Pasaulyje

2016.05.17 20:21

Europos tarnybos perspėja apie džihadistus tarp atvykstančių migrantų

BNS2016.05.17 20:21

Interpolas ir atitinkama šios organizacijos tarnyba Europoje Europolas perspėjo, kad didėja susirūpinimas, jog radikalieji islamistai gali pasinaudoti kontrabandininkų tinklais, kad patektų į Europą ar net finansuotų savo veiklą.

Antradienį paviešintame bendrame pranešime abi šios policijos agentūros pareiškė, kad iš nevilties apimtų pabėgėlių pernai nusikalstami veikėjai uždirbo iki 6 mlrd. JAV dolerių (5,2 mlrd. eurų). Tad migrantų srautas padarė juos daugiausia uždirbančiais nusikalstamo pasaulio atstovais Europoje.

„Teroristai gali pasinaudoti migrantų kontrabandos ištekliais, kad pasiektų savo tikslų“, – sakoma bendrame Interpolo, Lione įsikūrusios pasaulinės policijos įstaigos, bei Europolo pranešime.

„Didėja susirūpinimas, kad nelegaliais migracijos maršrutais ir tinklais gali pasinaudoti radikalizuoti užsienio kovotojai, norintys sugrįžti į ES, arba teroristinės organizacijos – kaip savo veiklos finansavimo šaltiniais“, – sakoma pranešime.

Nors tiesioginių ryšių tarp nusikalstamų gaujų ir teroristų grupuočių buvimas neįrodytas, „nustatyta, kad į kai kuriuos incidentus pateko teroristų, kurie kartu su migrantų srautu mėgino patekti į ES“.

Kaip pavyzdys pateikiami lapkričio 13-osios išpuoliai Paryžiuje, kur vėliau išaiškėjo, kad du užpuolikai atvyko į Europą per Graikiją su pabėgėliais iš Sirijos.

2015 metais į ES atvyko daugiau kaip milijonas pabėgėlių iš Artimųjų Rytų ir skurdžiosios Afrikos.

„Esama aiškių ženklų, kad organizuotų nusikaltimų tinklai pelnosi iš masinės migracijos“, – sakė Europolo direktorius Robas Wainwrightas.

Pasak jo, apskaičiuota, kad vienas migrantas vidutiniškai mokėjo po 3200–6500 dolerių (3000–6000 eurų). „Tad bendra apyvarta 2015 metais sudarė nuo 5 iki 6 mlrd. JAV dolerių“, – sakė jis.

Abi agentūros perspėjo apie migrantų srauto didėjimo perspektyvą. „Vien iš Libijos laukiama atvykstančių į ES apie 800 tūkst. migrantų“, – pažymima pranešime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt