Naujienų srautas

Pasaulyje2016.05.17 22:53

Sirijos palaikymo grupė susitarė tik dėl humanitarinės pagalbos teikimo

Antradienį Vienoje 17-os šalių Tarptautinė Sirijos palaikymo grupė mėgino susitarti, kaip greičiau baigti penkerius metus trunkantį pilietinį karą. Tačiau kada bus pratęstos taikos derybos, sutarti nepavyko. Susitikimui pirmininkavo Jungtinės Valstijos ir Rusija, o pagrindiniai susitikimo uždaviniai buvo užtikrinti ugnies nutraukimą ir pasirūpinti, kad humanitarinė pagalba pasiektų apsuptus Sirijos miestus.

„Keistoji diplomatijos porelė“ – tokią pravardę gavo Johnas Kerry ir Sergėjus Lavrovas, pirmininkaujantys Sirijos palaikymo grupei. Atvykę į Austrijos sostinę šalių diplomatai buvo pasirengę sutarti dėl ugnies nutraukimo ir humanitarinės pagalbos apsuptiems Sirijos miestams. Susitikime taip pat buvo tikimasi nuspręsti dėl datos, kada vėl bus pratęstos taikos derybos. Tačiau po visą dieną trukusių diskusijų šalims to padaryti nepavyko.

„Pirmiausia, mes palaikome bandymus aukų skaičiaus sumažėjimą paversti visišku ugnies nutraukimu. Ir esame pasiryžę panaudoti savo įtaką, kad abi pusės laikytųsi ugnies nutraukimo“, – sakė JAV valstybės sekretorius J. Kerry.

J. Kerry teigė, kad jo prieš susitikimą siūlytas rugpjūčio 1 d. terminas, iki kurio kariaujančios pusės turi sutarti dėl politinio perėjimo šalyje, buvo tik patariamasis, o ne privalomas. Prieš susitikimą Vokietijos užsienio reikalų ministras teigė, kad reikia sukurti pereinamojo laikotarpio vyriausybę. 

„Reikia rasti būdą, kaip grįžti prie politinio proceso. Reikia sustiprinti sąlygas ugnies nutraukimui ir humanitarinės pagalbos gabenimui. Norint užsitikrinti, kad opozicija dalyvautų derybose Ženevoje, privalome rasti būdą, kaip užtikrinti politinius pokyčius. Jie ypač svarbūs, nes su Basharu al-Assadu valdžioje ilgalaikės ateities, užtikrinant taiką šalyje, nebus. Čia, Vienoje, mums reikia rasti galimybę sukurti pereinamojo laikotarpio valdžią, kurią globotų Jungtinės Tautos, jos sukūrimas susitikimą padarytų sėkmingu“, – aiškino Vokietijos užsienio reikalų ministras Frank Walter Steinmeier.

Vadinasi, susitikimo vadinti sėkmingu negalima, nes dėl laikinosios vyriausybės sutarti nepavyko. Nepavyko sutarti net dėl taikos derybų pratęsimo datos.

B. al-Assadas nenori trauktis iš valdžios, o dėl to prie derybų stalo nenori sėsti opozicija. B. al-Assadą palaiko Rusijos ir Irano kariuomenės, o jų pagalbą jis naudoja būtent kovoje su opozicija. Rusijos užsienio reikalų ministras ir toliau dainuoja seną Kremliaus dainelę, kad Rusija kovoja su terorizmu, o ne opozicija, o B. al-Asado ji taip pat nepalaikanti. Pradėti derybas trukdo ir tai, kad opozicijos grupės nesutaria tarpusavyje, šiandien per mūšius tarp opozicinių jėgų žuvo mažiausiai 50 kareivių ir du civiliai gyventojai.  

Susitikime pavyko sutarti dėl humanitarinės pagalbos, kurios Sirijos režimo pajėgos į opozicijos kontroliuojamus miestus neįleidžia. Susitikime buvo nuspręsta, kad nuo birželio 1 d. į Sirijos miestus humanitarinė pagalba bus skraidinama lėktuvais, ir iš jų kroviniai numetami į miestus. 

Maskva ir Vašingtonas teigia, kad darys viską, jog ugnies nutraukimas būtų užtikrintas, o padėtis šalyje bent šiek tiek stabilizuotųsi ir būtų galima pradėti politinį konflikto sprendimą.    

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi