Pasaulyje

2016.05.14 16:37

Lenkija kaltina „kai kurias jėgas“, atribojusias ją nuo pastangų spręsti Ukrainos krizę

BNS2016.05.14 16:37

Lenkijos užsienio reikalų ministras Witoldas Waszczykowskis šeštadienį piktinosi, kad jo šalis buvo nušalinta nuo pastangų išspręsti Ukrainos krizę.

Savo kalboje Lennarto Meri konferencijoje Taline jis pareiškė, kad Prancūzija ir Vokietija neleidžia Lenkijai prisidėti prie padėties Ukrainoje sureguliavimo.

„Jos sukūrė Normandijos formatą ir Minsko susitarimus. Problemą mėginta spręsti, bet tai buvo daroma ne NATO arba Europos vardu – suformuotas kažkoks atskiras darinys. Kieno vardu jie apskritai veikia?“ – klausė W. Waszczykowskis.

„Mūsų dalyvavimą sprendžiant Ukrainos problemos sprendimą atmetė. Šią sritį pasisavino kai kurios jėgos. Mes irgi labai norėtume tapti (šio proceso) dalimi“, – sakė Lenkijos diplomatijos vadovas.

Ministro nuomone, NATO turėtų spręsti konfliktus Sirijoje, Juodosios jūros regione ir Baltijos šalyse ne atskirai, o kartu.

„Siūlyčiau susitelkti į jų pirminę priežastį: daugeliu atvejų už jų stovi viena valstybė. Reikia užsiimti ta valstybe“, – sakė W. Waszczykowskis.

Reikalauja lygaus gynybos statuso visoms NATO narėms

Jis taip pat pareiškė, kad Lenkija nori, jog NATO per liepą vyksiantį viršūnių susitikimą Varšuvoje susitartų, jog užtikrinant Aljanso narių saugumą visos šalys būtų laikomos vienodai svarbios.

„Manau, svarbi NATO problema, kad lig šiol tebėra du saugumo statusai. Vienoks – senosioms narėms, kitoks – toms, kurios įstojo po 1999 metų“, – sakė W. Waszczykowskis.

„Norėtume sugrįžti prie NATO šaknų, nes tarptautinė padėtis grįžo prie savo šaknų 6-ajame ir 7-ajame dešimtmetyje, – pabrėžė jis. – Nenorime privilegijų, tik lygybės.“

Ministras pridūrė, kad lygybė užtikrinant transatlantinio bloko šalių saugumą reikalauja užtikrinti NATO buvimą savo rytiniame sparne.

„Galima nuslėpti dislokuojamų pajėgų pobūdį arba dydį, bet tikimės, kad jos bus dislokuotos, – sakė W. Waszczykowskis. – Teritorinė gynyba bus svarbi, nes ji yra įsipareigojimų simbolis. Provokacijos arba incidento atveju ši NATO dalis bus ginama.“

Sąjungininkų pajėgų dislokavimas būtų NATO įsipareigojimų užtikrinti Aljanso narių gynybą garantas, pridūrė Lenkijos ministras.

Pasak W. Waszczykowskio, šiuo metu NATO susiduria su daugeliu iššūkių, iš kurių vienas svarbiausių – Rusijos imperinės ambicijos ir pastangos pakeisti saugumo struktūrą Europoje. Kitas didelis iššūkis yra bendradarbiavimo, sanglaudos ir integracijos stygius regione, pridūrė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.