Pasaulyje

2016.05.21 12:54

Vietname į laisvę paleistas disidentas kunigas, artėjant B. Obamos vizitui

BNS2016.05.21 12:54

Vietname anksčiau laiko į laisvę išleistas kalėjęs katalikų kunigas, vienas iškiliausių disidentų; šis sprendimas laikomas geros valios gestu, artėjant JAV prezidento Baracko Obamos vizitui sekmadienį vakare.

Katalikų arkivyskupija Hujė mieste pranešė savo tinklalapyje, kad džiaugiasi penktadienį iš kalėjimo sugrįžusiu 70-metų tėvu Nguyenu Van Ly.

Nuotraukose matyti, kaip negaluojantis Nguyen Van Ly padedamas išlipa iš mikroautobuso, atsiklaupia pagerbdamas savo vyresnius kolegas, paskui palydimas į jam skirtą kambarį vyskupijoje. Kalėdamas jis kelis kartus buvo sunkiai susirgęs.

Jis buvo nuteistas kalėti arba gyventi namų arešto sąlygomis už kelis nusikaltimus – politinės ir religinės laisvės šioje komunistinėje valstybėje propagavimą. Nuo 2007-ųjų kovo jis atliko aštuonerių metų kalėjimo bausmę, nuteistas už propagandą prieš valstybę. Pirmą kartą jis buvo nuteistas 1977 metais, praėjus dvejiems metams nuo karo pabaigos, kai visame Vietname valdžią perėmė komunistai.

Disidentų persekiojimas trukdo megzti šiltesnius Vietnamo santykius su JAV, iš kurių norima ginkluotės embargo atšaukimo.

Vašingtoną ir Hanojų vienija strateginis interesas ginčyti Kinijos pretenzijas į teritorijas Pietų Kinijos jūroje, kai kurios jų yra šalia teritorijų, į kurias jau seniai pretenzijas kelia Vietnamas.

Vietnamo valdžios santykiai su Katalikų bažnyčia visuomet buvo įtempti, nes bažnyčia vis dar siejama su prancūzų kolonijiniu valdymu ir buvusiu antikomunistiniu Pietų Vietnamu. Bažnyčia taip pat laikoma įtakinga nepriklausoma baze, kurios negali kontroliuoti valdančioji Komunistų partija.

Kunigo paleidimą pasveikino ir Jungtinės Valstijos valstybės departamentas.

„Mes ne kartą raginome paleisti tėvą Ly ir visus kitus sąžinės kalinius Vietname, – sakė JAV valstybės departamento atstovė Rytų Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono reikalams Gabrielle Price. – Mums vis dar kelia didžiulį susirūpinimą visų kalinių Vietname padėtis. Raginame vyriausybę besąlygiškai paleisti visus sąžinės kalinius ir leisti visiems vietnamiečiams reikšti savo politines pažiūras taikiai ir nebijant persekiojimo.“

Keliolika žmogaus teisių grupių praėjusį mėnesį laišku kreipėsi į JAV prezidentą prašydami spausti Hanojų dėl politinių kalinių paleidimo.