Pasaulyje

2021.03.05 12:32

Istorinis popiežaus vizitas į „rojų“: Pranciškus Irake vykdo dar Jono Pauliaus II pažadą

atnaujinta 17.52
Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt, BNS2021.03.05 12:32

Popiežius Pranciškus penktadienį išvyko pirmojo, istorinio, apaštališkojo vizito į Iraką. Kaip pasakoja Bažnyčios istorikas, Vilniaus universiteto profesorius Paulius Subačius, šiuo veiksmu Pranciškus įvykdys tai, ko prieš daugiau kaip du dešimtmečius labai troško popiežius šv. Jonas Paulius II, kuriam kelią užkirto politinė padėtis Irake.

Popiežius Pranciškus penktadienį gyrė Iraką kaip „civilizacijos lopšį“, pradėjęs „seniai lauktą“ vizitą“ šioje Vidurio Rytų valstybėje, siekdamas pademonstruoti solidarumą su nykstančia jos krikščionių mažuma ir pagilinti dialogą su musulmonais.

84 metų pontifikas atskrido į Bagdadą penktadienio popietę ir prezidentūroje buvo pasveikintas Irako vadovo Barhamo Saleho.

„Irakiečiai didžiuojasi Jūsų Šventenybe, nes esate jų branginamas, garbingas svečias, nepaisant sudėtingų aplinkybių, šiuo metu patiriamų mūsų šalies“, – pareiškė B. Salehas.

Kvietė baigti smurtą ir nesantaiką

Popiežius Pranciškus, penktadienį sakydamas įžanginę kalbą, paragino užkirsti kelią ekstremizmui ir smurtui per savo pirmąjį vizitą Irake, nusiaubtame ilgo karo ir dabar besigrumiančiame su koronaviruso epidemija.

84-erių pontifikas, nepaisydamas antrosios pandemijos bangos ir atsinaujinusių būgštavimų dėl saugumo padėties, išvyko „ilgai lauktos“ kelionės pas vieną seniausių krikščionių bendrijų, tuo pačiu siekdamas pagilinti dialogą su musulmonais.

„Tesibaigia smurtas ir ekstremizmas, nesantaika ir netolerancija!“ – atvykęs į Iraką karštai paragino Pranciškus, sakydamas savo pirmąją kalbą.

Pontifikas popiet nusileido Bagdado tarptautiniame oro uoste, kur jį pasitiko ministras pirmininkas Mustafa al Kadhemi, taip pat Irako tradicinės muzikos ir šokių kolektyvai.

Vėliau jis susitiko su prezidentu Barhamu Salehu, kuris 2019 metais oficialiai pakvietė Šventąjį Tėvą, taip pat su kitais valdininkais ir religiniais veikėjais.

Įspūdinguose prezidento rūmuose 1,3 mlrd. pasaulio katalikų lyderis pasakė jaudinančią kalbą, pabrėždamas gilias krikščionybės šaknis Irake.

„Ne vieną amžių besitęsiantis krikščionių buvimas šalyje, jų indėlis į tautos gyvenimą yra turtingas paveldas ir jie nori, kad jis ir toliau tarnautų visiems“, – sakė popiežius.

Jis taip pat paragino Irako pareigūnus „kovoti su korupcija, piktnaudžiavimu galia ir įstatymų nepaisymu“ šalyje, kurią nevyriausybinė organizacija „Transparency International“ jau ilgą laiką laikoma viena labiausiai korumpuotų pasaulyje.

Popiežius, iškilus tarpreliginio dialogo propaguotojas, taip pat sveikino kitas persekiojamas Irako mažumas.

„Čia, šalia tiek daug nukentėjusiųjų, mano mintys nukrypsta į jazidus – nekaltas beprasmių ir brutalių žiaurumų aukas“, – sakė pontifikas.

Uždarą jazidų bendruomenę, kaip ir Irako krikščionius, 2014 metų nusiaubė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS), tuomet užėmęs didelę dalį šiaurės Irako.

„Pergalė“ prieš mirtį

Šis vizitas yra pirmoji pontifiko kelionė į užsienį nuo koronaviruso pandemijos, dėl kurios jis jautėsi „uždarytas į narvą“ Vatikane, pradžios. Jo žingsnis daugelio sveikinamas kaip ryžtingas sprendimas.

Ne vieną dešimtmetį pilietinio karo draskytas Irakas tebeieško IS kuopelių ir grumiasi su antrąja COVID-19 pandemijos banga. Šalyje kasdien nustatoma per 5 tūkst. naujų užsikrėtimo ir dešimtys mirties atvejų.

Valdžia per popiežiaus kelionę įvedė griežtą karantiną, o tai reiškia, kad Pranciškaus nepasitiks didžiulė tikinčiųjų minia, kaip per keliones kitose užsienio valstybėse.

Popiežius anksčiau buvo paskiepytas ir penktadienį kalbėjosi su Bagdado pareigūnais ir religiniais asmenimis nusiėmęs kaukę, praėjus vos kelioms dienoms nuo kuklios imunizavimo kampanijos pradžios Irake.

„Bandysiu laikytis nurodymų ir nespausti rankos visiems, bet nenoriu laikytis pernelyg nuošaliai“, – prieš vizitą sakė Pranciškus.

Buvo pastebėta, kad jis vaikščiojo šiek tiek šlubuodamas – veikiausiai dėl skausmingo išialgijos priepuolio, kuris jį ištiko šiemet.

Šalies viduje jis lėktuvu ir sraigtasparniu nukeliaus daugiau nei 1 400 kilometrų virš teritorijų, kur saugumo pajėgos tebekovoja su IS.

Per trumpesnes keliones Pranciškus bus vežamas šarvuotu automobiliu neseniai asfaltuotais keliais, išklotais gėlėmis ir plakatais, kuriuose jis šiltai vadinamas Baba al Vatican (Vatikano Tėvu).

Vėliau penktadienio popietę jis kreipėsi į tikinčiuosius Bagdado komerciniame Karados rajone esančioje Dievo Motinos bažnyčioje. Per tą ceremoniją dalyvių skaičius buvo ribojamas, kad būtų galima laikytis socialinio atstumo.

2010 metais islamistai kovotojai šturmavo tą bažnyčią ir nužudė 44 maldininkus, du kunigus ir kelis saugumo pajėgų narius per vieną kruviniausių atakų prieš Irako krikščionis.

Dabar vitražuose prie bažnyčios atsirado aukų vardai, o virš jų užrašyta: „Kur tavo pergalė, mirtie?“

Nepaisė perspėjimų

Popiežius Pranciškus, nepaisydamas nerimo dėl saugumo bei koronaviruso pandemijos, penktadienį atvyko istorinio vizito į karo nuniokotą Iraką suteikti paguodos vienai seniausių ir labiausiai persekiojamų krikščionių bendruomenių. Kaip LRT RADIJUI sake P. Subačius, popiežius nuo šio vizito buvo atkalbinėjamas, lygiai kaip ir kadaise čia atvykti norėjęs šv. Jonas Paulius II.


„Pirmą kartą popiežius lankosi Tarpupyje, Tigro ir Eufrato slėnių sandūroje, tai – mitinė rojaus vieta, Adomo ir Ievos gyvenimo palaimoje vieta, vėliau – senovės Asirijos ir Babilonijos civilizacijų žemė ir biblinio patriarcho Abraomo gimtinė. Būtent ją, Ūro vietovę, popiežius ir numato aplankyti, įvykdydamas dar šventojo Jono Pauliaus II pažadą aplankyti Ūrą, ko prieš 22-ejus metus nepasisekė padaryti. Panašiai kaip Pranciškų, tada Joną Paulių II irgi visi atkalbinėjo ten vykti, jis buvo nusiteikęs, bet Sadamas Husseinas neleido popiežiui atvykti“, – laidoje „Ryto garsai“ kalbėjo Bažnyčios istorikas.

