Pasaulyje

2016.05.26 14:39

Atakos prieš ligonines per 2 m. nusinešė apie 1000 žmonių gyvybes

BNS 2016.05.26 14:39

Beveik tūkstantis žmonių žuvo pasaulyje per atakas prieš medicinos įstaigas, įvykdytas per pastaruosius dvejus metus konfliktų zonose, pažeidžiant humanitarines normas, ketvirtadienį paskelbė Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO).

Jos ataskaitoje atkreipiamas dėmesys į nerimą keliantį sveikatos apsaugos įstaigų saugumo nepaisymą per karus, kai medicinos įstaigos tampa vyriausybės pajėgų arba ginkluotų grupuočių taikiniais. Tokius incidentus įnirtingai smerkia žmogaus teisių organizacijos ir gydytojai.

Ženevoje įsikūrusios PSO studija yra iki šiol išsamiausia tokių atakų visame pasaulyje apžvalga. Ataskaitoje pateikiama informacijos apie 594 atakas prieš ligonines ir klinikas Artimuosiuose Rytuose, Afrikoje ir kituose regionuose, įvykdytas 2014–2015 metais, per kurias žuvo 959 medikai, pagalbiniai darbuotojai, pacientai ir lankytojai, o dar per 1,5 tūkst. žmonių buvo sužeisti.

Didžiausią nerimą kelia faktas, kad daugiau negu 60 proc. tų atakų buvo sąmoningai nutaikytos prieš medicinos įstaigas. Apie 20 proc. incidentų buvo atsitiktiniai incidentai, o kitų aplinkybės nebuvo nustatytos. Daugiau negu 50 proc. atvejų medicinos įstaigos tapdavo vyriausybės pajėgų taikiniais; trečdalį išpuolių įvykdė su vyriausybe nesusijusios ginkluotos grupės, o likusių vykdytojai nebuvo nustatyti.

„Matome, kaip neraminančiai dažnai pristinga pagarbos sveikatos apsaugos šventumui, teisei į sveikatos apsaugą ir tarptautiniams įstatymams, – sakoma dokumente. – Šaudoma į pacientus ligoninių lovose; medicinos personalui grasinama, darbuotojai bauginami arba puldinėjami; ligoninės bombarduojamos.“

Praeitais metais per JAV pajėgų smūgį vienai Afganistano ligoninei žuvo 42 žmonės, nors Pentagonas nurodė, kad tas incidentas buvo nelaimingas atsitikimas, nulemtas žmogaus klaidos.

Medicinos įstaigoms taip pat yra smogusi JAV palaikoma Saudo Arabijos vadovaujama koalicija Jemene.

Sirijos prezidento Basharo al Assado ir jį palaikančios Rusijos pajėgos yra kaltinamos sąmoningai atakuodavusios ligonines, kad gyvenimas opozicijos kontroliuojamose teritorijose taptų nepakeliamas.