Pasaulyje

2016.05.25 13:08

Afganistano Talibanas paskelbė išrinkęs naują lyderį

BNS 2016.05.25 13:08

Afganistano Talibanas trečiadienį paskelbė, kad jo nauju aukščiausiuoju lyderiu taps įtakingas religinis veikėjas Haibatullahas Akhundzadas, kai buvo patvirtinta, jog ankstesnis šio judėjimo vadovas mula Akhtaras Mansouras žuvo per JAV bepiločio lėktuvo smūgį.  

„Haibatullahas Akhundzadas buvo paskirtas Islamo Emyrato (Talibano) naujuoju lyderiu, kai tam buvo vienbalsiai pritarta šuroje (aukščiausioje taryboje), o visi šuros nariai prisiekė jam ištikimybę“, – sakoma sukilėlių pranešime.

Talibanas pridūrė, kad Sirajuddinas Haqqani, nesutaikomas JAV pajėgų priešas, ir mula Yakoubas, šio judėjimo įkūrėjo mulos Omaro sūnus, buvo paskirti H. Akhundzados pavaduotojais.

H. Akhundzadas buvo vienas iš dviejų A. Mansouro pavaduotojų, o šis veikėjas buvo nukautas praeitą šeštadienį per JAV bepiločio lėktuvo ataką, kuri, kiek žinoma, yra pirmasis amerikiečių smūgis prieš aukšto rango Talibano lyderį Pakistano teritorijoje.

A. Mansouro žūtis tapo skaudžiu smūgiu kovotojų judėjimui, praėjus tik devyniems mėnesiams po to, kai jis buvo paskirtas Talibano vadovu po įnirtingos kovos dėl valdžios.

Talibanas sekmadienį sušaukė nepaprastąjį šuros posėdį pietvakarių Pakistane, per kurį buvo tariamasi dėl kandidato į lyderio postą, galinčio užtikrinti judėjimo vienybę.

Talibano šaltiniai sakė naujienų agentūrai AFP, kad aukščiausiosios tarybos nariai tarėsi slapčia ir nuolat persikėlinėjo, kad išvengtų naujų potencialių antskrydžių.

Religinės teisės žinovas

H. Akhundzada penkerius metus, kai šalį valdė talibai, buvo aukšto rango teisėjas ir paskelbė daug griežtų nuosprendžių.

Manoma, kad jis eina šeštą dešimtį metų. Jis yra kilęs iš Kandaharo provincijos Afganistano pietuose – kaip ir abu jo buvę bosai, mula Akhtaras Mansouras, kuris šeštadienį žuvo per smūgį iš JAV bepiločio lėktuvo, ir Talibano įkūrėjas mula Omaras, kuris mirė 2013 metais.

Po to, kai per JAV vadovautą invaziją 2001 metais buvo nuversta Talibano vyriausybė, H. Akhundzada tapo šio judėjimo „vyriausiuoju teisėju“. Jis buvo artimas A. Mansouro sąjungininkas ir vienas iš dviejų jo pavaduotojų.

H. Akhundzados sugebėjimai mūšio lauke nėra žinomi; jis teikdavo pirmenybę religinėms ir teisinėms studijoms. Kalbama, kad jis parengė daugelį grupuotės sprendimų dėl to, kaip musulmonai turėtų laikytis Talibano kraštutinės islamo interpretacijos.

Kaip sakė Rahimullah Yousafzai, kuris yra laikomas žymiausiu regiono ekspertu Talibano klausimais, H. Akhundzada 1979–1989 metais, kai Afganistaną buvo okupavę sovietai, buvo Pakistane – ne taip, kaip Omaras ir A. Mansouras, kurie JAV remtų mudžahidų gretose pelnė kovotojų reputaciją.

Neaišku, ar jis laikysis A. Mansouro linijos atmesti taikos derybas su Afganistano vyriausybe. Analitikai mano, kad jis labiau priklausys nuo savo šuros (tarybos) nei Omaras ir A. Mansouras, ir turės valdyti konsensuso pagrindu.

Kalbant apie amžių ir rangą, jis buvo antras žmogus po vieno iš Talibano steigėjų mulos Abdul Ghani Baradaro, kuris, daugelio šaltinių nuomone, taip pat buvo stumiamas į lyderius, nors, kaip pranešama, yra sulaikytas Pakistane.

„Akhundzada buvo išrinktas, kad būtų išvengta tolesnio konflikto ir konsultacijų“, – sakė Islamabade gyvenantis analitikas Amiras Rana.

Tačiau R. Yousafzai prognozavo naujajam lyderiui nelengvą kelią.

„Galvoju, kad su kai kuriais kitais skyriais nebuvo tartasi, judėjimas dar nėra suvienytas ir aš nematau, kaip jis gali susivienyti valdant Haibatulla“, – sakė jis.