Pasaulyje

2016.05.25 11:53

Izraelio kraštutinių dešiniųjų eksministras A. Liebermanas grįžta į vyriausybę

BNS 2016.05.25 11:53

Izraelyje pasiektas politinis susitarimas dėl griežtosios linijos šalininko, buvusio užsienio reikalų ministro Avigdoro Liebermano ir jo kraštutinių dešiniųjų partijos „Yisrael Beitenu“ („Izraelis – mūsų namai“) prisijungimo prie valdančiosios koalicijos, kuri dėl to dar labiau pasislinks į politinio spektro dešinę, trečiadienį pranešė derybininkai.

Informaciją apie pasiektą susitarimą Izraelio visuomeniniam radijui patvirtino turizmo ministras Yarivas Levinas, o naujienų agentūrai AFP- A.Liebermano atstovas spaudai.

Prisijungus „Yisrael Beitenu“, premjero Benjamino Netanyahu koalicija parlamente turės 66 deputatus, o A. Liebermanas bus paskirtas gynybos ministru.

A. Liebermano atstovas spaudai sakė, kad susitarimas bus pasirašytas parlamente 11 val. Lietuvos laiku.

Be A. Liebermano, kuriam atiteks gynybos ministro portfelis, dar vienas „Yisrael Beitenu“ narys bus paskirtas imigrantų absorbcijos ministru.

Pagal susitarimą vyriausybė taip pat sutiko skirti maždaug 1,4 mlrd. šekelių (325 mln. eurų) žydų, tarp jų imigrantų iš buvusios Sovietų Sąjungos, kurie yra aktyviausi A. Liebermano šalininkai, pensijoms.

„Tai du pagrindiniai klausimai, kurie svarbūs mūsų rinkėjams, ir todėl tai yra didžiulis pasiekimas“, – naujienų agentūrai AFP sakė A. Liebermano atstovas spaudai.

57 metų A. Liebermanas yra vienas labiausiai visuomenę skaldančių Izraelio politikų.

Per tris dešimtmečius jis kartais būdavo B. Netanyahu artimiausias sąjungininkas, o kartais – pikčiausias priešas.

A. Liebermanas, kuris yra gimęs anuomet dar sovietinėje Moldovoje, kėlė klausimus dėl Izraelio arabų mažumos ištikimybės, kritikavo palestiniečius ir ginčijosi su Izraelio kritikais užsienyje, tad kartais atstumdavo Izraelio sąjungininkus, tuo pačiu metu tapdamas įtakingu balsu tėvynėje.

A. Liebermanas išgarsėjo kaip B. Netanyahu sėkmingos kampanijos už premjero postą 1996 metais architektas, o vėliau tapo B. Netanyahu administracijos vadovu. Šis įtakingas užkulisinis veikėjas gyvena žydų gyvenvietėje Vakarų Krante.

Praeityje A. Liebermanas stūmė įstatymų projektus, kurie, pasak kritikų, buvo diskriminaciniai Izraelio arabų atžvilgiu. Tarp tų siūlymų buvo nesėkmingas bandymas įvesti reikalavimą, kad izraeliečiai pasirašytų ištikimybės priesaiką ir kad priešingu atveju iš jų būtų atimta pilietybė. Jis skeptiškai vertindavo taiką su palestiniečiais, o dabar stumia pasiūlymą įvesti mirties bausmę arabams, nuteistiems už teroro aktus.

Griežta A. Liebermano linija ilgą laiką kelia prieštaringus vertinimus. Praėjusį dešimtmetį, kaip vyriausybės ministras, jis ragino išsprogdinti palestiniečių degalines, bankus ir prekybinius centrus. Jis sakė, kad buvęs Egipto prezidentas Hosni Mubarakas (Hosnis Mubarakas) gali „eiti pragaran“, o kartą net grasino susprogdinti Asuano užtvanką.

Jis taip pat vadovavo nesenam parlamento vajui neleisti arabų partijoms dalyvauti rinkimuose, bet tokį žingsnį atšaukė Izraelio Aukščiausiasis Teismas.

A. Liebermanas buvo ministras dviejose Izraelio centristų vyriausybėse, bet buvo atleistas dėl nepritarimo pasitraukimui iš Gazos Ruožo 2005 metais ir atsistatydino protestuodamas prieš taikos derybų pradžią 2007 metais konferencijoje Anapolyje Merilande. Jo planas už Izraelio sienų perbraižymą taip pat reikštų kai kurių žydų gyvenviečių, galbūt net tos, kur jis gyvena, panaikinimą.

Jo atėjimas į vyriausybę tokiu metu, kai Izraelio ir palestiniečių taikos pastangos yra smarkiai įšalusios, dar labiau atitolintų viltis atgaivinti šias derybas.

Premjerą jau kritikuoja jo artimiausi sąjungininkai, JAV ir svarbios Europos šalys, už nepakankamas pastangas deryboms atgaivinti.