Pasaulyje

2016.05.08 23:37

JAV žvalgų nerimas: D. Trumpas gali išplepėti šalies paslaptis

15min.lt 2016.05.08 23:37

Jeigu užkietėjęs sąmokslo teorijų kūrėjas gautų priėjimą prie įslaptintų JAV dokumentų, kas tada galėtų nutikti? Tokia problema pastaruoju metu neduoda ramybės buvusiems ir esamiems žvalgams, nes Donaldas Trumpas išrinktas kandidatu į JAV prezidentus. Apie tai rašo „The Daily Beast“ žurnalistas Shane`as Harrisas.

Respublikonų partijos kandidatu tapęs D. Trumpas per JAV žiniasklaidą ir socialinius tinklus neskaičiuodamas žarstė gandus ir sąmokslo teorijas primenančius teiginius. Tuo metu jis neturėjo jokių galimybių susipažinti su slapta žvalgybine informacija.

Tačiau tapęs oficialiu kandidatu į prezidentus, pagal egzistuojančią tvarką, jis galės susipažinti su JAV žvalgybos surinktais duomenimis.

Tarp jų bus ir dalis tos informacijos, kurią gauna JAV prezidento Baracko Obamos kabinetas.

Pagrindinis klausimas: kas bus, kai nepagrįstus sąmokslus kuriantis D. Trumpas gaus tikros žvalgybinės informacijos?

„Aš pergyvenu dėl to, kad Trumpas netyčia nenutekintų informacijos, nes jis kalba ekspromtu. Kalbėdamas tokiu būdu jis gali ištraukti iš savo atminties kažką, ką bus girdėjęs iš žvalgybos, ir tiesiog netyčia paviešinti“, – sakė buvęs aukšto rango JAV žvalgybos pareigūnas.

Šis žvalgas anksčiau dalyvaudavo procese, kai kandidatai į JAV prezidento postą būdavo supažindinami su slaptos informacijos naudojimo taisyklėmis. Šią procedūrą privalo praeiti visi kandidatuojantys politikai.

D. Trumpas, skirtingai nei konkurentė Hillary Clinton, privalės išklausyti tokį instruktažą ir susipažinti su slaptos informacijos naudojimo taisyklėmis. Jo konkurentė iš Demokratų partijos buvo valstybės sekretore, dalyvavo JAV prezidento kabineto veikloje, todėl puikiai žino, kaip vyksta šis procesas.

O štai D. Trumpas niekada nesėdėjo prie vieno stalo su žvalgais.

Pareigūnams daugiausiai nerimo kelia improvizuotas kandidato kalbėjimo stilius ir polinkis skelti nepatvirtintą informaciją.

„Tai nėra nepagrįstas susirūpinimas, kad jis viešai gali pasakyti dalykus, kurie buvo aptarti slaptai“, – sakė kitas JAV žvalgybos pareigūnas.

Šiuo metu tarnaujantys žvalgai sako, kad galimas informacijos nutekinimas yra rimta problema, tačiau specialiosios tarnybos turi savų metodų, kaip užtikrinti šalies saugumą.

Pavyzdžiui, žvalgai gali riboti jautrios informacijos pateikimą tol, kol politikai yra tik kandidatai, o ne rinkimų nugalėtojai.

„Mes jau sukūrėme planą, kaip informuosime abu kandidatus. Žinoma, po lapkričio, kai vienas bus išrinktas, informacijos srautas bus intensyvesnis“, – sakė Nacionalinės žvalgybos vadas Jamesas Clapperis.