Pasaulyje

2021.03.06 13:25

Šveicarijoje planuojamas referendumas dėl veido apdangalų uždraudimo viešoje vietoje

Indrė Urbaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.06 13:25

Šveicarijoje ruošiamasi referendumui, ar uždrausti viešoje vietoje nešioti veido apdangalus. Jei gyventojai pritartų, draudimai taptų įstatymu. Šveicarijoje musulmonų bendruomenė sudaro maždaug 5 proc., tyrėjai teigia, kad labai nedidelė dalis viešumoje dėvi veido apdangalus. Specialistai įspėja, kad tokie ribojimai gali padidinti atskirtį bei sustiprinti antimusulmonišką retoriką.

„Stop ekstremizmui“ – ragina raudonas plakatas mažame miestelyje netoli Ciuricho. Ši iškaba – dalis kraštutinės dešinės Šveicarijos žmonių partijos kampanijos, siekiančios šalyje uždrausti nešioti veido apdangalus.

„Nikabų nešiojimas mus šokiruoja. Tai iš esmės prieštarauja mūsų visuomenės vertybėms, nes mums laisvas žmogus lauke rodo savo veidą, kad ir kokios aplinkybės būtų“, – sako referendumo kampanijos atstovas Jeanas-Lucas Addoras.

Kai kalbama apie šį draudimą, konkrečiai islamas neminimas, draudimas būtų skirtas ir po kaukėmis mėgstantiems slėptis protestuotojams bei sporto chuliganams. Tačiau vietos politikai, žiniasklaida ir pati referendumo kampanija jį vadina „Burkos draudimu“.

Žinios. Nuo šiandien švelninami kai kurie karantino ribojimai

Šveicarijoje santykiai su islamu įtempti jau daugiau nei dešimtmetį, nuo 2009-ųjų, kai piliečiai nubalsavo už draudimus statyti naujus minaretus. Be to, nešioti veido apdangalą jau uždrausta dviejuose kantonuose.

Liucerno universiteto duomenimis, šalyje nėra nė vienos musulmonės, kuri dėvėtų burką – viską dengianti apdarą. Ir tik apie trys dešimtys moterų renkasi nikabą – galvą ir veidą slepiantį, bet kiek mažiau konservatyvų apdarą.

Musulmonų bendruomenė sudaro kiek daugiau nei 5 proc. iš 8,5 milijono Šveicarijos populiacijos. Didžioji dalis jų kilę iš Turkijos, Bosnijos ar Kosovo.

„Kitiems musulmonų bendruomenės nariams tai tik dar viena nemaloni patirtis, kelianti jausmą, kad jie nėra bendruomenės dalis, o tai, mano nuomone, nėra gerai“, – teigia Andreas Tunger-Zanetti, islamo ir religinės įvairovės tyrinėtojas.

Pati Vyriausybė referendume ragina pasisakyti prieš tokio draudimo įvedimą, teigdama, kad tai padidintų musulmonų bendruomenės stigmatizavimą. Apklausos rodo, kad didesnė dalis visgi ruošiasi pasisakyti už.

„Kaip moteris, gerbiu tas, kurios nešioja tuos apdangalus. Bet manau, daug moterų to nenori. Geriau padėsiu būtent toms, kurios verčiamos veidus dengti“, – tikina Siono gyventoja Francoise Gourdin.

Patys Šveicarijos musulmonai kraštutinės dešinės kampaniją ir siūlomą draudimą vadina bandymų demonizuoti jų bendruomenę. Baiminamasi, kad tokie draudimai gali dar padidinti susiskaldymą.

„Patys Šveicarijos musulmonai kraštutinės dešinės kampaniją ir siūlomą draudimą vadina bandymų demonizuoti jų bendruomenę. Baiminamasi, kad tokie draudimai gali dar padidinti susiskaldymą“, – sako antirasistinės ir feministinės organizacijos vadovė Ouissem Ben Mustapha-Bennour.

Šydo dėvėjimą viešumoje 2011-siais uždraudė Prancūzija. Visišką ar dalinį draudimą taip pat yra įvedusi Danija, Austrija ir Bulgarija.