Pasaulyje

2016.05.09 16:53

Rusijoje – kukliausias per penkerius metus Pergalės dienos paradas

LRT TV naujienų tarnyba, LRT RADIJAS, LRT.lt2016.05.09 16:53

Rusija surengė tradicinį jėgos demonstravimą, Maskvos Raudonojoje aikštėje kariniu paradu minėdama Pergalės dieną.

Sveikindamas su 71-osiomis pergalės metinėmis, prezidentas Vladimiras Putinas paragino pasaulį susivienyti kovojant su terorizmu ir pareiškė, kad Rusija pasirengusi suvienyti pastangas su kitomis šalimis. Pasak V. Putino, tokio bendradarbiavimo tikslas būtų sukurti naują tarptautinio saugumo sistemą, nesusijusią su dabartiniais blokais.

Vienintelis pasaulio lyderis iškilmėse buvo Kazachstano prezidentas. Karinis paradas buvo kukliausias per penkerius metus, bet jame tarp septynių dešimčių orlaivių dalyvavo ir karo lėktuvai, smūgiuojantys civilių taikiniams Sirijoje, raketos „Buk“ ir balistinės raketos, galinčios nešti branduolinį ginklą, kuriuo V. Putinas grasina vis dažniau. 

Dar nuo Sovietų Sąjungos laikų iškilmės Maskvoje rengiamos diena vėliau negu Europos šalyse, su kuriomis Raudonoji armija įveikė nacių režimą. Sovietų propaganda sukūrė Didžiojo tėvynės karo terminą, apimantį tik laikotarpį nuo 1941-ųjų, kad paslėptų, jog iki tada Maskva buvo Hitlerio sąjungininkė Antrajame pasauliniame kare.

Moldovoje – auganti įtampa

Rusijos ir Vakarų įtampa pirmadienį gali būti akivaizdžiai matoma per iškilmes Moldovoje, kurios Konstitucija numato neutralumą, bet į kurią pratyboms atvyko Jungtinių Valstijų kariai. Atvykę iš Rumunijos dviejų savaičių pratyboms, pora šimtų karių, prašant Moldovos prezidentui ir gynybos ministrui, atidarė parodomąją stovyklą su lauko virtuve Kišiniovo centre, bet prorusiška socialistų partija grasino blokuoti mėginimus primadienį rengti amerikiečių paradą, vadino idėją šventvagiška ir kvietė tūkstančius rėmėjų į savąjį Pergalės žygį.

Rusija jau ketvirtį amžiaus laiko atplėštoje nuo Moldovos Padnestrėje per tūkstantį karių, o skurdi šalis skilusi: trapi koalicija pasisako už kryptį į Vakarus, bet daugelis nusivylusių valdžia rinkėjų remia prorusiškas partijas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt