Pasaulyje

2016.05.24 15:01

Turkijoje A. Merkel apgailestavo dėl pabėgėlių krizės sprendimų

Ignas Kinčinas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.05.24 15:01

Turkijos sostinėje antradienį baigsis pirmasis Jungtinių Tautų (JT) suvažiavimas, skirtas aptarti humanitarines krizes visame pasaulyje.

JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas siūlo pasauliui pasižadėti iki 2030 m. namų netekusių civilių skaičių sumažinti perpus.

JT duomenimis, šiuo metu apie 60 milijonų žmonių netekę namų, dar 125 milijonams reikalinga humanitarinė pagalba.

JT generalinis sekretorius šį susitikimą pažadėjo dar prieš ketverius metus. Dėl konfliktų visame pasaulyje dabartinę situaciją JT vadina baisiausia humanitarine krize nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.

Susitikime dalyvauja 60 šalių lyderių ir nevyriausybinių organizacijų atstovų. Jame netrūksta ir verslininkų, Holivudo žvaigždžių. Į verslo atstovus, ragindamas prisiimti didesnę naštą, kreipėsi ir aktorius Danielis Craigas, geriau žinomas kaip garsusis britų šnipas Džeimsas Bondas. 

Tačiau šešėlį ant šio susitikimo meta faktas, kad organizacija „Gydytojai be sienų“ jį boikotavo, ir kad pats susitikimas trunka vos dvi dienas. Tačiau JT generalinis sekretorius optimistiškai kreipėsi į šalių atstovus prisiimti didesnę atsakomybę sprendžiant krizes.

„Pažadėjau šį susitikimą prieš ketverius metus, nes humanitarinė krizė tik didėja, o politikų noras ją spręsti mažėja. Šiandien sprendimų poreikis itin didelis. Rekordiškai daug, beveik 130 milijonų žmonių reikia humanitarinės pagalbos, kad išgyventų. Po Antrojo pasaulinio karo žmonių, netekusių namų, skaičius dar niekada nebuvo toks didelis“, – kalbėjo diplomatas.

Viena svarbiausių susitikime Vokietijos kanclerė Angela Merkel paragino šalis nustoti dalyti tuščius pažadus ir skirti daugiau lėšų krizėms spręsti. 

A. Merkel kritikuoja susidariusią situaciją, kai šalys nesilaiko tarptautinės teisės per konfliktus, ir tai tik stiprina krizę. Vokietijos kanclerė teigė apgailestaujanti, kad apskritai turi kalbėti apie tarptautinės teisės laikymąsi, tačiau Sirijoje kasdien bombarduojamos ligoninės ir mokyklos. Ji teigė, kad Vokietija pasisako už didesnį fondą, skirtą humanitarinėms krizėms.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.