Pasaulyje

2016.05.19 23:34

Latvijoje gyvenantys uzbekai: žarsto milžiniškus turtus ir naudojasi privilegijomis

Uzbekistano elito vaikai pirko nekilnojamąjį turtą, gimdė vaikus ir naudojosi bankais Latvijoje tam, kad išplautų milijonus. 1500 uzbekų pasinaudojo Latvijos „aukso vizos“ programa, tačiau jų veikla liko vieša paslaptimi, skelbia Laisvosios Europos Radijas.

Uzbekistano užsienio prekybos ministro sūnus Azimas Ganijevas – vienas tokių jaunuolių, įsikūrusių Latvijoje. Turibos universitete tarptautinį turizmą studijavęs A. Ganijevas 2014 metais buvo pašalintas iš mokymosi įstaigos.

Tiesa, tai jam netrukdė toliau mėgautis Latvijos teikiamomis galimybėmis. Socialinių tinklų nuotraukos ir įrašai rodo, kad turtingų tėvų sūnus mėgavosi laisvu gyvenimu Europoje.

Jo brolis Azizas Ganijevas taip pat studijavo verslo administravimą Baltijos tarptautinėje akademijoje. Uzbekų jaunuoliai tapo dažnais svečiais Latvijos švietimo sistemoje.

Iš 900 užsienio studentų Latvijoje net 13,5 proc. sudarė uzbekai. Daugiau jų tik Vokietijoje.

Tokį milžinišką susidomėjimą lemia mažesnės studijų kainos nei, tarkime, Jungtinėje Karalystėje. Be to, Latvijoje yra Uzbekistano ambasada, kuri sudaro sąlygas jaunuoliams gauti vizas ir atvykti į Europos Sąjungą.

Latvijos ir Uzbekistano flirtas

Latvija nuo pat dešimtojo praėjusio amžiaus dešimtmečio puoselėjo artimus santykius su Uzbekistanu. Nuo 2004 metų „Uzbekistan Airways“ skrydžius į Niujorką kreipdavo per Rygą, taip suteikdami Rygos oro uostui vienintelį transatlantinį skrydį.

Nuo 1991 metų net trys iš penkių nepriklausomos Latvijos vadovų lankėsi Uzbekistane, o šios šalies autoritariškas lyderis Islamas Karimovas Latviją lankė taip pat tris kartus.

2013 metų vizitas Latvijoje netgi sukėlė uzbekų politinės opozicijos protestus. Vienu iš didžiausių demokratijos priešų vadinamas I. Karimovas lyg niekur nieko dėjo gėles prie Laisvės monumento Rygoje, pagerbdamas Latvijos nepriklausomybę.

Latvija vaidino tarpininko vaidmenį tuo metu, kai NATO naudojosi Uzbekistano koridoriumi, kad permestų karius į Afganistaną.

Didžiausiu šalių draugystės tiltu tapo prieštaringai ne tik Latvijoje, bet ir visoje Europoje vertintas „auksinės vizos“ įstatymas, suteikęs teisę šalyje apsistoti tiems, kurie joje įsigys nekilnojamojo turto ar investuos ženklias sumas į Latvijos bankus.

Šia galimybe pasinaudojo net 1525 uzbekai. Tai tik šiek tiek mažiau nei rusų ar ukrainiečių, taip pat pasinaudojusių šia „auksinės vizos“ galimybe tam, kad galėtų laisvai veikti Europos Sąjungos ribose.

Latvijos bankams šis leidimas atnešė net kelis pinigų plovimo skandalus.

Uzbekų lyderio dukrų pėdsakai Latvijoje

2008 metų pasaulinė ekonomikos krizė sužlugdė Latvijos „Parex“ banką. I.Karimovo dukra Gulnara vyko į Rygą, kad išsaugotų savo milžinišką indėlį ir atsiimtų jį kuo skubiau.

Nuo 2014 metų G. Karimova yra namų arešte. Ji apkaltinta ir jau nuteista byloje JAV, kur jos vadovaujama grupuotė kaltinama pinigų plovimu ir trijų telekomunikacijos įmonių protegavimu.

JAV teisingumo departamentas pareiškė, kad 43 metų G. Karimova pasinaudojo dviem Latvijos bankais („Aizkraukles Banka“ ir „Parex Banka“) tam, kad gautų 446 milijonus nelegaliai gautų JAV dolerių.

Tuo pat metu jos jaunesnioji sesuo, 37 metų Lola Karimova-Tiliajeva Rygoje pagimdė sūnų. Afganistaniečio verslininko Gulamo Gulami globojama uzbekė laukimo laikotarpį leido Jūrmaloje, name, kurio vertė siekia 2 milijonus eurų.

Oficialiai ši vila registruota G. Gulami žmonos Valentinos vardu. Latvijoje L. Karimova-Tiliajeva važinėjo prabangiais visureigiais „Hummer“ ir „BMV SUV“, pažymėtais jos vyro Timuro vardu.

T. Tiliajevas Latvijoje turėjo įsteigęs kompaniją „Euro West Invest“, kuri oficialiai nefunkcionavo. 2006 metų rudenį Uzbekijos lyderio jaunesnioji dukra ir jos vyras paliko Latviją, aiškindami, kad „nebeturi šioje šalyje verslo interesų“.

Ištaiginga vila Jūrmaloje už 1,4 mln. eurų

Prabanga Latvijoje save supo ir Gulnaros bei Lolos pusbrolis Akbaras Abdulajevas. Kurį laiką I. Karimovo įpėdiniu laikytas jaunuolis švaistėsi pasakiškais turtais, kurių kilmė Latvijos pareigūnų nedomino.

23 metų jaunuolis sugebėjo įsigyti 1,4 mln. eurų kainuojančią vilą su baseinu ir ištaigingu svečių namu Jūrmaloje. 2011 metais jis Latvijoje įsigijo ir užregistravo vieną prabangiausių šalies automobilių – naujutėlaitį 200 tūkstančių eurų vertės „Bentley“.

A. Abdulajevas užsiiminėjo verslu su Latvijoje įsikūrusiu ir I. Karimovo dukras globojusiu G. Gulami. Tai truko iki tol, kol A. Abdulajevas paslaptingai prarado paramą Uzbekistane.

18 milijonų dolerių vertės bendras viešbučių verslas atsidūrė G. Gulami rankose, o pats A. Abdulajevas 2015 metais buvo apkaltintas nusikalstamos struktūros kūrimu bei nuteistas 10 metų kalėjimo.

Jo prabangią vilą Jūrmaloje šiuo metu jau spėjo apaugti piktžolės, o pirkėjo įspūdingam pastatui nerandama.​