Pasaulyje

2021.03.22 21:43

LRT trumpai. JAV „atsiras“ dar viena valstija – valdžios užgrobimas ar demokratija?

Andrius Balčiūnas, LRT.lt2021.03.22 21:43

Pirmadienį Atstovų Rūmų komitetas aptars įstatymo projektą, kuris Kolumbijos federalinę apygardą, neoficialiai vadinamą tiesiog Vašingtonu, įteisintų kaip 51-ą JAV valstiją. Tokį žingsnį remia prezidentas Joe Bidenas – demokratai teigia, kad tai užtikrintų lygias politines teises, – o respublikonai perspėja dėl „bandymų užgrobti valdžią“. LRT trumpai paaiškina, ką tai reiškia.

Atstovų Rūmų daugumos lyderis Steny H. Hoyeris teigia, kad Rūmai įstatymo projektą galėtų priimti dar iki vasaros pradžios, įstatymą remia ir Senato daugumos lyderė Nancy Pelosi.

Debatus paaštrino sausį Donaldo Trumpo šalininkų surengtas įsiveržimas į Kapitolijų. Renkami apygardos pareigūnai ir vietos gyventojai priešinasi federalinių pareigūnų priemonėms aplink Kapitolijų įrengti nuolatines apsaugines tvoras, paverčiant jį „tvirtove“, tačiau teisėtai negali užkirsti tam kelio.

Būdama valstija, teritorija esą būtų galėjusi lengviau apsiginti ir nuo politinių sukrėtimų, virtusių riaušėmis.

Valstijos paskelbimas įstatymu nereikalautų JAV Konstitucijos pataisų, nes federalinė apygarda sumažėtų iki dviejų kvadratinių mylių ir apimtų tik federalinius pastatus: Baltuosius Rūmus, Kapitolijų ir Aukščiausiąjį Teismą.

Naujosios valstijos pavadinimas būtų Vašingtonas, Daglaso valstija (Washington, Douglass Commonwealth), pagerbiant tiek JAV prezidentą George`ą Washingtoną, tiek kovotoją su vergija Fredericką Douglassą.

Lygios teisės ar valdžios užgrobimas

Kai valstijos statuso suteikimas pirmą kartą buvo svarstomas Atstovų Rūmuose 1993-iaisiais, prieš jį pasisakė virš 100 demokratų ir beveik visi respublikonai. Pernai birželį Atstovų Rūmai priėmė įstatymą dėl 51-os valstijos sukūrimo, tačiau tuomet Senatą kontroliavusių respublikonų daugumos lyderis Mitchas McConnellas neleido įstatymo svarstyti Senate.

Kongresas į įkurtą Kolumbijos apygardą, neoficialiai vadinamą tiesiog Vašingtonu, persikėlė 1800-ųjų pabaigoje, netrukus buvo teisiškai reglamentuotas apygardos statusas. Jau 1888 metais imta svarstyti, ar apygardai neturėtų būti atstovaujama Kongrese.

Pirmas pareigas einantis JAV prezidentas, atvirai išreiškęs paramą Vašingtono tapimui valstija, buvo Billas Clintonas, vėliau tai padarė Barackas Obama, o J. Bidenas savo palaikymą išsakė dar būdamas viceprezidentas.

J. Bideno atstovė Jen Psaki patvirtino, kad, prezidento nuomone, Kolumbijos apygardos gyventojai „nusipelnė būti atstovaujami“.

Respublikonų partija priešinasi valstijos statusui, Baltuosiuose Rūmuose šeimininkavęs Donaldas Trumpas sakė, kad tai „demokratų bandymas užgrobti valdžią“. „Tai šalį pavers vienos partijos valstybe, o partija bus ne ta“, – baugino D. Trumpas. Jį palaikė ir tuometis Senato respublikonų daugumos lyderis Mitchas McConnellas.

Demokratų partijai valstijos statuso suteikimas būtų naudingas, nes veikiausiai dviejų senatorių vietas čia laimėtų demokratai, o tai galėtų pakeisti jėgų pusiausvyrą Senate. Aplinkinės Merilando ir Virdžinijos valstijos yra tapusios demokratų tvirtovėmis.

Respublikonai teigia, kad sukurti valstiją būtų įmanoma tik Konstitucijos pataisa, o Vašingtono miestas esą yra „pernelyg korumpuotas ir priklausomas nuo federalinės valdžios finansų“.

JAV gyventojai nepritaria

2016 metais apygardos merė Muriel Bowser surengė referendumą ir jame beveik 86 proc. teritorijos gyventojų išreiškė palaikymą valstijos statuso įteisinimui. Tačiau 2019-aisiais atlikta „Gallup“ apklausa rodo, kad beveik du trečdaliai JAV gyventojų prieštarauja naujos valstijos sukūrimui. Idėjos šalininkai pradėjo kampaniją, kuria siekia supažindinti šalies gyventojus su šiuo klausimu.

Nors neaišku, kiek pastangų pats J. Bidenas dės padėdamas siekti valstijos statuso suteikimo, iniciatyvos šalininkai mano gavę istorinį šansą, kol Senate ir Atstovų Rūmuose daugumą turi demokratai.

Įteisinimo šalininkai teigia, kad tokiu būdu būtų užtikrintos lygios teisės ir lygus gyventojų atstovavimas. Jų netenkina ir siūlymai prisijungti prie kaimyninių Merilando ar Virdžinijos valstijų.

Tapusi valstija, Kolumbijos apygarda galėtų įvesti savo mokesčius, tai sumažintų Merilando ir Virdžinijos biudžetų pajamas, kurios dabar iš apygardos gauna gyventojų pajamų mokestį, taip pat būtų aiškiai išspręstas jurisdikcijos klausimas.

Valstijos statuso suteikimo šalininkai teigia, kad dabar apygardos gyventojai moka net didesnius federalinius mokesčius nei kitų šalies vietų gyventojai.

Valstijos statuso suteikimas bus sprendžiamas Senate. Čia, norint apeiti „filibuster“ procedūrą, reikia 60-ies senatorių palaikymo, todėl Demokratų partija turėtų įtikinti dar 10 respublikonų. Taip pat Senatas galėtų balsuoti dėl „filibuster“ atšaukimo, tam pakaktų ir paprastos daugumos. Tačiau abu būdai sudėtingi, nes bent keli demokratai nėra pasirašę įstatymo projekto ir nereiškia jam palaikymo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt