Pasaulyje

2016.05.22 17:36

Austrijoje prasidėjo prezidento rinkimai, kuriuos gali laimėti kraštutinių dešiniųjų atstovas

BNS 2016.05.22 17:36

Austrijoje sekmadienį prasidėjo antrasis prezidento rinkimų turas, po kurio ši Vidurio Europos valstybė gali tapti pirmąja Europos Sąjungos šalimi, prezidentu išrinksiančia kraštutinių dešiniųjų politiką.

 Austrijoje sekmadienį vyksta antrasis prezidento rinkimų turas, po kurio ši Vidurio Europos valstybė gali tapti pirmąja Europos Sąjungos (ES) šalimi, prezidentu išrinkusia kraštutinių dešiniųjų politiką.

Rinkimų apylinkės visoje šalyje atsidarė 8 val. vietos (ir Lietuvos) laiku, o pirmųjų rezultatų bus laukiama maždaug 18 val. vietos laiku.

Galutiniai rezultatai bus paskelbti pirmadienį, kai taps aišku, kam pirmenybę atidavė paštu balsavę rinkėjai. Jie gali nulemti rinkimų rezultatus. Šiemet paštu balsavo beveik 900 tūkst. žmonių – rekordiniai 14 proc. iš Austrijos 6.4 mln. balsavimo teisę turinčių žmonių.

Įtemptame antrajame prezidento rinkimų ture varžosi 45 metų Norbertas Hoferis iš antiimigracinės Laisvės partijos (FPO) ir žaliųjų remiamas 72 metų ekonomikos profesorius Alexanderas van der Bellenas.

Nors prieš rinkimus nebuvo paskelbti jokie oficialių apklausų rezultatai, Austrijos lažybų agentūrų veikla šeštadienį rodė, kad N.Hoferis nedidele persvara lenkia savo varžovą.

Abu kandidatai atidavė savo balsus sekmadienį ryte: A.van der Bellenas – Vienoje, o N.Hoferis – Pinkafelde, lydimas žmonos ir dukters.

N.Hoferis sakė, jog tikisi gauti 52 proc. balsų, bet pridūrė, kad „galėtų būti įtempta“.

Paklaustas, kuo skiriasi nuo N.Hoferio, A.van der Bellenas atsakė: „Galvoju, kad esu proeuropietiškas, o dėl pono Hoferio yra tam tikrų abejonių.“

„Aš nesu pavojingas žmogus“, – savo ruožtu pareiškė FPO žvaigždė reporteriams, balsuodamas savo gimtajame Pinkafelde rytinėje Burgenlando žemėje.

„Draugiškas veidas“

N.Hoferis savo paskutiniu prieš rinkimus susitikimu pasinaudojo tam, kad pasiųstų žinią su antiislamiškomis gaidelėmis.

„Tiems Austrijoje, kurie vyksta kovoti už „Islamo valstybę“ ar žagina moteris, sakau tiems žmonėms: „Tai – ne jūsų namai“, – pareiškė jis džiūgavusiai miniai.

Remdamasis į savo skiriamuoju ženklu tapusią lazdą, kraštutinių dešiniųjų kandidatas, penktadienį sakydamas paskutinę prieš rinkimus viešą kalbą, buvo įsitikinęs savo pergale.

„Aš būsiu jūsų naujasis prezidentas, Austrijos patronas“, – pasakė jis džiūgavusiai miniai Viktoro Adlerio aikštėje Vienos Favoritos rajone – FPO bastione.

Įtampa dėl pabėgėlių krizės ir augančio nedarbo smarkiai supriešino šalies visuomenę ir paskatino nepatenkintus rinkėjus nusigręžti nuo tradicinių politinių jėgų ir palaikyti radikalias populistines partijas.

Ginklų entuziastas N. Hoferis, kuris yra iš dalies paralyžiuotas dėl per nelaimingą atsitikimą patirtos stuburo traumos ir kuris yra vadinamas „draugišku FPO veidu“, pirmajame rinkimų ture surinko 35 proc. balsų ir gerokai aplenkė A. van der Belleną, gavusį 21 proc. balsų.

Tuo tarpu valdančiąją koaliciją sudarančių Austrijos socialdemokratų partijos (SPO) ir centro dešiniosios Austrijos liaudies partijos (OVP) kandidatai pirmame ture patyrė triuškinamą pralaimėjimą ir surinkę po 11 proc. balsų buvo išstumti iš tolesnės kovos.

Jų prastas pasirodymas reiškia, kad Austrijoje pirmą kartą nuo 1945 metų prezidentu bus išrinktas žmogus, nepriklausantis nė vienai iš dviejų didžiųjų partijų.

„Tai pasirinkimas tarp maro ir choleros. Kad ir kas laimės, aš pirmadienį nubusiu prie žmogaus, kurio nenoriu atstovaujančio Austrijai“, – atidavusi balsą Vienoje sakė ketvirtą dešimtį metų einanti moteris, dviejų vaikų motina, kuri nenorėjo skelbti savo pavardės.

„Pasirinkau mažesnę blogybę, bet tai gniuždantys rinkimai“, – sakė kita rinkėja , Astrid Meister.

Atvers kelią „Mėlynajai respublikai“

Tai savo ruožtu sukuria naują pavojų, kad laimėjęs kandidatas gali pasitelkti iki šiol nenaudotas prezidento galias, pavyzdžiui, atleisti vyriausybę.

N. Hoferis jau yra žadėjęs, kad jei bus išrinktas, paleis vyriausybę, jei ši nesilaikys griežtesnės pozicijos dėl migrantų ir nepagerins šalies ekonomikos situacijos.

N. Hoferio pergalė taip pat sudarytų sąlygas FPO po parlamento rinkimų, kurie yra numatyti 2018 metais, vadovauti kitai vyriausybei.

„Visiškai realus pavojus yra FPO prezidentas, kuris atleidžia vyriausybę, kad atvertų kelią „mėlynajai respublikai“, – neseniai įspėjo A.van der Bellenas, turėdamas galvoje kraštutinių dešiniųjų logotipe naudojamą spalvą.

Jis taip pat kaltino savo oponentą, kad jis tėra FPO lyderio Heinzo-Christiano Strache „parankinis“.

N. Hoferis atmetė tokias savo varžovo kalbas, pavadinęs jas „baimės kurstymu“.

„Visada sakiau, kad vyriausybės paleidimas būtų tik kraštutinė priemonė“, – sakė jis.

Vis dėlto neseniai vykusiuose debatuose iš kraštutinių dešiniųjų stovyklos atstovo lūpų nuskambėjo grėsmingas įspėjimas: „Pamatysite, ką gali valstybės vadovas.“

Tačiau politikos ekspertas Peteris Hajekas sakė, kad tokios galios mažai ko vertos be visuomenės paramos.

„Jei veiksmai neatspindi visuomenės valios, tai nėra realistiškas politinis žingsnis“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP.

Kraštutiniai dešinieji telkia jėgas

Priešingai nei įprasta, prieš sekmadienio balsavimą nebus skelbiami visuomenės nuomonės apklausų rezultatai - po to, kai visiškai nepasitvirtino prognozės, paremtos prieš pirmąjį rinkimų turą darytomis rinkėjų apklausomis, kurios rodė, kad A.van der Bellenas turėtų aplenkti N.Hoferį.

Aišku viena: sekmadienio rinkimus itin atidžiai stebi FPO politiniai sąjungininkai kitose Europos valstybėse, įskaitant Prancūzijos ultradešinįjį Nacionalinį frontą (FN), kurio lyderė Marine Le Pen ryžtingai nusiteikusi laimėti ateinančiais metais šalyje vyksiančius prezidento rinkimus.

„Nuostabus rezultatas. Bravo Austrijos žmonėms“, – parašė ji socialiniame tinkle „Twitter“ po netikėtos N. Hoferio pergalės pirmajame ture.

Praėjusią vasarą FN ir FPO suformavo bloką su kitomis ES kraštutinių dešiniųjų partijomis kovai su Europos „islamizacija“.

Pernai daugiau nei milijonas žmonių, bėgdami nuo karo ir skurdo Artimuosiuose Rytuose, užplūdo Europą ir sukėlė rimčiausią migracijos krizę Senajame žemyne nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.

Pabėgėlių antplūdis ir didėjanti nelygybė tapo pražūtingu deriniu centristinėms Europos šalių vyriausybėms, kurioms nesiseka įtikinti rinkėjų nepasiduoti ant bangos esančių populistinių judėjimų vilionėms.

Žaidimas dar nesibaigė

Austrijoje, kuri pernai gavo maždaug 90 tūkst. prašymų suteikti prieglobstį, visuomenės parama didžiosioms partijoms pastaraisiais metais nuosekliai mažėjo, rinkėjams gręžiantis į FPO, kuri viešosios nuomonės apklausose dabar nuolat sulaukia daugiau nei 30 proc. siekiančio palaikymo.

Jei tokios tendencijos nesikeis, SPO ir OVP kituose visuotiniuose rinkimuose 2018 metais gali neužsitikrinti pakankamai balsų, kad galėtų vėl suformuoti „didžiąją koaliciją“. Prieš trejus metus joms vos pavyko užsitikrinti daugumą.

FPO nekart ragino rengti pirmalaikius rinkimus, vildamasi pakliūti į vyriausybę, kaip jai pavyko padaryti 1999-aisiais, kai partijai vadovavo H.-Ch.Strache pirmtakas, velionis Joergas HaideriS, kuris žavėjosi nacių sukarinta organizacija „Waffen SS“.

Nors N.Hoferiui gali atrodyti, kad prezidento postas yra ranka pasiekiamas, jo pergalė dar nėra garantuota.

Artėjant rinkimų finišo tiesiajai, gegužės 9 dieną netikėtai atsistatydino kancleris Werneris Faymannas iš SPO. Jį šiame poste pakeitęs populiarus buvęs nacionalinės geležinkelių įmonės vadovas Christianas Kernas išreiškė palaikymą A. van der Bellenui ir leido aiškiai suprasti, kad nelaiko FPO galimais koalicijos partneriais.

„Po pirmojo turo N.Hoferis buvo aiškus favoritas, tačiau dabar vyriausybėje įvyko pokyčių, į kuriuos reikia atsižvelgti“, – naujienų agentūrai AFP sakė politologas Hubertas Sickingeris.

„Pamatysime, ar rinkėjus paveiks „Kerno efektas“, – sakė jis.