Pasaulyje

2016.05.13 18:58

EK siūlo geresnę darbuotojų apsaugą nuo vėžį sukeliančių cheminių medžiagų

LRT.lt 2016.05.13 18:58

Siekdama pagerinti darbuotojų apsaugą nuo vėžį sukeliančių cheminių medžiagų, Europos Komisija (EK) penktadienį siūlo keisti Kancerogenų ir mutagenų direktyvą. Konkrečiai – mažinti ekspoziciją 13 vėžį sukeliančių cheminių medžiagų, įtraukdama naujas arba pakeistas jų ribines vertes į šią direktyvą.

Dėl to, kad vienų kancerogenų ribinės vertės darbo aplinkoje nėra nustatytos Europos Sąjungos (ES) lygiu, o kitų nustatytos didelės, ES darbuotojai nėra tinkamai apsaugoti ir galimos neigiamos pasekmės vidaus rinkai, rašoma pranešime spaudai. Esant tokiai padėčiai įmonės, esančios ne tokias griežtas normas taikančiose valstybėse narėse (kuriose ribinės vertės darbo aplinkoje nėra nustatytos arba nustatytos per didelės, ir dėl to galima didesnė darbuotojų ekspozicija), gali pasinaudoti nepagrįstu konkurenciniu pranašumu.

Kai kurie iš šių 13 kancerogenų, pavyzzdžiui, įkvepiamasis kristalinis silicio dioksidas (RCS), chromo (VI) junginiai, kietosios medienos dulkės arba hidrazinas, veikia labai didelį darbuotojų skaičių. Yra požymių, kad kai kurie kiti kancerogenai veikia mažesnį žmonių skaičių, bet tos cheminės medžiagos laikomos prioritetinėmis, nes nustatytas akivaizdus ekspoziciją patyrusių darbuotojų skaičiaus ir susirgimų vėžiu atvejų skaičiaus ryšys.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, vėžys yra antra dažniausia mirties priežastis daugumoje išsivysčiusių šalių, o ES vėžys yra pirmoji su darbu susijusių mirties atvejų priežastis. Kasmet 53 proc. su darbu susijusių mirčių sukeliama vėžio, palyginti su 28 proc. – kraujotakos sistemos ligų ir 6 proc. – kvėpavimo takų ligų. Apskaičiuota, kad nustačius siūlomas ribines vertes būtų galima išvengti apie 100 000 mirčių per ateinančius 50 metų.