Pasaulyje

2016.05.19 16:24

„EgyptAir“ lėktuvo avarija: neatmetama nei viena versija

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS, DELFI.lt2016.05.19 16:24

Ketvirtadienį paryčiais dingęs „EgyptAir“ keleivinis lėktuvas sudužo, tai patvirtino Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as. Graikijos gynybos ministerijos teigimu, lėktuvas nukrito prieš tai padaręs du staigius ir brutalius posūkius. Kol kas neatmetama nei teroro akto, nei lėktuvo gedimo versija. „Reuters“ cituoja neįvardintą šaltinį, teigiantį, kad Viduržemio jūroje, apie 80 km į pietus nuo zonos, kur lėktuvas dingo iš radarų, rastos galimai dingusio orlaivio nuolaužos.

Pranešimai nėra patvirtinti oficialių tarnybų. Du jūroje plaukiojantys objektai esą pastebėti graikų pareigūnų.

Rusijos federalinės saugumo tarnybos vadovas viešai pareiškė, kad, jo manymu, visi ženklai rodo, jog tragedija atsitiko dėl teroristų kaltės. Aleksandro Bortnikovo teigimu, lėktuvas sudužo dėl teoro akto ir visi 66 žmonės, buvę jame, žuvo. Rusija pasisiūlė padėti susekti asmenis, atsakingus už šią tragediją.

Kaip žinoma, „Islamo valstybės“ teroristai savo tinklapiuose aptaria įvykusią tragediją, bet patys jos nekomentuoja. Už tragediją atsakomybės neprisiėmė ir „Al Qaeda“ kovotojai. Gali būti, kad teroristai prisiimtų atsakomybę už aviakatastrofą dienos pabaigoje, jei jie ją įvykdė, paskelbdami apie tai socialiniame tinkle.

„Vaizdas, kurį mes turime, užfiksuotas 0:37 val. Grinvičo laiku (3:37 val. Graikijos laiku). Lėktuvas padarė 90 laipsnių posūkį į kairę, o tuomet 360 laipsnių į dešinę krisdamas iš 37 tūkst. pėdų į 15 tūkst. pėdų aukštį (iš 11,2 km į 4,6 km), o tada vaizdas dingo – maždaug 10 tūkst. pėdų (3 km) aukštyje“, – sakė ministras Panas Kammenas.

BBC kalbintas aviacijos specialistas Paulas Charlesas sakė, kad tokie lėktuvo manevrai leidžia manyti, jog pilotų kabinoje įvyko kažkoks incidentas.

Egipto aviacijos ministras paneigė gandus, kad tragedijos ištiktas lėktuvas buvo techniškai netvarkingas.

Anksčiau ketvirtadienį šaltinis Graikijos oro uoste agentūrai AFP pranešė, kad nelaimė įvyko maždaug 200 km nuo Karpato salos, esančios tarp Kretos ir Rodo, bet Egipto oro erdvėje.

Egipto užsienio reikalų ministerija paviešino pareiškimą, kuriame rašoma, jog Egipto ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrai apsikeitė užuojautomis. Tai neva buvo pirmasis oficialus tekstas, kuriame minimas lėktuvo sudužimas ir žuvusieji. Vėliau ketvirtadienį Prancūzijos prezidentas F. Hollande`as pranešė, kad visa turima informacija apie įvykį įrodo, jog lėktuvas sudužo.

Lėktuve buvo 66 žmonės, iš jų – 56 keleiviai ir 10 įgulos narių. Manoma, kad lėktuvas sudužo virš Viduržemio jūros, pradėta gelbėjimo operacija.

Reuters/Scanpix nuotr.

Lėktuve skrido 30 egiptiečių ir 15 Prancūzijos piliečių, taip pat britas ir kanadietis, alžyrietis, belgas, Čado pilietis, du irakiečiai, kuveitietis, portugalas, Saudo Arabijos pilietis ir sudanietis. Prancūzų „Liberation“ praneša, kad lėktuve skrido ir trys saugumo pareigūnai, tačiau, anot Prancūzijos susisiekimo ministro Alaino Vidalies, tai yra įprasta praktika. Jis taip pat patvirtino, kad lėktuvas negabeno jokių krovinių.

F.  Hollande`as sako, kad šiuo metu jokia nelaimės versija nėra atmetama, bet jokiai ir neteikiama pirmenybė. Graikijos aviacijos vadovas Constantinas Litzerakas teigia, kad oro kontrolieriai bendravo su pilotu, kai lėktuvas skrido virš Kea salos. Anot jo, pilotas nepranešė apie jokią problemą, buvo geros nuotaikos, padėkojo graikiškai. Pokalbis vyko 3 val. 26 min. (Graikijos laiku), o lėktuvas dingo po 5 minučių.

Pranešama, kad Paryžiaus prokuratūra pradėjo tyrimą dėl lainerio dingimo.

Iš pradžių bendrovė „EgyptAir“ pranešė, kad lėktuvas suspėjo pasiųsti nelaimės signalą, kurį užfiksavo Egipto kariuomenė, tačiau pastaroji tokius teiginius vėliau paneigė. Remiantis kitais šaltiniais, nelaimės signalas buvo gautas, praėjus 2 valandoms po dingimo, tačiau neaišku, kas ir iš kur jį siuntė. Kariuomenė neigia gavusi bet kokį signalą.

Egipto kariuomenė ketvirtadienį pasiuntė orlaivius ir laivus ieškoti dingusio oro bendrovės „EgyptAir“ lėktuvo, pranešė kariškiai. Graikija taip pat dalyvauja ieškant lainerio „Airbus A320“. Britų karinis laivynas taip pat prisijungs prie dingusio lainerio paieškų.

Ryšį su skrydžių centru orlaivis prarado ties rytine Viduržemio jūros puse, įskridęs į Egipto oro erdvę. Pareigūnai pradėjo paieškos operacijąPranešime sakoma, kad reiso MS804 lėktuvas pakilo iš Paryžiaus 23 val. 9 min. vietos (ketvirtadienį 0 val. 9 min. Lietuvos) laiku, „skrisdamas į Kairą (ir) dingo iš radarų ekranų“. Ryšys su lėktuvu nutrūko 2 val. 31 min. Kairo (3 val. 31 min. Lietuvos) laiku, kai lėktuvas jau buvo Egipto oro erdvėje, apie 11 km aukštyje.

Būgštavimai dėl saugumo

Šis incidentas atnaujino būgštavimus dėl saugumo praėjus beveik septyniems mėnesiams po to, kai virš Sinajaus pusiasalio buvo susprogdintas Rusijos keleivinis lėktuvas.

Per šią spalio 31 dieną įvykusią katastrofą žuvo visi 224 orlaivyje buvę žmonės. Maskva pareiškė, kad lėktuve buvo susprogdinta bomba, o atsakomybę už išpuolį prisiėmė džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ atšaka Egipte.

1999 metais į Atlanto vandenyną netoli Masačusetso salos Nantaketo nukrito 217 žmonių skraidinęs „EgyptAir“ lėktuvas. Niekam iš jų nepavyko išsigelbėti.

Galutinėje JAV tyrėjų ataskaitoje buvo rašoma, kad orlaivio antrasis pilotas išjungė autopilotą ir nukreipė „Boeing 767“ žemyn. Tačiau Egipto pareigūnai atmetė savižudybės versiją, tvirtindami, kad katastrofa įvyko dėl kažkokio mechaninio gedimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt