Pasaulyje

2016.05.13 10:37

Ukraina paskyrė generaliniu prokuroru prezidento sąjungininką, priėmusi specialią įstatymo pataisą

BNS2016.05.13 10:37

Ukrainos parlamentas ketvirtadienį patvirtino vieną prezidento Petro Porošenkos sąjungininko paskyrimą į generalinio prokuroro postą, nepaisydamas Europos Sąjungos perspėjimų ir priėmęs įstatymo pataisą, leidžiančią tas svarbias pareigas užimti kandidatams, neturintiems teisinio išsilavinimo.

Generalinė prokuratūra daugelio buvo kritikuojama kaip itin korumpuota institucija, kurią būtina pertvarkyti, jeigu Kijevas toliau sieks glaudesnių ryšių su ES.

Susikompromitavęs generalinis prokuroras Viktoras Šokinas atsistatydino per užsitęsusią krizę, kurią balandžio viduryje vainikavo premjero Arsenijaus Jaceniuko pasitraukimas. Vietoje jo vyriausybės vadovu tapo P.Porošenkos protežė Volodymyras Hroismanas.

V.Šokinas buvo kaltinamas blokavęs tyrimus dėl aukšto rango pareigūnų, dirbusių Maskvos palaikomo ankstesnio prezidento Viktoro Janukovyčiaus vyriausybėje, kol tas lyderis buvo nuverstas 2014-ųjų vasarį per istorinę provakarietišką Maidano revoliuciją.

Buvo nustatyta, kad keli V.Šokino pavaldiniai buvo sukaupę savo namuose didelius kiekius grynųjų pinigų ir deimantų; dabar jie laukia teismo.

V.Šokino įpėdinio paieškos greitai susiaurėjo iki Jurijaus Lucenkos – P.Porošenkos partijos frakcijos Aukščiausioje Radoje vadovo, turinčio elektros inžinieriaus diplomą.

Įstatymų leidėjai ketvirtadienį 264 balsais prieš 37 pritarė J.Lucenkos kandidatūrai, prieš tai panaikinę įstatymo nuostatą, kad kandidatas į vyriausiojo prokuroro postą privalo būti įgijęs teisininko išsilavinimą ir turėti bent 10 metų teisininko darbo praktiką.

J.Lucenka netenkino nei vienos iš tų sąlygų, bet daug metų dirbo vidaus reikalų ministru.

P.Porošenka pasirašė įsaką dėl 51 metų kandidato paskyrimo praėjus kelioms minutėms po balsavimo.

„Mums reikia, kad generaliniu prokuroru taptų (politinis) sunkiasvoris“, – P.Porošenka sakė įstatymų leidėjams prieš balsavimą.

Tačiau J.Lucenkos paskyrimą pasmerkė vienas iš 2014-ųjų revoliucijos lyderių, sakydamas, kad tai yra ženklas, kad saviškių prakišinėjimas ir korupcija tebeklesti vadovaujant P.Porošenkai.

„Ar prieš dvejus metus būtume galėję įsivaizduoti, kad šalyje, kurios žmonės išėjo į gatves protestuoti – be kita ko, prieš korupciją – pamatysime, kaip generalinis prokuroras skiriamas ... prieš liaudies valią“, – P.Porošenkos bloko narys Mustafa Nayyemas (Mustafa Najemas) rašė savo „Facebook“ paskyroje.

„Tokia yra mūsų naujoji tikrovė, atimanti iš mūsų bet kokią priežastį būti optimistais, pasitikėti (valdžia) arba turėti kokių nors lūkesčių“, – pridūrė jis.

Europos Sąjunga taip pat peikė parlamento planus pakeisti įstatymą vien tam, kad būtų pašalintos kliūtys prezidento pasirinktam kandidatui.

Ukrainiečiai „tikisi, kad generalinis prokuroras bus žmogus, susipažinęs su teisės klausimais ir turintis teisininko išsilavinimą“, – ES plėtros komisaras Johannesas Hahnas sakė Kijeve gegužės 12 dieną.

Pats J.Lucenka prieš patvirtinant jo kandidatūrą tvirtino, kad jis „vadovausis vieninteliu principu – kad įstatymai yra tokie patys visiems“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.