Pasaulyje

2016.05.26 19:03

M. Gorbačiovui uždrausta įvažiuoti į Ukrainą

BNS2016.05.26 19:03

Ukrainos saugumo tarnyba ketvirtadienį pranešė, kad į šalį uždraudė įvažiuoti paskutiniam Sovietų Sąjungos lyderiui Michailui Gorbačiovui dėl jo demonstruojamos paramos Rusijos įvykdytai Krymo aneksijai.

Ukrainos nacionalinė saugumo tarnyba (SBU) pranešė, kad 85 metų M. Gorbačiovui, kuris vadovavo Sovietų Sąjungos subyrėjimo laikotarpiu, uždrausta įvažiuoti į Ukrainą penkerius metus.

„Už viešą Krymo aneksijos palaikymą Michailui Gorbačiovui draudžiama penkerius metus įvažiuoti į Ukrainos teritoriją“, – sakoma SBU pareiškime tinkle „Twitter“.

SBU atstovė Olena Gitljanska tinkle „Facebook“ parašė, kad M. Gorbačiovui draudimas paskelbtas „siekiant užtikrinti valstybės saugumą, pirmiausia, dėl jo viešos paramos Krymo karinei aneksijai“.

Rusija oficialiai aneksavo Krymą 2014 metų kovą, surengdama prieštaringai vertinamą referendumą ir nusiųsdama savo specialiąsias pajėgas į pusiasalį, kad šios perimtų svarbiausių institucijų pastatus ir karines bazes.

M. Gorbačiovas, buvęs aršus Kremliaus kritikas, virtęs nuosaikiu Vladimiro Putino šalininku, sekmadienį pareiškė, kad Kryme būtų padaręs tą patį, jeigu būtų atsidūręs tokioje padėtyje.

„Aš visada palaikau žmonių laisvą valią, o dauguma (žmonių) Kryme norėjo vėl prisijungti prie Rusijos“, – M. Gorbačiovas sakė interviu britų laikraščiui „The Sunday Times.“

Krymo gyventojų didžioji dauguma balsavo už prisijungimą prie Rusijos referendume, kurio rezultatus kol kas pripažino tik keletas valstybių, tarp jų ir Sirija bei Šiaurės Korėja.

Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga pasmerkė šiuos veiksmus kaip Ukrainos teritorinio vientisumo pažeidimą ir atsakydamos įvedė sankcijas Rusijai.

Krymo aneksiją lydėjo prorusiškų separatistų sukilimas rytinėje Ukrainoje, per kurį jau žuvo daugiau nei 9,3 tūkst. žmonių ir dėl kurio Maskvos santykiai su Vakarais tapo labiausiai įtempti po Šaltojo karo laikų.

Anksčiau šią savaitę M. Gorbačiovas, kuris iš pradžių palaikė Krymo aneksiją, atsakydamas į komentarus apie galimą kelionių draudimą pareiškė, jog neketina vykti į Ukrainą.

„Labai gerai. Aš ten nevažiuoju ir nevažiuosiu“, – sakė jis valstybinei naujienų agentūrai „RIA Novosti“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt