Pasaulyje

2016.05.07 15:10

S. Khanas: imigranto sūnaus iškilimas iš socialinio būsto į Londono mero postą

BNS2016.05.07 15:10

Sadiqas Khanas, užaugęs valstybės nuomojamame bute pakistaniečio imigranto autobuso vairuotojo šeimoje, padarė stulbinamą karjerą ir penktadienį buvo išrinktas naujuoju Londono meru.

45 metų buvęs žmogaus teisių bylų advokatas ir opozicinės Leiboristų partijos įstatymų leidėjas, tapo Londono rotušės šeimininkus, surinkęs 57 proc. balsų. Jis taip pat tapo pirmuoju musulmonu, tapusiu didelės Vakarų šalies sostinės meru.

Po įtemptos kampanijos, per kurią pagrindinis S. Khano varžovas tvirtino, kad jog jis palaiko ryšius su islamo ekstremistais, naujajam merui dabar teks stengtis suvienyti itin margas Londono bendruomenes, kad Britanijos sostinė išlaikytų prestižinio pasaulio miesto statusą.

Savo padėkos kalboje S. Khanas žadėjo būti „visų londoniečių meru“ ir sakė, kad jo velionis tėvas, emigravęs iš Pakistano 7-ame dešimtmetyje, labai didžiuotųsi savo sūnaus pasiekimu.

„Niekada neįsivaizdavau, kad toks žmogus kaip aš galėtų būti išrinktas Londono meru. Ir noriu padėkoti kiekvienam londoniečiui, kad šiandien neįmanoma padarėt įmanoma“, – pareiškė jis.

S. Khanas pažadėjo stengtis, kad būstas ir transportas taptų labiau prieinami, kad būtų sumažinta tarša, taip pat skatinti kurti daugiau ir gerai apmokamų darbo vietų.

„Noriu, kad kiekvienas londonietis turėtų galimybes, kurias mūsų miestas suteikė man ir mano šeima – galimybę ne tik išgyventi, bet ir klestėti“, – sakė jis..

Gatvės peštukas

S. Khano kelionė į miesto rotušę atrodo panaši į tikrove virtusią šiuolaikinę pasaką.

Gimęs Londone 1970 metais, neseniai Britanijos sostinėje apsigyvenusių atvykėlių iš Pakistano šeimoje, S.Khanas buvo penktasis vaikas ir septynių – jis turi šešis brolius ir seserį.

Jis užaugo socialiniame būste etniškai mišriame Tutingo rajone Pietų Londone ir miegodavo dviaukštėje lovoje, kol jam sukako 24 metai.

Jo kukli kilmė gerai dera prie miesto, kuris didžiuojasi savo įvairove ir mėgsta savomis pastangomis sukurtos sėkmės istorijas.

S. Khanas dažnai primena, kad jo tėvas vairavo vieną iš garsiųjų Londono raudonų autobusų, o motina dirbo siuvėja. Vienas iš jo brolių yra automobilių mechanikas.

Naujasis meras yra gabus boksininkas – jis išmoko šio sporto, kad apsigintų gatvėse nuo tų, kurie laidydavo rasistinius įžeidimus. Du kiti S. Khano broliai yra bokso treneriai.

Jis taip pat bėgo Londono maratoną 2014 metais.

Mokykloje jis svajojo studijuoti tiksliuosius mokslus ar tapti dantų gydytoju. Tačiau vienas mokytojas įžvelgė jo talentą sakyti argumentuotas kalbas ir patarė imtis teisės studijų.

Jis įgijo teisininko diplomą Šiaurės Londono universitete ir pradėjo darbą kaip advokatas stažuotojas 1994 metais Christiano Fisherio kontoroje, galiausiai tapęs jos partneriu.

S. Khanas specializacija – žmogaus teisių bylos; jis trejus metus pirmininkavo pilietinių teisių organizacijai „Liberty“.

Teisme jis gynė Louisą Farrakhaną – judėjimo „Islamo tauta“ įkūrėją, taip pat savo pažįstamą Babarą Ahmadą, lankiusį tą pačią mečetę. Pastarasis buvo kalinamas Jungtinėse Valstijose, kai pripažino teikęs pagalbą Talibano režimui Afganistane.

Grasinimai mirtimi

S. Khanas įstojo į Leiboristų partiją būdamas 15 metų, kai konservatorių premjerės Margaret Thatcher vyriausybė išgyveno savo aukso amžių.

1994 metais jis buvo išrinktas Tutingo vietos tarybos nariu konservatorių dominuojamoje Vandsvorto apygardoje, o 2005 metais tapo parlamento nariu.

Jis tebegyvena tame rajone su savo žmona teisininke Saadiya ir dviem paauglėmis dukromis.

Premjeras Gordonas Brownas 2008 metais paskyrė S. Khaną bendruomenių ministru, o vėliau jis dirbo susisiekimo ministru ir tapo pirmuoju musulmonu, dalyvaudavusiu ministrų kabineto posėdžiuose.

Parlamente jis balsavo už gėjų santuokų įteisinimą, o dėl to žingsnio sulaukė grasinimų mirtimi.

Kandidatuodamas į Londono mero postą S. Khanas susitelkė į pastangas užtikrinti londoniečiams prieinamą būstą ir įšaldyti viešojo transporto bilietų kainas.

S. Khanas tapo trečiuoju Londono meru po leiboristo Keno Livingstone`o ir konservatoriaus Boriso Johnsono.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.