Naujienų srautas

Pasaulyje2016.05.23 20:34

A. Merkel išreiškė susirūpinimą R. T. Erdoganui dėl parlamentarų imuniteto panaikinimo

BNS 2016.05.23 20:34

Vokietijos kanclerė Angela Merkel pirmadienį pareiškė pranešusi Turkijos prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui, kad ji esanti „labai susirūpinusi“ dėl Turkijos įstatymų leidėjų teisinį imunitetą panaikinančio įstatymo, kuris, pasak kritikų, yra prieš kurdus palaikančius parlamentarus.

„Žinoma, vieno ketvirtadalio deputatų imuniteto panaikinimas yra didelio susirūpinimo priežastis. Aš tai išsakiau Turkijos prezidentui, kai mes labai atvirai aptarėme šiuos klausimus“, – sakė ji.

„Ne į visus mano klausimus buvo atsakyta, todėl mes atidžiai stebėsime įvykius“, – A. Merkel po susitikimo sakė žurnalistams prie Vokietijos konsulato.

Turkijos parlamentas penktadienį patvirtino itin ginčijamą įstatymą, kuris leidžia panaikinti dešimčių parlamentarų teisinę neliečiamybę ir kuris, kaip baiminasi opozicinė prokurdiška Liaudies demokratinė partija (HDP), gali būti panaudotas prieš jos atstovus.

HDP įstatymų leidėjai būgštauja, kad jie bus lengvai traukiami baudžiamojon atsakomybėn už tariamus ryšius su kurdų separatistais ar netgi žodinį palaikymą uždraustai Kurdistano darbininkų partijai (PKK), kuri atnaujino sukilimą prieš Turkijos valstybę.

A. Merkel susitikimas su R. T. Erdoganu įvyko tarp ES ir Ankaros kylant įtampai dėl prieštaringai vertinamo susitarimo, pagal kurį Turkija turėtų apriboti migrantų srautą į Europą mainais į leidimą jos piliečiams be vizų keliauti po Šengeno erdvę.

ES lyderiai reikalauja, kad Turkija prieš tai įgyvendintų 72 jai keliamus reikalavimus, tarp kurių yra reikalavimas pakeisti itin ginčytinus terorizmo prevencijos įstatymus.

Briuselis reikalauja, kad Ankara susiaurintų teroro veiksmų apibrėžimą ir liautųsi persekiojusiu akademinės visuomenės narius bei žurnalistus už „teroristinę propagandą“.

ES sako, kad jeigu Ankarai iškeltos sąlygos būtų įvykdytos, turkai galėtų laisvai keliauti po Šengeno erdvę vėliausiai nuo birželio pabaigos.

Tačiau A. Merkel pareiškė, kad šis terminas nusikelia gerokai tolesniam laikui, nes neatrodo, jog Turkija reikalavimus įvykdytų.

„Turime padaryti viską, ką galime, kad toliau diskutuotume, nes regis iki liepos 1 dienos kai ko nebus padaryta, kitaip sakant, vizų atšaukimo (nebus), jei kai kurios sąlygos nebus patenkintos“, – sakė A. Merkel.

„Aš pasakiau aiškiai, kad kelias į vizų reikalavimo atšaukimą yra pagrįstas 72 taškais, kurie nėra nauji ir kuriuos Europos Sąjunga pristatė 2013 metų gegužę“, – pridūrė ji.

„Mums reikia, kad visi šie taškai būtų savo vietoje, kad galėtumėme atleisti nuo vizų“, – kalbėjo A. Merkel.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi