Pasaulyje

2016.05.19 23:42

Naujasis Vokietijos lyderis – homoseksualumo neslepiantis konservatorius?

15min.lt2016.05.19 23:42

Jensas Spahnas – mažiausiai tikėtinas atsakymas tiems, kurie ieško įpėdinio Vokietijos kanclerei Angelai Merkel. Jaunas ir ambicingas politikas visiškai neatrodo kaip tradicinis krikščionių demokratų elito narys.

35 metų J. Spahnas, neslepiantis savo homoseksualumo, spėjo parodyti savo galimybes finansų ir sveikatos politikos srityse. Jis gali tapti pagrindiniu kandidatu, atnaujinančiu partiją ir tuo metu išlaikančiu jos branduolį.

A. Merkel sulaukiant vis daugiau kritikos dėl migracijos ir socialinės politikos, o reitingams smunkant žemyn, Vokietijos krikščionys demokratai ieško naujų veidų.

61 metų kanclerė tikriausiai sieks ir ketvirtosios kadencijos federaliniuose rinkimuose, tačiau jaunieji konservatoriai jau ieško kelių į jos įpėdinio postą.

Politinę karjerą pradėjo dar paauglystėje

J. Spahno pavardė šiame sąraše spindi itin ryškiai. Dabartinis Vokietijos finansų viceministras prie jaunųjų krikščionių demokratų prisijungė dar būdamas 15-os metų ir po septynerių metų jau kandidatavo rinkimuose į Bundestagą.

Interviu metu J. Spahnas tuomet teigė: „Aš pasiruošęs nušliaužti keliais visą distanciją iki Berlyno.“

Paklaustas apie tuometines savo ambicijas ir ekscentriškus pasisakymus, J. Spahnas sakė: „Kaip sakė kancleris Konradas Adenaueris: kartais turi tapti labai nepopuliariu, kad į tave imtų žiūrėti rimtai.“

Krikščionių demokratų partijos nariai teigia, kad A. Merkel J. Spahno pasitikėjimas savimi ir drąsūs pasisakymai imponuoja, tačiau kartais atrodo ir per daug įžūlūs.

Tapo finansų ministro patikėtiniu

Tačiau J. Spahnas itin patinka 73 metų Vokietijos finansų ministrui Wolfgangui Schaublei. J. Spahnas visada puikiai pasiruošia politiniams susitikimams ir yra pasirengęs iki paskutinio atodūsio ginti biudžeto projektą nuo kritikų atakų.

Pats J. Spahnas nemano, kad W. Schauble yra jo mokytojas. „Pavyzdžiai manęs neveikia“, – griežtai atšauna jaunoji krikščionių demokratų viltis.

Tiesa, čia pat jis priduria, kad finansų ministras yra itin reikšminga šalies politinė figūra.

„Schauble yra žmogus iš kurio daugelis gali pasimokyti. Jis tapo ministru pirmą kartą tada, kai man buvo ketveri metai. Tai žmogus, kuris savo politinę žymę Vokietijos istorijoje paliks dešimtmečiams“, – sakė J. Spahnas.

Vis dėlto W. Schaubles politinę karjerą temdo faktas, kad jis praleido galimybę perimti partijos lyderio postą iš Helmuto Kohlio ir taip niekada ir netapo pagrindiniu žaidėju. J. Spahnas šios galimybes paleisti neketina.

Smogė atgal

2013 metų rinkimai vos nesužlugdė J. Spahno ambicijų. Po A. Merkel perrinkimo jaunasis politikas tikėjosi, kad būtent jam atiteks krikščionims demokratams skirtas sveikatos apsaugos ministro postas. Bet ambicijos nebuvo pateisintos.

J. Spahnas liko prie suskilusios geldos – patarėjo sveikatos klausimais Bundestage vietos, kurią jau užėmė ir iki tol. Sukandęs dantis ambicingasis politikas nusprendė laukti savo progos ir smogti.

2014 metų gruodžio mėnesio krikščionių demokratų konvencijoje jis rėžė audringą kalbą, sulaukė netikėtai didelio palaikymo ir pateko į partijos valdybos komitetą, kuriame sprendžiami svarbiausi strateginiai klausimai.

Dar svarbiau tai, kad kovoje dėl patekimo į partijos elitą J. Spahnas nugalėjo tą patį žmogų, kuriam pralošė kovą dėl ministro posto.

Krikščionių demokratų viltimi tapęs jaunasis politikas sugeba vienyti ir progresyviuosius ir labiau konservatyvius partijos narius. Jis pabrėžia, kad imigrantai privalės laikyti tolerancijos principo, neatmeta galimybės pamažu atsisakyti atominės energetikos.

J. Spahnas jau tampa vienu iš labiausiai atpažįstamų veidų, o tai reiškia, kad po kelerių metų būtent jo pavardė gali garsiausiai nuskambėti, kai ateis laikas atrasti įpėdinį A. Merkel.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.