Pasaulyje

2016.05.23 17:53

Kokį signalą Europai siųstų N. Hoferio pergalė Austrijos prezidento rinkimuose?

Vilija Andrulevičiūtė, LRT.lt2016.05.23 17:53

Arti pergalės Austrijos prezidento rinkimuose esantis kraštutinėmis dešiniosiomis pažiūromis garsėjantis Norbertas Hofneris – dar vienas signalas Europai, kad sisteminės partijos ir jų migrantų srauto valdymo politika netenkina europiečių. Taip LRT.lt sako politologai Ramūnas Vilpišauskas bei Linas Kojala. Tačiau pašnekovai pažymi, kad, nors N. Hofnerio tapimas prezidentu būtų iškalbingas, jis nebūtų lemtingas, mat radikalios politinės jėgos linkusios galiausiai prisitaikyti prie sistemos.

N. Hoferis iš Laisvės partijos pasižymi radikalia antiimigracine retorika. Politologai pastebi, kad galima N. Hofnerio pergalė prieš 72 metų buvusį žaliųjų lyderį Alexanderą van der Belleną yra lydima baimės atmosferos.

„Tačiau manau, kad ta baimė iš dalies gali būti perdėta: nemažai sisteminių partijų politikų yra linkę demonizuoti vadinamuosius kraštutiniuosius. Gali būti, kad Austrijos atveju to demonizavimo esama dar avansu, pasisakant apie tai, kokia būtų politika, jei šis kandidatas būtų išrinktas prezidentu.

Galima pastebėti ir kitą įprastą tendenciją – dažnai į valdžią išrinkus vadinamąsias radikaliąsias partijas, jos įgyvendina toli gražu ne viską, ką žada rinkimų kampanijos metu. Paprastai jos tampa tos sistemos dalimi, kurią aršiai kritikavo“, – kalba Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) direktorius R. Vilpišauskas.

Tapimas prezidentu siųstų rimtą signalą

Europos studijų centro (RESC) analitiko L. Kojalos teigimu, N. Hoferio tapimas prezidentų nebūtų lemtingas politikos pokyčiams, nes Austrijos prezidento figūra yra simbolinė, reprezentatyvi, neturinti didelės politinės įtakos.

„Tačiau Laisvės partijos atstovo tapimas prezidentu, artėjant Austrijos parlamento rinkimams, būtų signalas ir didelis impulsas manyti, kad ši partija galėtų sėkmingai pasirodyti ir parlamento rinkimuose. Tai jau reikštų ne tik simboliką, bet politinę įtaką“, – sako L. Kojala.

Tiesa, tiek L. Kojalos, tiek R. Vilpišausko teigimu, radikalaus politiko ar partijos išrinkimas į valdžią nebūtinai reiškia radikalias politikos permainas.

„Bet kokie radikalūs pokyčiai politikoje būna labai reti. Sprendžiant iš kai kurių pastarojo meto N. Hoferio pasisakymų apie tai, kad išrinktas prezidentas turės atstovauti visiems rinkėjams, gali būti judama link politinio centro.

Tačiau tokių kandidatų populiarumas turi būti priimamas kaip rimtas signalas apie tai, kad kažkas politikoje, kurią iki šiol įgyvendino centristinės partijos, yra negerai, ir rinkėjai tam dėl tam tikrų priežasčių nepritaria. Migrantų srautų valdymas buvo viena pagrindinių temų, kuriomis pasisakė N. Hoferis, ir tai taip pat turėtų būti signalas ES bei jos institucijoms, kad ignoruoti didelės dalies gyventojų nerimo nederėtų, reikia spręsti šį klausimą, pradedant išorės sienų apsauga“, – teigia R. Vilpišauskas.

Tradicinės partijos silpsta

Anot L. Kojalos, nerimas dėl N. Hoferio pergalės yra platesnės problemos atspindys.

„Nerimas dėl Austrijos prezidento rinkimų yra susijęs su baimėmis visoje Europoje – kad ateina radikalių politikų metas, o tradiciniai politikai ir partijos negeba pateikti priimtinų politinių pozicijų, sprendimų tam, kad įtikintų didžiąją dalį rinkėjų.

Apskritai mažėja tų vadinamųjų tradicinių partijų populiarumas. Anksčiau rinkimuose jos galėjo tikėtis gauti 40 proc. balsų, o dabar gali tikėtis gauti 20–25 proc. Austrija yra vienas pavyzdžių, kur nė vienas iš tradicinių didžiųjų partijų pretendentų nepateko į antrąjį rinkimų turą“, – pažymi pašnekovas.

Sekmadienį, suskaičiavus rezultatus iš balsavimo punktų, paaiškėjo, kad šiek tiek pirmauja N. Hoferis. Balsai paštu nulems Austrijos prezidento rinkimų rezultatus, rašo BBC. Laimėtojas turėtų paaiškėti pirmadienį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt