Pasaulyje

2016.05.09 08:20

Filipinai renka prezidentą: favoritas grasina nusikaltėliams

Filipinuose pirmadienį vyksta prezidento rinkimai, kuriuos tikisi laimėti ketvirtojo pagal dydį miesto meras, grasinantis nušluoti nusikaltėlius, bet kritikų laikomas grėsme demokratijai. 

71-erių Rodrigo Duterte jau daugiau kaip du dešimtmečius geležine ranka valdo pietinį Davao miestą ir garsėja kaip nuožmus kovotojas su nusikalstamumu.

Jis netikėtai sulaukė ir nacionalinio populiarumo, nesirinkdamas žodžių ir žadėdamas itin griežtas priemones visoje šalyje.

Dabartinis prezidentas Benigno S. Aquino III paragino visus jo priešininkus susivienyti, gąsdindamas, kad favoritas gali grąžinti šaliai diktatūrą. Filipinuose tai reiškia sukrėtimus – 1986-aisiais ir 2001-aisiais autoritarinius prezidentus nuvertė masiniai protestai.

Pagrindinis Dutertės priešininkas yra nuosaikios politikos tęsėju laikomas senatorius Maras Roxas. Valdant Aquino`ui, šimto milijonų gyventojų šalies ekonomika ėmė sparčiai augti ir septyni milijonai žmonių išbrido iš skurdo.

Stabilumo dabar itin reikia ir dėl to, kad viena iš artimiausių Amerikos sąjungininkių regione Filipinai įsivėlė į aštrų teritorinį konfliktą su Kinija dėl plotų Pietų Kinijos jūroje.