Naujienų srautas

Pasaulyje2016.05.23 16:14

B. Obama paskelbė apie ginklų embargo Vietnamui atšaukimą

Jungtinių Valstijų prezidentas kelionę po Azijos šalis pradėjo nuo vizito Vietname, kuriam, kaip pranešama pirmadienį, atšauktas dešimtmečius taikytas ginklų embargas.

B. Obamos teigimu, tokiu būdu atsikratoma „Šaltojo karo atgyvenų“ šalių santykiuose. Tačiau JAV prezidentas pabrėžė, kad embargo atšaukimas nėra nukreiptas prieš augančią Kinijos įtaką regione.

Įtampa tarp Pekino ir Pietryčių Azijos valstybių išaugo dėl teritorinių ginčų strategiškai svarbioje Pietų Kinijos jūroje.

B. Obama Vietname lankosi praėjus 41-eriems metams Vietnamo karo, per kurį žuvo apie 60 tūkstančių amerikiečių karių ir apie kelis milijonus Vietnamo gyventojų.

Ginklų embargas iš dalies Vietnamui atšauktas 2014-aisiais.

B. Obama įsitikinęs dėl TPP sėkmės

JAV prezidentas Barackas Obama pirmadienį pareiškė tebesantis įsitikinęs, kad Amerika ratifikuos Ramiojo vandenyno partnerystės (Trans-Pacific Partnership, TPP) sutartį, nors Vašingtone tas projektas patiria didelį politinį pasipriešinimą.

„Priežastis, dėl kurios lieku įsitikinęs – dėl to, kad padaryti yra teisinga“, – B. Obama sakė žurnalistams Vietname.

Tačiau JAV lyderis pripažino, kad pastangos prastumti tą ambicingą muitus naikinančią sutartį respublikonų dominuojamame Kongrese sukels „daug triukšmo“.

Netgi kai kurie B. Obamos Demokratų partijos veikėjai skeptiškai vertina sutartį, turinčią sumažint muitų tarifus ir panaikinti prekybos barjerus, kad JAV prekės pasiektų rinką, sudarančią 40 proc. pasaulio ekonomikos.

Vietnamas noriai priėmė šį projektą, o šalies prezidentas Tran Dai Quangas pirmadienį sakė, kad TPP yra sutartis, galinti iš esmės pakeisti pasaulinę prekybą.

Pasak jo, ta sutartis gali tapti „Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono ekonomikos augimo varikliu“.

Prezidentas pridūrė, kad Vietnamas „pasiryžęs visiškai įgyvendinti“ visus TPP punktus, įskaitant susijusius su darbininkų teisėmis.

Šiuo metu profsąjungos Vietname yra draudžiamos.

Dėmesys vizitui Japonijoje

Kelionėje po Aziją taip pat didžiulis dėmesys skiriamas B. Obamos vizitui Japonijoje, kur jis dalyvaus G7 susitikime. Barackas Obama taps pirmuoju Amerikos prezidentu, apsilankiusiu Hirošimoje, į kurią, taip pat ir kitą Japonijos miestą Nagasakį, 1945-ųjų rugpjūtį tuometis prezidentas Harry Trumanas nurodė numesti pirmą pasaulyje atominę bombą.

Nuo to laiko Hirošimoje nebūta nė vieno postą užimančio Amerikos prezidento, lankėsi tik Jimmy Carteris, bet jau baigęs kadenciją. Išgyvenusieji bombardavimą ir jų artimieji reikalauja atsiprašyti, B. Obama sako, kad to nedarys.

„Ne, nes, manau, jog svarbu pripažinti, kad per karą lyderiai priima įvairių sprendimų. Istorikų darbas kelti klausimus ir juos nagrinėti. Kaip žmogus, kuris septynerius metus užima prezidento postą, puikiai žinau, kad kiekvienam lyderiui tenka priimti labai sunkių sprendimų, ypač per karą“, – teigia JAV prezidentas.

Kiti Hirošimos gyventojai sako, kad pirmas Amerikos prezidento vizitas padės gyti žaizdoms – su ar be atsiprašymo.

Savo kalboje Prahoje vos tris mėnesius pabuvęs prezidento poste B. Obama pabrėžė pasaulio be branduolinių ginklų viziją, pelniusią jam Nobelio Taikos premiją.

Japonijos kaimynės tikisi, kad B. Obamos apsilankymas Hirošimoje vers ir Japoniją atviriau ir aiškiau pripažinti savo atsakomybę už Antrojo pasaulinio baisumus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi