcinomis.

Gegužės susitikimas

Tikimasi, kad rezoliucija dėl siūlomos sutarties bus priimta gegužę įvyksiančioje kasmetinėje PSO ministrų asamblėjoje, tačiau 194 PSO šalys turės nuspręsti dėl konkretaus jos turinio ir ar ji bus ratifikuota, sakė T. A. Tedrosas.

Sutartis būtų grindžiama Pasaulio sveikatos organizacijos konstitucijoje įtvirtintu sveikatos priežiūros visiems principu ir paremta esamomis pasaulinėmis sveikatos priežiūros bendradarbiavimo priemonėmis, tokiomis kaip Tarptautinės sveikatos priežiūros taisyklės (IHR) – teisinė sistema tarpvalstybiniams visuomenės sveikatos priežiūros įvykiams ir ekstremaliomis situacijomis valdyti.

Kinija buvo kritikuojama dėl pirminio koronaviruso protrūkio valdymo, nepaisant to, kad PSO iš pradžių ją gyrė už greitą reagavimą.

Birželį „Associated Press“ paskelbtas tyrimas atskleidė, kad Kinija ankstyvomis protrūkio dienomis neskubėjo skelbti su koronavirusu susijusios informacijos, paversdama niekais bet kokias PSO pastangas.

Kaip antradienį pranešė JT sveikatos institucija, bendroje PSO ir Kinijos ataskaitoje, kuria buvo siekiama geriau suprasti aplinkybes, leidusias šiai pandemijai išsivystyti, raginama atlikti tolesnius tyrimus.

„Kalbant apie PSO, neatmetama nė viena hipotezė“, – teigė T. A. Tedrosas.