84 metų pontifikas sakė, kad pirmojo apaštališkojo vizito į Iraką vyksta kaip „taikos piligrimas“. Pasak P. Subačiaus, tikslas yra pasiekti visų konfesijų žmones, padrąsinti juos ir, be kita ko, paraginti nenusigręžti nuo savo šalies likimo.

„Pirmiausia, popiežius nori padrąsinti krikščionis, kurių dar liko Irake. Nėra žinoma, kiek jų, apskritai Irakas dėl labai įtemptos tarpreliginės situacijos neskelbia savo visuomenės religinės sudėties. Manau, kad nelabai net ir žino, kiek ir kokių žmonių yra pabėgę per pastaruosius karus, bet iki jų krikščionių buvo per 2 milijonus. Gerai, jeigu liko bent trečdalis. Tad padrąsinti, paskatinti juos, kita vertus, popiežius pats sako, kad nori prisidėti užgydant Irako visuomenės žaizdas. Ir turint galvoje, kaip popiežius visur pabrėžia nelaimėlių išgyvenimus, ypatingai tų, kurie priversti emigruoti. Panašu, kad jis labiausiai nori padrąsinti jaunus irakiečius, kurie kelia sparnus iš nuniokoto krašto, pasiekia Vakarų Europą ir Lietuvą, kad jie liktų savo šalyje, kurtų jos ateitį, kokioms religinėms grupėms bepriklausytų, nes kitaip, jeigu jaunimas emigruos, Irakas tikrai neturės jokios ateities“, – kalbėjo P. Subačius.

Vienas iš svarbesnių šios kelionės įvykių bus jo susitikimas su Irako vyriausiuoju šiitų dvasininku didžiuoju ajatola Ali Sistani, daugelio pasaulio šiitų dvasiniu lyderiu. Tiesa, apie ką kalbėjosi religiniai lyderiai, pasaulis veikiausiai nesužinos.

„Kaip jau yra sakoma, šių pokalbių turinys nebus viešinamas, bet pats susitikimas yra žinia – tai, kad ir viena, ir kita pusės nori susitikti, kad susitiks Najafe, mieste, kuris yra Irako šiitų centras, švenčiausia musulmonų vieta. Kartais yra sakoma, kad musulmonai nenori įsileisti kitų religijų išpažinėjų į savo šventąsias vietas, o štai popiežių, aukščiausią krikščionių lyderį, įsileis. Čia būtų galima pabrėžti, kokią svarbą kartais turi labai mažos iniciatyvos. Štai Najafe veikia Hawza religinė islamo mokykla, savo amžių skaičiuojanti jau tūkstantį metų, ji prieš kurį laiką jau yra užmezgusi ryšius su krikščioniškomis bendruomenėmis, su šventojo Egidijaus bendruomene, kuri gana žinoma romiečiams ir kitiems kraštams. Tai, atrodo, buvo pavienių žmonių dialogas, bet nuo to Hawzos bendruomenės įsitraukimo į tarpreliginį krikščionių ir musulmonų dialogą ir prasidėjo tie ryšiai, kurie yra viena iš sąlygų, turbūt viena iš paskatų priimti popiežių Pranciškų Najafe“, – pasakojo pašnekovas.

Prieš Pranciškaus atvykimą Irake taip pat imtasi griežtų saugumo priemonių. Šalis, daugelį metų alinta karo ir sukilimo, tebepersekioja džihadistinės „Islamo valstybės“ kuopeles, o prieš kelias dienas buvo raketomis apšaudyta Irako vakarinėje dalyje esanti karinė bazė. Vis dėlto popiežiaus atvykimas šiame kontekste gali būti šiokiu tokiu ramybės tarpsniu.

