Pasaulyje

2021.03.07 18:08

Popiežius aukojo didžiausias savo istorinio vizito Irake Mišias

BNS2021.03.07 18:08

Popiežius Pranciškus sekmadienį vadovavo didžiausioms savo istorinio vizito Irake mišioms, prieš tai aplankęs karo nualintus miestus, kur guodė „Islamo valstybės“ (IS) terorą patyrusius krikščionis.

Šiaurinio Kurdistano regiono sostinės Arbilio stadione pontifiką sutiko tūkstančiai žmonių, susirinkusių nepaisant nuogąstavimų dėl COVID-19 plitimo.

84 metų Pranciškus baltu „papamobiliu“ buvo atvežtas į Franso Hariri stadioną, kur džiūgaujantys tikintieji buvo susodinti ant baltų kėdžių laikantis socialinio atstumo ar stovėjo, tiesdami kaklus ir norėdami pamatyti popiežių.

Stadionas yra pavadintas prieš 20 metų ekstremistų nužudyto Irako krikščionių politiko vardu.

Dėl COVID-19 tikintieji buvo su kaukėmis. Irake kilus antrai pandemijos bangai, per parą šalyje išaiškinama apie 5 tūkst. naujų užsikrėtimo atvejų.

Stadione yra apie 20 tūkst. vietų, bet dalyvių buvo gerokai mažiau – pareigūnai pastarosiomis dienomis sumažino jų skaičių.

Šio paskutinio vizito renginio metu Pranciškus susirinkusiesiems pažadėjo, kad Irakas liks jo širdyje.

„Būdamas tarp jūsų girdėjau sielvarto ir netekties balsus, bet, taip pat, ir vilties bei paguodos balsus“, – sakė jis.

„Dabar artinasi mano sugrįžimo į Romą laikas. Vis dėlto Irakas visam laikui liks su manimi, mano širdyje“, – pridūrė popiežius.

„Tai ypatinga kelionė, taip pat ir dėl sąlygų“, – sakė Vatikano atstovas Matteo Bruni.. Jis popiežiaus vizitą Irake pavadino „meilės gestu šiai žemei ir jos žmonėms“.

Prieš JAV vadovautą invaziją 2003 metais Irako krikščionių bendruomenę sudarė maždaug 1,5 mln. žmonių, bet dabar šis skaičius yra mažesnis nei 400 tūkstančių.

Arbilis tapo prieglobsčiu daugeliui krikščionių, bėgusių nuo smurto kitose Irako vietose.

Irako šiaurėje – galbūt pavojingiausią jo istorinio vizito dieną – Pranciškų saugo didžiausios saugumo pajėgos.

Vasario viduryje buvo paleista raketų į JAV vadovaujamos koalicijos karius Arbilyje, žuvo du žmonės.

„Nuostabiausia diena“

Apsilankymas Irako šiaurėje atspindi popiežiaus rūpestį daug iškentusia Irako krikščionių bendruomene.

2014 metais, kai džihadistų judėjimas IS užėmė šiaurinę Irako Ninevijos provinciją, Pranciškus sakė, jog yra pasirengęs atvykti ir susitikti su žmonėmis, turėjusiais palikti savo namus, kitomis karo aukomis.

Šį pažadą jis galiausiai išpildė šį sekmadienį, nuvykęs į Mosulo miestą – buvusią IS tvirtovę, virtusią griuvėsiais.

Prie IS sugriautos bažnyčios Pranciškus prašė krikščionių Irake ir Artimuosiuose Rytuose likti savo gimtinėse.

Melsdamasis už „karo aukas“ pontifikas sakė, kad krikščionių pasitraukimas iš Irako ir platesnio Artimųjų Rytų regiono „daro neapskaitomą žalą ne tik susijusiems asmenims ir bendruomenėms, bet ir visuomenei, kurią jie palieka“.

Pranciškus golfo automobiliuku buvo pavežiotas po istorinį, beveik visiškai sugriautą senamiestį.

„Šiandien mums buvo nuostabiausia diena, mus aplankė popiežius!“ – sakė krikščionė Hala Raad, pabėgusi iš Mosulo, kai jį užėmė IS, bet grįžusi pamatyti popiežiaus.

„Tikimės sugrįžti į Mosulą... Svarbiausia yra saugumas – mes norime stabilumo“, – sakė ji.

„Nepraraskite vilties!“

Anksčiau sekmadienį pontifikas taip pat meldėsi Chamdanijoje, kur džihadistai griaudami miestą sudegino senovinę krikščionių bažnyčią.

Chamdanijos gyventojai su nedidele vyriausybės pagalba atstatė savo namus, bažnyčia buvo atnaujinta ir parengta kol kas svarbiausio savo svečio apsilankymui.

Šimtai tikinčiųjų tradiciniais siuvinėtais drabužiais, kalbantys aramėjų kalbos, kuria kalbėjo ir Jėzus Kristus, šiuolaikine tarme, Pranciškų pasveikino su giesmėmis ir alyvmedžio šakelėmis.

„Nesiliaukite svajoję! Nepasiduokite! Nepraraskite vilties! – susirinkusiuosius ragino Pranciškus. – Atėjo laikas atstatyti ir pradėti iš naujo.“

84-erių pontifikas, nepaisydamas antrosios pandemijos bangos ir atsinaujinusių būgštavimų dėl saugumo padėties, penktadienį nuvyko į Iraką „ilgai lauktos“ kelionės pas vieną seniausių krikščionių bendrijų, tuo pačiu siekdamas pagilinti dialogą su musulmonais.

Šeštadienį pasaulio 1,3 mlrd. katalikų lyderis susitiko su Irako didžiuoju ajatola Ali Sistani, vienu įtakingiausių pasaulio šiitų dvasininkų. Dviejų garbaus amžiaus religinių lyderių susitikimas truko 50 minučių, o netrukus po jo A. Sistani biuras paskelbė pareiškimą, kuriame padėkojo Pranciškui už apsilankymą šventajame Nadžafo mieste.

90 metų A. Sistani „patvirtino savo rūpestį, kad krikščionys gyventojai turėtų gyventi taikiai ir saugiai, kaip ir visi irakiečiai, turėdami visas savo konstitucines teises“.

Po apsilankymo pas didįjį ajatolą popiežius nuvyko į senovės Ūro miesto vietą dykumoje, kur, kaip manoma, gimė pranašas Abraomas – krikščionių, žydų ir musulmonų tikėjimo patriarchas. Čia popiežius aukojo mišias kelių religijų atstovams, kuriose dalyvavo įvairios kitos Irako religinės mažumos.