Pasaulyje

2016.05.12 15:20

EK pirmininkas: susitarimas dėl bevizio režimo su Turkija gali ir žlugti

ELTA, LRT RADIJAS, LRT.lt2016.05.12 15:20

Europos Parlamentas trečiadienio vakarą aptarė Turkijos pažangą siekiant atitikti ES vizų panaikinimo sąlygas. Europarlamentarai reiškė susirūpinimą pažangos trūkumu, nors kovo 18 d. susitarimu dėl migracijos valdymo Turkija įsipareigojo įvykdyti visas ES iškeltas sąlygas vizų liberalizavimui, skelbia Europos Parlamento spaudos tarnyba.

ES Tarybai pirmininkaujančių Nyderlandų gynybos ministrė Jeanine Hennis-Plasschaert priminė, kad kovo 18 d. susitarimas paspartino dar 2013 m. patvirtintą ES vizų panaikinimo Turkijos piliečiams veiksmų planą. 

Europos Komisijos pirmininkas Jean-Claude`as Junckeris sako, kad susitarimas dėl bevizio režimo Turkijai žlugs, jei Ankara nevykdys savo įsipareigojimų. 

Pasak jo, keisti Turkijos kovos su terorizmu įstatymus yra viena iš būtinų sąlygų. Tačiau Ankara atsisako tai daryti, sakydama, kad dabartiniai įstatymai būtini šaliai kovojant su įvairiomis grupuotėmis. 

„Tai nėra dovana ar nuolaida prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui, o visiems naudingas sprendimas: milijonams Europos turistų, taip pat milijonams turkų, įskaitant žmogaus teisių aktyvistus “, – teigė ji, o kartu pripažino, kad Turkijai dar reikia atlikti daug namų darbų.

ES migracijos komisaras Dimitris Avramopoulas taip pat pabrėžė, kad Turkija dar turi pasitempti, tačiau pridūrė tikįs, kad Ankara įgyvendins reikiamas reformas iki birželio pabaigos. Jis patikino, kad ES nesirengia švelninti vizų panaikinimo reikalavimų.

Europos liaudies partijos vardu kalbėjusi EP narė Mariya Gabriel parėmė kovo 18 d. susitarimą ir atkreipė dėmesį, kad iki balsavimo Europos Parlamente Turkija turės atitikti visas vizų panaikinimo sąlygas. 

„Turime skirti laiko įsigilinti į detales, išnagrinėti ES Tarybos poziciją ir nustatyti saugiklius“, – pažymėjo ji.

Tania Fajon taip pat akcentavo, kad ES neturėtų skleisti pažadų neįsitikinusi, kad bus patenkinti visi reikalavimai. Ji ragino Turkiją patikslinti kovos su terorizmu ir duomenų apsaugos taisykles ir pabrėžė, kad „negalima leisti išimčių, nes tai turės bumerango efektą“.

Europos konservatorių ir reformistų vardu kalbėjusi Helga Stevens siūlė netaikyti Turkijai dvigubų standartų ir griežtai prižiūrėti reikalavimų įgyvendinimą. Pasak jos, „gėda dėl neatsakingo Europos Komisijos elgesio diktatoriaus atžvilgiu“.

„Prezidentas R. T. Erdoganas šantažuoja ES, nes mes esame silpni ir susiskaldę“, – teigė Sofija in 't Veld (Sophia in 't Veld), apgailestaudama, kad ES lyderiai susitaria su diktatoriais vietoj to, kad priimtų bendrą Europos prieglobsčio politiką.

Marie-Christine Vergiat teigė, kad R. T. Erdoganas siekia sutvirtinti autoritarinį režimą. „Remiu vizų panaikinimą, tačiau jis negali būti besąlyginis. Turime matyti tai, kas iš tikrųjų vyksta Turkijoje“, – apibendrino ji.

Atkreipusi dėmesį į gausėjančius demokratijos ir žmogaus teisių pažeidimus Turkijoje, Žaliųjų frakcijos pirmininkė Rebecca Harms ragino ES išsivaduoti iš „priklausomybės“ nuo šios šalies, prisiimti atsakomybę ir kartu su Jungtinėmis Tautomis rasti pabėgėlių krizės sprendimą. „Klaida suplakti pabėgėlius ir kaimynystės politiką“, – teigė ji.

Fabio Massimo Castaldo kritikavo „neteisėtą“ ES ir Turkijos susitarimą ir pažymėjo, kad R. T. Erdoganas „negali būti mūsų draugas“. Marine Le Pen vadino vizų panaikinimą Turkijai „visiška nesąmone“ ir pridūrė, kad migracija R. T. Erdoganui tapo „puikiu ginklu prieš ES“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.