„Tai yra galimybė pasakyti: mes gyvename normalų gyvenimą, mūsų žmonės gali išeiti į gatves ir pasitikti popiežių“, – sakė P. Subačius.

Kelionės saugumui skiriamas didelis dėmesys, juolab, kad popiežius Irake nukeliaus daugiau kaip 1 400 kilometrų lėktuvu ir sraigtasparniu, skris virš vietovių, kur saugumo pajėgos tebekovoja su „Islamo valstybės“ likučiais. Į trumpesnes keliones Pranciškus vyks šarvuotu automobiliu naujai asfaltuotais keliais.

Irakas šiuo metu grumiasi su antrąja pandemijos banga: pastaruoju metu per parą registruojama apie 4 tūkst. naujų užsikrėtimo atvejų, nors prieš keletą mėnesių fiksuojamų užsikrėtimų buvo sumažėję iki 700 per dieną. Tai paskatino valdžią popiežiaus vizito metu įvesti griežtą karantiną.

„Net nežinia, kas šiuo atveju yra pavojingiau – virusas ar kokių nors teroristinių išpuolių galimybė, – sakė P. Subačius. – Vatikano pareigūnai labai atkalbinėjo popiežių, rizika, matyt, yra didžiulė. Šiaip jau Šventojo sosto pareigūnai, darbuotojai, aukštieji dvasininkai jau yra paskiepyti, komentuodami pandemijos pavojų Šventojo sosto atstovai sakė, kad Irako visuomenė yra labai jauna, krikščionių dalis, kuri susirinks Erbile, kur popiežius stadione aukos šventąsias mišias, yra vidutiniškai 15–16 metų amžiaus – labai jauni žmonės, kuriems užsikrėtimas mažiau pavojingas“.

Ši keturių dienų kelionė popiežiui yra pirmoji nuo pandemijos pradžios. 1,3 mlrd. pasaulio katalikų vadovas yra sakęs, kad dėl pandemijos suvaržymų jis jaučiasi tarsi būtų „uždarytas narve“ Vatikane. Pontifikas jau pasiskiepijo nuo COVID-19. Pasak P. Subačiaus, sunku pasakyti, kiek vizitų ir susitikimų per pastaruosius metus popiežiui teko saugumo sumetimais atšaukti, tačiau Pranciškus išsiskirai kaip gana aktyvus, keliauti mėgstantis pontifikas.

„Ne apie visas popiežiaus keliones būna iš anksto skelbiama. Apskritai popiežius Pranciškus, bent jau išoriškai, atrodo, gana impulsyviai kai kuriuos veiksmus atlieka ir net artimiausioje aplinkoje nelabai žinoma, kur jis planuoja keliauti. (...) Turint galvoje ankstesnį, tikrai labai aktyvų popiežiaus gyvenimą, ne tik kelionių, bet ir įvairių susitikimų, renginių, matyt, kelios dešimtys pražuvo, neįvyko. Kita vertus, kasdienis popiežiaus liudijimas iš šventos Mortos namų koplyčios, pasisakymai per radiją, televiziją vis tiek buvo labai reikšmingi šiuo laiku ir žmonės, ieškodami pagalbos, girdėjo popiežiaus balsą“, – kalbėjo P. Subačius.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“.

Populiariausi

Maskva

Pasaulyje

2021.04.21 20:44

Praha skelbia Maskvai ultimatumą, kad išsiųstiems čekų diplomatams būtų leista grįžti

Čekijoje sulaikyti 5 asmenys, įtariami teroristine veikla Rytų Ukrainoje; atnaujinta 23.00
Protesto akcija palaikyti Aleksejui Navalnui
10

Pasaulyje

2021.04.21 18:27

Protesto akcijose Navalnui palaikyti sulaikyta per 450 žmonių ir opozicionieriaus bendražygiai

JT ekspertai: Navalnas – „rimtame pavojuje“, atnaujinta 20.49
10