Pasaulyje

2016.05.25 18:45

N. Savčenko sugrįžo į Ukrainą, jai įteikta „Auksinė žvaigždė“

LRT.lt, DELFI.lt, ELTA, BNS2016.05.25 18:45

Trečiadienio popietę į Ukrainą prezidentiniu lėktuvu sugrįžo Rusijoje kalinta pilotė Nadija Savčenko. Ji apkeista į du Rusijos karius – Aleksandrą Aleksandrovą ir Jevgenijų Jerofejevą, kurie tuo pat metu nuskraidinti į Maskvą.     

Papildyta 18:45 val. Aukšto rango Europos žmogaus teisių pareigūnas pasveikino Rusijoje kalėjusios ukrainiečių pilotės N. Savčenko paleidimą ir išreiškė viltį, kad šis žingsnis paskatins „daugiau gerų dalykų“.

Europos Tarybos generalinis sekretorius Thorbjoernas Jaglandas pavadino dvejus metus kalintos N. Savčenko paleidimą „labai geru įvykiu“, pabrėždamas, kad ji yra Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos narė.

Papildyta 18:43 val. Europos Sąjungos užsienio politikos vadovė Federica Mogherini trečiadienį pasveikino Ukrainos karo lakūnės N. Savčenko paleidimą ir pareiškė, kad ji švenčia šį įvykį su visa Ukraina.

F. Mogherini ne kartą po ukrainiečių pilotės suėmimo 2014 metais ragino Rusiją paleisti N.Savčenko, vienu metu ji net perspėjo, kad dėl paskelbto bado streiko ukrainietei gresia mirtis. „Pagaliau Nadija Savčenko yra laisva ir sugrįžo į Ukrainą. Ilgai laukta gera žinia, kurią ES švenčia kartu su jos šalimi“, – parašė F. Mogherini trečiadienį socialiniame tinke „Twitter“.

„Ukrainiečių pilotė šiandien buvo paleista iš Rusijos kalėjimo, mainais į du rusus belaisvius, žmogiškos atjautos gestu“, – sakoma F.Mogherini pareiškime.

ES diplomatijos vadovė palinkėjo N. Savčenko kuo greičiau pasveikti ir paragino Ukrainos konflikto šalis pasinaudoti jos paleidimu Minsko susitarimo įgyvendinimui

„ES ragina visas šalis tęsti šiuos pozityvius žingsnius, kad būtų įgyvendintas Minsko sutarties realizavimo priemonių paketas, tarp jų ir įsipareigojimas paleisti visus belaisvius ir sulaikytuosius, susijusius su rytinėje Ukrainoje vykstančiu konfliktu“, – sakė F. Mogherini.

Papildyta 17:47 val. N. Savčenko patikino, kad yra pasiruošusi iš karto pradėti dirbti, pranešė frakcijos „Batkyvščyna“ („Tėvynė“) lyderė Julija Tymošenko. „Namo sugrįžo tikrai stiprus lyderis, – J. Tymošenko sakė žurnalistams Borispolio oro uoste, pasikalbėjusi su N. Savčenko.

N .Savčenko buvo įrašyta pirmąja partijos „Batkivšyna“ sąraše per Aukščiausiosios Rados rinkimus 2014 metų spalį ir pateko į parlamentą. Vėliau Aukščiausioji Rada ją įtraukė į Ukrainos delegacijos Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje sąrašą.

Pasak J. Tymošenko, N. Savčenko „yra pasiruošusi nedelsiant, dar šiandien, pradėti dirbti Ukrainai“.

„Jos pirmas man pateiktas klausimas buvo: kada galiu pradėti dirbti? Ji pasakė: Ar man dabar važiuoti į darbą? Ji paklausė, kur rytoj turi būti, kur rytoj ateiti ir pradėti dirbti“, – sakė frakcijos lyderė.

J. Tymošenko pabrėžė, kad yra pasiruošusi visokeriopai padėti N. Savčenko pritaikyti savo „unikalų potencialą bei unikalų moralės suvokimą ir padėti tarnauti Ukrainai“.

Papildyta 17:40 val. Per spaudos konferenciją N. Savčenko paragino rusus nebebijoti ir nebeklūpėti.: „Visų pirma noriu perduoti linkėjimų rusams ir pasakyti, kad nėra ko bijoti, reikia pakilti nuo kelių.“

Pilotė pažymėjo, kad sieks, jog kiekvienas ukrainietis belaisvis grįžtų namo gyvas ir kad Ukraina būtų stipri.

Papildyta 17:00 val. „Kaip susigrąžinome Nadiją, taip susigrąžinsim Donbasą, taip susigrąžinsim Krymą“, – pareiškė Ukrainos prezidentas Petro Porošenka, kuris kartu su N. Savčenko surengė spaudos konferenciją.

P. Porošenka taip pat įteikė N. Savčenko „Auksinės žvaigždės“ ordiną. „Už nepalaužiamą valią, pilietinę narsą, pasiaukojamą tarnybą Ukrainos tautai Nadijai Savčenko suteikiamas Ukrainos herojės vardas įteikiant ordiną „Auksinė žvaigždė“, – nurodoma prezidento įsake.

Papildyta 15:56 val. „Ačiū visiems, kad kovojote už mane ir už kiekvieną“, – sakė N. Savčenko žurnalistams oro uoste.

Ji pažymėjo, kad dėkoja tiems, kas linkėjo jai gero, kadangi tai leido jai išgyventi, taip tiems, kurie linkėjo jai blogo, nes „jūsų pykčiui aš išgyvenau“.

„Ir noriu pasakyti ačiū tiems, kurie buvo abejingi. Ačiū, kad nemaišėte“, – kalbėjo išlaisvinta pilotė.      

Ji taip pat teigė svarstanti sugrįžti į karo lauką ir pažadėjo dėl savo gimtinės paaukoti net gyvybę.

Nusileidusi oro uoste N. Savčenko spėjo paskambinti mamai.

Papildyta 15:34 val. N. Savčenko iš oro uosto vyks į prezidentūrą, kur susitiks su P. Porošenka, rašo unian.net.

Tiesa, P. Porošenka ją pasveikino vos prezidentinis lėktuvas nusileido.

N. Savčenko mama laukia susitikimo su dukra. Reuters/Scanpix nuotr.

Papildyta 15:16. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsakymą, kuriuo N. Savčenko suteikiama malonė. Apie tai praneša gazeta.ru.   

Papildyta 15:02. N. Savčenko – jau Kijeve. „Prezidentinis lėktuvas su Ukrainos Heroje Nadija Savčenko nusileido!” – paskelbė P. Porošenka savo paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“.

Papildyta 14:40 val. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius vienas pirmųjų iš užsienio politikų pasveikino N. Savčenko atgavus laisvę. „Sveika sugrįžusi į laisvąjį pasaulį, NadijaSavčenko. Tai Tavo pergalė, drąsos pergalė prieš dingusią sąžinę“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė L. Linkevičius.

Lietuvos prezidentė taip pat sureagavo į pilotės paleidimą ir paragino nepamiršti kitų kalinių.

„Džiaugiamės, kad Nadija Savčenko pagaliau grįžo į Ukrainą. Tačiau negalime pamiršti ir kitų neteisėtai įkalintų ukrainiečių. Minsko susitarimai dėl karo belaisvių paleidimo privalo būti įgyvendinti“, – Eltai atsiųstame komentare cituojama prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Papildyta 14:26. Į oro uostą, kur turi nusileisti N. Savčenko lėktuvas, atvyko prezidento kortežas, rašo unian.net. Lėktuvas turėtų nusileisti 14:45 val. (vietos ir Lietuvos laiku).  15:15 val. numatytas prezidento pareiškimas žiniasklaidai.

Tuo metu lėktuvas su Rusijos kariais jau nusileido Maskvos Vnukovo oro uoste.    

Papildyta 13:03. Mainai įvyko. „Dožd“ praneša, kad Ukrainos pilotė jau skrenda į Ukrainą. Kremliaus finansuojama televizija RT, cituodama neįvardytus šaltinius, taip pat pranešė, kad Ukraina perdavė Rusijos pareigūnams du rusų kariškius, anksčiau patekusius į nelaisvę separatistinio konflikto krečiamame rytiniame regione. Jie buvo išskraidinti į Maskvą.

Tiesioginė transliacija iš oro uosto, kur turėtų nusileisti N. Savčenko:

Papildyta 12.49. „Reuters“ praneša, kad N. Savčenko jau yra lėktuve, kuris skrenda iš Rusijos į Ukrainą.

Papildyta 12.30. N. Savčenko advokatas nurodė, kad ji kategoriškai uždraudė teikti prašymą suteikti jai malonę. Tačiau prieš parą N. Savčenko advokatas Markas Feyginas, jis turi teisę pats teikti prašymą dėl malonės suteikimo.

Papildyta 12.22. Paskutiniais duomenimis, P. Porošenkos lėktuvas nusileido Rostovo prie Dono oro uoste.

N. Savčenko advokatas Ilja Novikovas pranešė „Dožd“, kad negali nei patvirtinti, nei paneigti šios informacijos, tačiau pridūrė, kad šiuo metu yra Rostovo prie Dono oro uoste. J. Jerofejevo advokatė Oksana Sokolovskaja agentūrai „Interfax“ sakė, kad P. Porošenka suteiks malonę „GRU kariams“ ir įvyks jų apkeitimas į N. Savčenko.

Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad Kremlius nežino apie tai, kad į Rostovą prie Dono išsiųstas P. Porošenkos lėktuvas.

Anksčiau A. Aleksandrovo ir J. Jerofejevo advokatai pateikė prašymą P. Porošenkai suteikti jiems malonę. Ukrainos prezidentas anksčiau sakė, kad yra pasirengęs suteikti malonę nuteistiems Rusijos piliečiams mainais už N. Savčenko išlaisvinimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.