Pasaulyje

2016.05.23 09:37

Austrijos prezidento rinkimų varžovai surinko po lygiai balsų

BNS 2016.05.23 09:37

Abu pretendentai į Austrijos prezidento postą, kurie varžėsi sekmadienį vykusiame antrajame rinkimų ture, užsitikrino po lygiai balsų, rodo prognozės, pagrįstos 97 proc. balsų.

Kaip parodė galimų rezultatų prognozės, kurias paskelbė visuomeninė televizija, ir Norbertas Hoferis iš antiimigracinės Laisvės partijos (FPÖ), ir žaliųjų remiamas ekonomikos profesorius Alexanderas van der Bellenas surinko po 50 proc. balsų.

Tai reiškia, kad galutinis rezultatas vargu ar paaiškės anksčiau nei pirmadienį.

Abu kandidatai atidavė savo balsus sekmadienį ryte: A. van der Bellenas – sostinėje Vienoje, o N. Hoferis – Pinkafelde, lydimas žmonos ir dukters.

45 metų kraštutinių dešiniųjų atstovas N. Hoferis sakė, jog tikisi gauti 52 proc. balsų, bet pridūrė, kad „tai gali būti įtempta“.

Paklaustas, kuo skiriasi nuo N. Hoferio, 72 metų A. van der Bellenas atsakė: „Galvoju, kad esu proeuropietiškas, o dėl pono Hoferio yra tam tikrų abejonių.“

„Aš nesu pavojingas žmogus“, – savo ruožtu pareiškė FPÖ žvaigždė reporteriams, balsuodamas savo gimtajame Pinkafelde rytinėje Burgenlando žemėje.

„Pasirinkimas tarp maro ir choleros“

Įtampa dėl pabėgėlių krizės ir augančio nedarbo smarkiai supriešino šalies visuomenę ir paskatino nepatenkintus rinkėjus nusigręžti nuo tradicinių politinių jėgų ir palaikyti radikalias populistines partijas.

Ginklų entuziastas N. Hoferis, kuris yra iš dalies paralyžiuotas dėl per nelaimingą atsitikimą patirtos stuburo traumos ir kuris yra vadinamas „draugišku FPÖ veidu“, pirmajame rinkimų ture surinko 35 proc. balsų ir gerokai aplenkė A.v an der Belleną, gavusį 21 proc. balsų.

Tuo tarpu valdančiąją koaliciją sudarančių Austrijos socialdemokratų partijos (SPÖ) ir centro dešiniosios Austrijos liaudies partijos (ÖVP) kandidatai pirmame ture patyrė triuškinamą pralaimėjimą ir surinkę po 11 proc. balsų buvo išstumti iš tolesnės kovos.

Jų prastas pasirodymas reiškia, kad Austrijoje pirmą kartą nuo 1945 metų prezidentu bus išrinktas žmogus, nepriklausantis nė vienai iš dviejų didžiųjų partijų.

„Tai pasirinkimas tarp maro ir choleros. Kad ir kas laimės, aš pirmadienį nubusiu prie žmogaus, kurio nenorėčiau matyti atstovaujančio Austrijai“, – atidavusi balsą Vienoje sakė ketvirtą dešimtį metų einanti moteris, dviejų vaikų motina, kuri nenorėjo skelbti savo pavardės.

„Pasirinkau mažesnį blogį, tačiau tai frustraciją keliantys rinkimai“, – AFP sakė kita rinkėja Astrid Meister.