Pasaulyje

2016.05.11 19:00

Italijoje gėjų civilinei sąjungai uždegta žalia šviesa

BNS 2016.05.11 19:00

Italijos parlamentas trečiadienį uždegė žalią šviesą gėjų civilinei sąjungai legalizuoti; lig šiol Italija buvo likusi viena tarp didesniųjų Europos valstybių neįteisinusi tos pačios lyties asmenų ryšių.

Italijos žemieji parlamento rūmai, Deputatų rūmai, 369 balsais prieš 193 išreiškė pasitikėjimą vyriausybe, kuri galutinai automatiškai patvirtins seniai lauktą ir prieštaringai vertinamą civilinės sąjungos įstatymą.

Dėl paties įstatymo projekto turėtų būti balsuojama vėliau trečiadienį.

Premjeras Matteo Renzi sušaukė šį balsavimą dėl pasitikėjimo žemuosiuose rūmuose, kad prastumtų prieštaringai vertinamą įstatymą, kuriam nepritaria katalikiška dešinė ir „maištininkai“ jo paties partijoje.

„Šiandien yra šventinė diena daugybei žmonių“, – prieš balsavimą parašė M.Renzi savo „Facebook“ paskyroje.

„Mes rašome dar vieną svarbų puslapį (istorijoje) Italijos, kokios mes norime..., daugiau atidėlioti būtų nepriimtina po daugybės metų nesėkmingų pastangų“, – pridūrė jis.

Tokią pat balsavimo dėl pasitikėjimo taktiką premjeras panaudojo ir vasario mėnesį, siekdamas aukštųjų Senato rūmų pritarimo šiam įstatymo projektui, nors dėl įnirtingų opozicijos partijų ir kai kurių M.Renzi centro kairės Demokratų partijos (PD) narių protestų vyriausybė buvo priverta reikšmingai sušvelninti įstatymo projektą.

Iš projekto buvo išmestas straipsnis, kuriuo būtų buvę leista vienam iš gėjų poros partnerių įsivaikinti kito partnerio biologinius vaikus. Nors įsivaikinimas nebus visiškai atmestas, teisėjai dėl jo spręs konkrečiai kiekvienu atveju.

„Saldžiai karti pergalė“

Kilus susirūpinimui, kad civilinė sąjunga bus pernelyg panaši į santuoką, buvo pašalinti ir ištikimybės būtinybės paminėjimai.

Partneriai gėjai galės rinktis vienas kito pavardę ir paveldėti vienas kito likutinę pensiją, bet kritikai sako, kad naujosios taisyklės toli gražu neprilygsta tai teisinei apsaugai, kurią tos pačios lyties asmenų poros turi kitose Europos valstybėse, Kanadoje ar Jungtinėse Valstijose.

Italijos homoseksualams ir visiems tiems, kas remia pilietines teises, tai – karčiai saldi pergalė“, – sakė žurnalo „Internazionale“ komentatorius Claudio Rossi Marcelli, kuris su sutuoktiniu ir vaikais gyvena Danijoje.

„Stiklinė pusiau pilna“, – sakoma organizacijos „Arcigay“ nacionalinio sekretoriaus Gabriele Piazzoni pareiškime.

„Tekste yra pripažinimas ir apsauga, kurių daug gėjų ir lesbiečių laukė visą savo gyvenimą, ... (bet) visa, ko šis įstatymas negarantavo, palieka kartėlį“, – sakoma pareiškime.

Keli ankstesni bandymai Italijoje legalizuoti civilinę sąjungą buvo nesėkmingi.

2007 metais didžiulė demonstracija privertė Romano Prodi centro kairės vyriausybę atsisakyti daug mažiau ambicingo projekto dėl civilinės sąjungos ir šio įstatymo projekto žlugimas buvo nurodomas kaip viena jo vyriausybės žlugimo 2008 metų pradžioje priežasčių.

Dabartinis įstatymo projektas rizikuoja įstrigti dėl įvaikinimo sąlygos, kuri, kaip tvirtina kritikai, sudarys sąlygas surogatinei motinystei, o ši pagal Italijos įstatymus yra nelegali.

Vienas aršiausių teisinių sąlygų sudarymo surogatinei motinystei priešininkų yra M.Renzi vyriausybės vidaus reikalų ministras Angelino Alfano, kuris sausio mėnesį sakė, kad surogatinių motinų panaudojimas už pinigus turėtų būti laikomas lytiniu nusikaltimu.

Tačiau po Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) kartotinių perspėjimų nebedelsti, M.Renzi suskubo ieškoti kompromiso.

Pernai EŽŽTT teisėjai nusprendė, kad atimdama iš gėjų porų galimybę įteisinti savo sąjungą Italija pažeidė savo įsipareigojimus, numatytus Europos žmogaus teisių konvencijoje.

Visuomenės apklausos rodo, kad pastaraisiais metais gerokai išaugo italų visuomenės dalis, pritarianti vienalyčių porų civilinei sąjungai, tačiau dauguma respondentų vis dar pasisako prieš vienalyčių ir hetoroseksualių porų lygias įsivaikinimo galimybes.

Italijos Bažnyčia pasipiktino premjero sprendimu priimant šį įstatymą pasinaudoti balsavimu dėl pasitikėjimo. Italijos vyskupų konferencijos generalinis sekretorius Nunzio Galantino balsavimą pavadino „mūsų visų pralaimėjimu“.